Komponenty sterowniczo-sygnalizacyjne do paneli i maszyn

Przesyłanie i rozdział energii elektrycznej, przełączanie obwodów, a także zapewnianie odpowiedniej ochrony systemów montowanych w szafach i obudowach – z tymi zagadnieniami automatycy oraz elektrycy spotykają się bardzo często. Tematyka zasilania jest kluczowa nie tylko w przemyśle, ale także w branżach infrastrukturalnych, transportowych i teleinformatycznych, zwłaszcza w kontekście wzrostu liczby urządzeń elektronicznych. W tej części IRA omawiamy szeroki wachlarz produktów – od obudów i szaf przemysłowych, przez osprzęt elektroinstalacyjny, po zasilacze i komponenty sterowniczo-sygnalizacyjne. Przedstawiamy dostawców obecnych na rynku oraz aktualne trendy branżowe i technologiczne.

Posłuchaj
00:00
Spis treści

Komponenty sterowniczo-sygnalizacyjne do paneli i maszyn

Sterowanie maszynami, sygnalizacja ich pracy oraz kontrola parametrów procesowych to kluczowe zadania personelu obsługującego instalacje technologiczne. Komponenty sterowniczo-sygnalizacyjne pełnią tu niezwykle ważną funkcję, stanowiąc interfejs między operatorem a urządzeniami. W niniejszej analizie omawiamy trzy główne grupy tych produktów, ich dostawców oraz najpopularniejsze marki dostępne na rynku.

Trzy grupy produktów

Pierwsza z wymienionych grup produktów obejmuje różnorodne urządzenia panelowe – moduły o standaryzowanych wymiarach zewnętrznych, wyposażone w wyświetlacze LED lub LCD. W skład tego asortymentu wchodzą wskaźniki tablicowe, które umożliwiają wizualizację różnych wartości pomiarowych oraz zapewniające proste funkcje alarmowe i sterowania. Kolejną pod grupą są regulatory jedno- i wielokanałowe oraz podstawowe sterowniki procesowe, umożliwiające kontrolę wartości na wyjściach w zależności od zmian parametrów wejściowych. Trzecią grupę stanowią rejestratory danych, obecnie najczęściej dostępne w wersjach cyfrowych, oferujące dodatkowe funkcje związane z analizą danych. Ich udziały w rynku pozostają stosunkowo stałe.

Najczęściej dostarczane przez lokalne firmy urządzenia tablicowe

Urządzenia tablicowe są najczęściej wykorzystywane tam, gdzie niezbędne są pomiary i wizualizacja różnych wielkości fizycznych. Szeroko stosuje się je również w kontrolach procesów ciągłych oraz do sterowania różnymi systemami, gdzie wymagana jest regulacja i nadzór nad urządzeniami. Ważnymi obszarami ich zastosowań są również aplikacje związane z maszynami oraz systemami kontroli procesów dyskretnych. Oprócz wskazywania różnych parametrów fizycznych, mogą być używane do monitorowania prędkości obrotowej silników, liczby wyprodukowanych jednostek czy czasu pracy. Ponadto, oprócz lokalnej wizualizacji, istotne jest przetwarzanie i przekazywanie danych do systemów centralnych.

Wskaźniki panelowe, regulatory oraz rejestratory znajdują zastosowanie także poza przemysłem – na przykład w energetyce. W tych aplikacjach popularne są zarówno mierniki tablicowe, jak i ich wersje do montażu na szynie DIN. Dodatkowo istnieje stałe zapotrzebowanie na mierniki wskazówkowe, wykorzystywane między innymi w ciepłownictwie, przemyśle spożywczym czy systemach przesyłowych.

Oceny konkurencji w omawianych branżach

Druga grupa produktów to osprzęt sterowniczo-sygnalizacyjny, który służy do sterowania pracą systemów, urządzeń, a także szaf oraz paneli sterowniczych. W jej skład wchodzą m.in. przełączniki, przyciski, lampki sygnalizacyjne, klawiatury oraz kasety sterownicze. Zastosowaniami tych ostatnich są między innymi suwnice, podnośniki i podobne urządzenia.

Głównym ich odbiorcą jest niezmiennie przemysł. Przełączniki, przyciski czy klawiatury są szeroko stosowane w sektorze maszynowym (OEM), w liniach technologicznych oraz różnorodnej produkcji. Korzystają z nich zarówno prefabrykatorzy tablic rozdzielczych, producenci maszyn, szaf sterowniczych, jak też integratorzy systemów. Istnieje ponadto odrębny segment rynku związany z klawiaturami, które występują w różnych wariantach, od samodzielnych do montażu pulpitowego, po te przeznaczone do integracji w różnorodnych urządzeniach elektrycznych, konsumenckich czy medycznych.

Oceny koniunktury w omawianych branżach

Ostatnią grupę produktów omawianych w analizie stanowią sygnalizatory świetlno-dźwiękowe, które obejmują różnorodne lampy, wieże sygnalizacyjne oraz elementy generujące dźwięki. Produkty te występują w różnych kształtach, z różnymi rodzajami źródeł światła i dźwięku, jako konstrukcje samodzielne oraz zintegrowane. Istnieje także wiele wersji specjalistycznych. Szczególną kategorią są wspomniane wieże świetlne, składające się z jednego lub kilku elementów sygnalizacyjnych (w tym dźwiękowych) zamontowanych na wspólnym maszcie. Są one dostępne zarówno jako gotowe rozwiązania, jak i elementy modułowe, które umożliwiają dostosowanie wieży do indywidualnych potrzeb klientów oraz łatwą rekonfigurację.

Sygnalizatory świetlno-dźwiękowe znajdują zastosowanie zarówno w przemyśle, jak i poza nim. Służą one do sygnalizacji stanu pracy instalacji technologicznych, bram, urządzeń oraz jako elementy systemów ostrzegawczych. Przemysł jest głównym odbiorcą wież sygnalizacyjnych, które cieszą się popularnością zwłaszcza w branży maszynowej i przemysłowej. Jeśli chodzi o zastosowania poza przemysłem, głównie związane są one z budynkami, różnego rodzaju obiektami oraz infrastrukturą transportową. Sygnalizatory używane są na przykład jako oświetlenie przeszkodowe, elementy systemów przeciwpożarowych oraz informacyjnych. Istnieją też zastosowania w handlu, pojazdach i logistyce, a także w transporcie lotniczym, morskim oraz w aplikacjach wojskowych i specjalnych.

Dostawcy oraz popularne marki

W analizowanym obszarze uwzględnić należy szeroki zakres dostawców, obejmujący zarówno lokalnych producentów, oddziały zagranicznych firm, jak i specjalistycznych dystrybutorów. Asortyment dostępny na rynku jest niezwykle zróżnicowany, oferowane są tu produkty zarówno z Polski, EuropyZachodniej, jak i obszaru Dalekiego Wschodu. Aparatura tablicowa, osprzęt sterowniczo-sygnalizacyjny oraz sygnalizatory świetlno-dźwiękowe są powszechnie dostępne na rynku, co przekłada się na konkurencyjność w poszczególnych sektorach. Jest to szczególnie widoczne w przypadku osprzętu.

Popularne w kraju marki osprzętu sterowniczo-sygnalizacyjnego; zestawienie nie odzwierciedla udziałów wymienionych firm w rynku

Podobnie stabilna sytuacja panuje w przypadku popularności marek produktów wśród krajowych klientów. W każdej z grup można wyróżnić kilku liderów rynkowych pod względem rozpoznawalności i popularności. W przypadku wskaźników, regulatorów i rejestratorów są to niezmiennie firmy: LUMEL, APAR oraz Omron Electronics. Szczególnie LUMEL, producent szerokiej gamy urządzeń pomiarowych, od lat cieszy się uznaniem w branży. Ważnymi markami są również: ABB, Crouzet, Patlite, Siemens, WERMA.

Popularne w kraju marki sygnalizatorów świetlnych i dźwiękowych; zestawienie nie odzwierciedla udziałów wymienionych firm w rynku

W obszarze dostawców osprzętu sterowniczo-sygnalizacyjnego dominują trzy marki – Eaton Electric, Schneider Electric oraz Siemens. Firmy dostarczają szeroki asortyment urządzeń niskiego napięcia oraz podzespołów automatyki, w tym także osprzęt sterowniczo-sygnalizacyjny. Kolejne popularne marki to m.in. ABB, WERMA, Allen-Bradley, Pfannenberg oraz EAO. Warto zauważyć, że w branży działa również kilku polskich producentów, takich jak Spamel, Promet oraz Pokój.

Jeśli chodzi o sygnalizatory, to na czołowych miejscach rankingu tradycyjnie znajdują się firmy takie jak WERMA Signaltechnik, AUER Signal, a także Schneider Electric, Patlite oraz Pfannenberg. Statystyki obejmują zbiorczo popularne marki sygnalizatorów świetlnych i dźwiękowych. W konkretnych kategoriach, takich jak lampy, wieże świetlne czy sygnalizatory dźwiękowe, liderzy mogą się różnić, o czym również należy pamiętać.

Spis treści
Zobacz więcej w kategorii: Rynek
Artykuły
Nie tylko technologie
Artykuły
Produkcja przemysłowa
Artykuły
Pomiary i utrzymanie ruchu
Artykuły
Produkcja maszyn (OEM)
Zobacz więcej z tagiem: Artykuły
Magazyn
Kwiecień 2025
Rynek
Nie tylko technologie
Rynek
Produkcja przemysłowa

Poradnik doboru rozwiązań drukujących - drukarki mobilne, stacjonarne i przemysłowe

Jak dobrać drukarkę do zastosowań w logistyce, przemyśle czy handlu? Na co zwrócić uwagę, jeżeli chodzi o cechy i funkcje urządzenia? Jak zapewnić wysoką niezawodność pracy oraz trwałość systemu drukującego? A co z oprogramowaniem? W artykule odpowiadamy na powyższe pytania, przedstawiając przykłady nowoczesnych urządzeń drukujących, które z powodzeniem sprawdzają się w wymienionych zastosowaniach.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów