Pozycjonery Drivecod firmy Lika - krok ku większej wydajności
| TechnikaW branży przemysłowej mają miejsce nieustające prace nad podnoszenie wydajności pracy maszyn i personelu. Proponowane przez firmę Lika pozycjonery doskonale wpisują się w ten trend. Umożliwiają one jednoczesne ustawienie maszyny w kilkudziesięciu osiach i przygotowanie jej do pracy w kilka minut.
W maszynach wykorzystywanych w przemyśle meblowym (np. do produkcji elementów meblowych czy wiertarkach wielowrzecionowych), w maszynach do produkcji kartonu i podobnych aplikacjach każdorazowa zmiana wytwarzanego elementu pociąga za sobą konieczność stosownej zmiany ustawień maszyny.
Często odbywa się to ręcznie, za pomocą pokrętła i lokalnego odczytu położenia. W prostych maszynach ręczne ustawianie kilku osi nie stanowi większego problemu i może trwać stosunkowo krótko. Kiedy jednak mamy do czynienia z większymi maszynami, gdzie przestawienie produkcji na inny element (np. inne wymiary) wiąże się z koniecznością ustawiania w np. 25-30 punktach, czynność ta okazuje się czasochłonna.
Przy tak dużej liczbie nastaw ręcznych istnieje również dość duże ryzyko popełnienia błędu przez człowieka. Wtedy do czasu straconego na przygotowanie maszyny do pracy trzeba doliczyć również koszty zmarnowanego materiału. Doskonałym rozwiązaniem okazują się w takiej sytuacji pozycjonery firmy Lika.
Integrują one w sobie silnik, enkoder oraz kontroler. W modelu sterowania proponowanym przez firmę Lika nadrzędny system sterowania zadaje pozycje docelowe dla poszczególnych osi, wybierając z zapisanej bazy danych nastawy odpowiednie dla danego elementu.
Za pomocą magistrali komunikacyjnej (np. CANopen czy Profibus) zostają rozesłane rozkazy jednocześnie do wszystkich kilkudziesięciu punktów. Resztą zajmują się same pozycjonery. Wbudowany kontroler steruje odpowiednio pracą silnika, analizując jednocześnie sygnał zwrotny ze zintegrowanego enkodera (ewentualne informacje o wystąpieniu błędu przekazywane są do systemu nadrzędnego).
Takie rozwiązanie zapewnia, że po chwili maszyna jest ustawiona wg nowych wytycznych i gotowa do dalszej produkcji. Co prawda pozycjonery nie osiągają dużych prędkości obrotowych, jednak zadanie pozycjonowania zderzaków, docisków bazujących i podobnych, do którego zostały zaprojektowane, spełniają doskonale.
Wielką zaletą jest to, że najazd na pozycje docelowe jest realizowany we wszystkich punktach jednocześnie. Oprócz oszczędności czasu mamy pewność, że raz prawidłowo wprowadzone do bazy danych nastawy wyeliminują problem strat materiału z powodu błędów obsługi.
Dodatkowo część pozycjonerów, jak np. model RD52, wyposażono w hamulec gwarantujący stabilność nastaw. Wspomniany model RD52 jest jednym z najnowszych produktów firmy Lika. Do jego budowy wykorzystano silnik BLDC.
Jego maksymalny moment obrotowy wynosi 5 Nm (moment startowy 12 Nm), natomiast prędkość obrotowa 60 obr./min. Rozdzielczość wbudowanego enkodera absolutnego wynosi 1024 pozycje. Dodatkowo enkoder rozpoznaje 1024 obroty. Dokładność pozycjonowania wynosi ±0,9°.
Komunikacja z pozycjonerem odbywa się za pomocą magistrali CANopen. Wał drążony o średnicy otworu Ø14 mm wytrzymuje obciążenie promieniowe i osiowe 50 Nm. Jednostka może być instalowana w dowolnej pozycji.
Pozycjoner wymaga zasilania 24 VDC i został zaprojektowany do pracy w temperaturach od 0 do 60°C. Wraz ze sprzętem dostarczane jest oprogramowanie konfiguracyjne kompatybilne z Windows, za pomocą którego przeprowadza się parametryzację urządzenia (np. krzywe przyspieszania i zwalniania czy prędkość).
Wszystkie produkty Lika mają certyfikaty CE, UL oraz CSA i spełniają wymagania dyrektyw RoHS i Reach. Przedstawicielem firmy w Polsce jest opolski Eldar.
Tomasz Haliniak
Eldar
www.eldar.biz