Miliony cykli prowadników igus w aplikacji w przemyśle farmaceutycznym
| TechnikaGlaxoSmithKline to lider na polskim rynku farmaceutycznym i jednocześnie największy inwestor w branży. Firma zatrudnia w Polsce ponad 1600 osób, w tym 1000 pracowników w Poznaniu. Za swoją działalność została ona doceniona licznymi nagrodami, m.in.: nagrodą Wielkopolskiego Tytana Biznesu i uzyskała tytuły Złotego Inwestora, Przyjaznego Pracodawcy i Złotego Eksportera.
W 1999 roku GlaxoSmithKline, inwestując w rozwój linii produkcyjnej, rozpoczęła współpracę z firmą igus. Na początku przeprowadzono testy techniczne, montując system prowadników w maszynie do składowania palet. W 2000 roku w ramach rozwoju fabryki w Poznaniu powstał w pełni automatyczny Magazyn Wysokiego Składowania, który służy do składowania palet z surowcami, opakowaniami i wyrobem gotowym.
Istotną rolę w tym systemie odgrywają prowadniki przewodów firmy igus. Przenośniki palet - tzw. T-cary, i cztery układnice magazynowe wykonują tysiące ruchów na dobę, pobierając i odstawiając palety do oraz z regałów magazynu. Przewody sterownicze i zasilające umieszczone w prowadnikach podlegają licznym zagięciom i odkształceniom.
W celu zapewnienia ich długiej i bezawaryjnej pracy prowadniki są prowadzone w najwyższej jakości prowadnikach przewodów igus. Zastosowane w 1999 roku prowadniki e-chain firmy igus serii 35.2.300 o długości 10050 mm umożliwiły wykonanie w ciągu 11 lat 2,5 miliona cykli T-cara.
Pomimo tak długiej pracy wymiana prowadników podyktowana jest jedynie chęcią modernizacji systemu, a nie trwałym zużyciem - informuje Waldemar Błaszczyk, starszy specjalista ds. technicznych w fabryce GlaxoSmithKline. W efekcie modernizacji zastosowano w GKS zamiast dotychczasowej serii prowadnika 35.2.300 najnowszą serię 3500.115.300.0.
Według opinii eksperta firmy igus - Rafała Gralewskiego, Manager Produktu Prowadniki, poza nowym designem systemu prowadzenia przewodów serii 3500.115.300.0 w porównaniu do modelu 35 najnowsza wersja ma:
- gładsze powierzchnie wewnątrz systemu, co pozytywnie wpływa na pracę przewodów i zmniejsza zużycie otuliny zewnętrznej przewodów,
- zmodyfikowane łączenie między ogniwami umożliwia na tej samej długości niepodpartej przenieść większą liczbę przewodów,
- nowy projekt ogniwa i sposób zamykania/ otwierania poprzeczek prowadnika daje pewniejsze trzymanie jak również łatwą wymianę przewodów,
- szeroki wachlarz zupełnie nowego podziału wewnętrznego (separatory i półki) wydłuża żywotność przewodów systemu.
Kolejna aplikacja prowadników firmy igus zainstalowana również w 2000 roku na drugim poziomie w magazynie wysokiego składowania GSK wykonała o 30% cykli mniej i pomimo że minęło już 12 lat ciągłej pracy, nadal działa bezawaryjnie.
Firma igus, specjalista prowadników przewodów, modernizując swoje produkty, stawia na ich jakość i żywotność, przy jednoczesnej redukcji kosztów utrzymania maszyny.
igus
www.igus.pl