Han GND - szybkie uziemienie za pomocą złącza

| Energetab 2014

Standardowo stosowane rozwiązania uziemiające maszyny i konstrukcje metalowe są realizowane za pomocą montowanych na stałe połączeń, których podłączenie jest czasochłonne. Firma HARTING zaprojektowała rozwiązanie Han GND (Ground), które pozwala dokonywać tego typu połączenia szybciej i w łatwy sposób. Idealnie nadaje się ono do stosowania w maszynach lub konstrukcjach przenośnych.

Han GND - szybkie uziemienie za pomocą złącza

Maszyny oraz konstrukcje wykonane z metalu muszą być uziemiane, w celu zapewnienia ochrony w sytuacjach awaryjnych. Względy bezpieczeństwa wymagają wyrównania potencjału mechanizmów maszyn. Han GND to innowacyjne rozwiązanie do szybkiego łączenia ekwipotencjalnego. Dostępne są przyłącza zaciskane lub dokręcane. Do łączenia elementów za pomocą Han GND nie jest konieczne stosowanie specjalistycznych narzędzi.

SZYBKO I WYGODNIE

Fot. 1. Han GND zabezpiecza zbiorniki pyłowe w zakładach E. ON

Jednym z przykładów użycia Han GND jest ochrona ciągów i zbiorników pyłowych w czeskich zakładach biomasy firmy E.ON w Mydlovarach (k. Budweis). Zbiorniki wyposażone są w elektryczne świdry połączone z czujnikami w celu sygnalizacji poziomu zapełnienia. Gdy zachodzi konieczność wymiany, zamienny pojemnik jest zawsze dostępny.

System dyspozycji wymian kontenerów został zaprojektowany i wdrożony przez firmę Terms CZ, która znalazła rozwiązanie umożliwiające szybką wymianę oraz podłączenie uziemienia. Otakar Zavrel, przedstawiciel firmy Terms CZ, wyjaśnia, że w rozwiązaniu zastosowano złącza Han GND ze względu na dokładnie zdefiniowane wymagania, dotyczące bezpieczeństwa i szybkiego łączenia potencjału pojemników.

WIELE OBSZARÓW ZASTOSOWAŃ

Fot. 2. Hala produkcyjna SAS Automotive

Wyrównywanie potencjałów poprzez złącze jest atrakcyjnym rozwiązaniem dla zakładów produkcyjnych, w których maszyny, ze względu na specyfikę procesu, często muszą zmieniać swoją lokalizację. W porównaniu ze standardowym uziemieniem, wykonanym w sposób trwały, zastosowanie złącza w znacznym stopniu przyspiesza prace. Dla porównania - we wspomnianej wcześniej aplikacji podłączenie uziemień jednej maszyny w sposób trwały zajmuje około pół godziny, tak więc możliwość natychmiastowego podłączenia uziemienia przez Han GND oszczędza czas. Han GND wymaga tylko jednorazowej instalacji, po czym w łatwy sposób może być wielokrotnie podłączany. Podłączanie jest na tyle łatwe, że nie wymaga angażowania specjalisty elektryka.

System Han GND został też użyty w przemyśle motoryzacyjnym przez firmę SAS Automotive, która stosuje to rozwiązanie ze względu na szybkość podłączenia oraz uniwersalność - złącza te upraszczają procesy produkcyjne oraz minimalizują czas potrzebny do dokonywania konwersji podłączenia przy produkcji kokpitów dla firm VW, Porsche, Audi. Przykładowe inne zastosowania, w których łączenie potencjałów systemem złączowym jest możliwe, to:

  • podłączenia maszyn
  • budownictwo
  • konstrukcje sceniczne, zwłaszcza mobilne
  • przenośne testery

KORZYŚCI APLIKACYJNE

Fot. 3. Han GND (Ground) to innowacyjne rozwiązanie firmy HARTING do wyrównywania potencjałów; produkty tej serii umożliwiają tworzenie systemów uziemiających za pomocą rozwiązań łączeniowych

Rozwiązanie Han GND ogranicza również występowanie usterek. Przykładowo śruba w połączeniu uziemiającym stałym może zostać dokręcona ze złą wartością siły, przez co rezystancja połączenia może być zbyt duża. Efektem może być występowanie niepożądanych sytuacji. Wstępnie zmontowany system Han GND minimalizuje to ryzyko.

Dodatkowo złącze zapewnia ochronny mechanizm blokujący, który chroni przed przypadkowym rozłączeniem. Element ochronny zakładany jest na klamry obudowy, a jego zdjęcie jest możliwe jedynie za pomocą śrubokrętu. Ryzyko przypadkowego rozłączenia jest więc zminimalizowane.

System Han GND ma małe wymiary, co pozwala stosować go w miejscach, gdzie duża przestrzeń jest niedostępna - w szafie sterowniczej wystarczająca jest powierzchnia o wymiarach 2×5 cm. To niewiele więcej niż wymiar uchwytu przewodu tradycyjnego.

Do zalet Han GND należy też możliwość stosowania zarówno kontaktów zaciskanych, jak i dokręcanych (typu axial-screw). Przewody mogą być podłączone bezpośrednio do kontaktów dokręcanych, bez konieczności używania specjalistycznych narzędzi. Zastosowanie klucza imbusowego z wyspecyfikowaną wartością siły gwarantuje prawidłowe i powtarzalne podłączenia przewodów. Przyłączenie zaciskane dla Han GND jest rekomendowane w przypadku podłączania wielu przewodów oraz wtedy, gdy istnieje możliwość wcześniejszego, wstępnego przygotowania wtyków.

Han GND to złącze jednokontaktowe, które cechuje się stopniem ochrony IP65, co zapewnia trwałość i umożliwia stosowanie elementu w aplikacjach zewnętrznych. Obudowa z tworzywa jest odporna na promieniowanie UV oraz ozon i jest odporna na korozję. Złącze zostało zaprojektowane dla przewodów o przekroju z zakresu 10÷35 mm². Zakres ten obejmuje najczęściej stosowane przekroje przewodów uziemiających (10÷25 mm²), wykorzystywane podczas budowy maszyn.

HARTING Polska
www.harting.pl