Drukarka EBS-6600 ze zintegrowanym systemem zasilania buforowego z superkondensatorami

| Technika

W procesie tworzenia współczesnych przemysłowych linii produkcyjnych integratorzy za jeden z kluczowych celów stawiają sobie zapewnienie ciągłości procesu produkcji. Wychodząc naprzeciw tym oczekiwaniom, firma EBS Ink-Jet Systems opracowała przemysłową drukarkę wyposażoną w innowacyjny system podtrzymania zasilania z wykorzystaniem superkondensatorów.

Drukarka EBS-6600 ze zintegrowanym systemem zasilania buforowego z superkondensatorami

Pomimo stałego postępu techniki, awarie zasilania sieciowego są zjawiskiem wciąż występującym. Dlatego częstą praktyką jest podłączanie newralgicznych urządzeń do zasilaczy awaryjnych UPS. Do grupy urządzeń, których działanie jest niezbędne dla utrzymania ciągłości wielu procesów produkcyjnych, należą przemysłowe drukarki z ciągłym strumieniem atramentu (CIJ - ang. Continuous Ink-Jet).

Odcięcie zasilania takiej drukarki bez uprzedniego przeprowadzenia procedury płukania głowicy drukującej prowadzi do zaschnięcia elementów systemu atramentowego i w konsekwencji do długotrwałego przestoju produkcji. Stosowanie zewnętrznych zasilaczy buforowych UPS nie zawsze jest dogodne, zwłaszcza gdy elementy linii produkcyjnej muszą mieć wysoki stopień ochrony przed wodą i kurzem.

ZNAKOWANIE JEST NIEZBĘDNE

Niezbędnym elementem wielu linii produkcyjnych jest system znakowania wyrobów. Bez oznaczenia numeru partii, daty przydatności, itp., w wielu przypadkach nie można legalnie wprowadzić produktu do obrotu. Ze względu na unikatowe właściwości, w wielu aplikacjach niezastąpione są drukarki pracujące w technologii CIJ. Znaczna odległość głowicy drukującej od opisywanego obiektu, możliwość znakowania przedmiotów poruszających się z dużą prędkością oraz trwałość nadruku są niewątpliwymi atutami systemów drukujących CIJ.

NIEZAWODNOŚĆ TO OSZCZĘDNOŚĆ

Każda minuta przerwy w pracy linii produkcyjnej pociąga za sobą duże straty finansowe. Awarii zasilania całkowicie nie da się uniknąć, ale można złagodzić jej skutki. Urządzenia muszą być tak zaprojektowane, aby nie wymagały interwencji serwisu. Drukarka EBS-6600 przez pierwsze 30 sekund po zaniku zasilania pracuje normalnie. Dłuższa przerwa w zasilaniu automatycznie uruchamia procedurę płukania systemu atramentowego. Nie ma ryzyka zaschnięcia resztek atramentu, nie trzeba wzywać serwisu do czyszczenia zatkanych elementów. Po powrocie napięcia sieciowego drukarka jest gotowa do ponownego włączenia.

CZYM MNIEJ, TYM LEPIEJ

Zintegrowanie systemu podtrzymania zasilania wewnątrz drukarki to nie tylko oszczędność miejsca. Zyskujemy przede wszystkim wysoki stopień ochrony przed kurzem i wodą. Jest to trudne do spełnienia z wykorzystaniem zewnętrznego UPS-a, gdyż są to zwykle urządzenia przeznaczone do pracy biurowej. Nie musimy się też martwić o to, jak przekazać do drukarki informację o zaniku sieci, aby rozpoczęła procedurę płukania. Brak zewnętrznego zasilacza UPS to także oszczędność kosztów przeglądów technicznych, wymiany akumulatorów i serwisu.

INNOWACYJNOŚĆ KLUCZEM DO SUKCESU

Jako zasobnik energii dla systemu podtrzymania zasilania zostały użyte superkondensatory. Ze względu na ciągły rozwój technologii, w ostatnich latach zyskują one coraz większą popularność. Dzięki swojej specyficznej konstrukcji mają bardzo dużą pojemność, sięgającą nawet kilku tysięcy faradów. Jednocześnie ich szeregowa rezystancja wewnętrzna jest na poziomie miliomów. Sprawia to, że idealnie sprawdzają się w zastosowaniach, w których istnieje konieczność szybkiego gromadzenia i oddawania energii.

Drukarka EBS-6600 jest w pełni zabezpieczona przed zanikami sieci elektroenergetycznej już 3 minuty po włączeniu. Dodatkowym atutem superkondensatorów jest wysoka trwałość oraz szeroki zakres temperatur pracy (-40÷70°C). Umożliwia to ich zabudowanie wewnątrz szczelnego urządzenia, jakim jest drukarka EBS-6600. Superkondensatory są elementami przyjaznymi dla środowiska. Nie podlegają - tak jak akumulatory - restrykcjom dotyczącym utylizacji.

PODSUMOWANIE

Tworząc drukarkę EBS-6600, inżynierowie firmy EBS Ink-Jet Systems postawili sobie jeden nadrzędny cel - zredukowanie konieczności serwisowania głowicy drukującej przez obsługę do absolutnego minimum. Realizacja tego celu zaowocowała powstaniem pierwszej na świecie drukarki przemysłowej CIJ wyposażonej w inteligentny, zintegrowany oraz niezawodny system podtrzymania zasilania.

Klaudiusz Woźniak
EBS Ink-Jet Systems Poland Sp. z o.o.

www.ebs-inkjet.pl

Zobacz również