Transport w dowolnym kierunku? Tak - z MOBOT AGV FlatRunner MW

| Technika

Automatyczne wózki AGV to coraz popularniejsze rozwiązanie w modernizujących się fabrykach, umożliwiające optymalizację procesów intralogistycznych oraz zapewniające zrównoważone wykorzystanie zasobów, zarówno surowców, maszyn, jak i ludzi. Z robotem MOBOT AGV FlatRunner MW elastyczny transport wewnętrzny zyskuje zupełnie nowy wymiar.

Transport w dowolnym kierunku? Tak - z MOBOT AGV FlatRunner MW

Fot. 1. Robot mobilny MOBOT AGV FlatRunner MW

Nowy robot mobilny w rodzinie MOBOT AGV to pierwszy model charakteryzujący się nieograniczoną swobodą poruszania się, możliwą dzięki opracowaniu układu napędowego wyposażonego w koła typu Mecanum Wheel. Umożliwia on wykonywanie ruchu w przód i w tył oraz przemieszczanie się do boku, a także pod skosem, bez konieczności wykonywania manewrów zawracania czy nawet obracania.

Tej nieograniczonej mobilności towarzyszy bardzo wysoka precyzja pozycjonowania, pozwalająca na dojazd do wyznaczonego punku z dokładnością do ± 1 mm, nawet w ograniczonej przestrzeni. Jest to również największy jak dotąd robot w ofercie WObit, o wymiarach 1,054 × 1,973 × 0,42 m, który pozwala na transportowanie masy do 1500 kg.

Fot. 2. Robot mobilny MOBOT AGV FlatRunner MW - widok z boku

Pełnię możliwości ruchowych robot uzyskuje przy zastosowaniu systemu nawigacji LMS (Laser Mapping System), choć jest również przystosowany do nawigowania za pomocą linii kolorowej, odczytywania kodów QR czy znaczników RFID.

Prócz mobilności, jednym z najważniejszych aspektów przy tworzeniu robota było zapewnienie jego bezpiecznej pracy z ludźmi. W związku z tym wszystkie elementy, takie jak wyłączniki, przekaźniki itp., są zgodne ze standardem bezpieczeństwa SIL2. Robot wyposażony jest w elementy redundantne, z możliwością monitorowania ich stanu.

Fot. 3. Robot z grawitacyjnym podajnikiem rolkowym

Podobnie jak pozostałe roboty z rodziny MOBOT AGV, FlatRunner MW jest wyposażony w skanery laserowe, które mają konfigurowalne strefy bezpieczeństwa. Dla optymalnej pracy robota zostały one ograniczone do trzech zakresów: strefy najdalszej, w której robot zwalnia, strefy ostrzegawczej, gdzie następuje dalsze spowolnienie jego ruchu oraz wysłanie komunikatów świetlnych i dźwiękowych oraz strefy bezpiecznej, w której następuje całkowite zatrzymanie jego ruchu.

MOBOT AGV FlatRunner MW porusza się z prędkością znamionową 800 mm/s, krótkotrwale może jechać szybciej, zależy to jednak od warunków zewnętrznych, przede wszystkim bezpieczeństwa otoczenia. Silniki robota wyposażone są w hamulce elektromagnetyczne, gwarantujące jego bezwzględne zatrzymanie w określonej strefie.

Przykładowa droga hamowania na betonowej posadzce przemysłowej, przy maksymalnej prędkości oraz obciążeniu 1000 kg, wynosi 465 mm. Stanowi to bardzo dobry wynik, zwłaszcza w porównaniu z wózkami widłowymi, gdzie do wyhamowania masy pojazdu należy doliczyć czas reakcji prowadzącego pojazd. W przypadku robotów AGV nad czasem reakcji czuwa układ bezpieczeństwa, który w momencie wykrycia przeszkody w ciągu milisekundy wyzwala hamulce robota.

Fot. 4. Robot z adapterem z automatycznymi rolkami

Nowy robot ma obudowę wykonaną z kompozytów, o opływowych, przyjaznych dla użytkownika kształtach. Dodatkowo, aby zwiększyć bezpieczeństwo i komfort współpracy z ludźmi, MOBOT AGV FlatRunner MW wyposażony jest w system emisji komunikatów dźwiękowych.

Dzięki temu może odtwarzać wybraną, lubianą przez pracowników muzykę oraz komunikaty dźwiękowe informujące o wykonywanych przez niego zadaniach, co znacznie poprawia spokój i wygodę pracy ludzi w jego bezpośrednim otoczeniu.

MOBOT AGV FlatRunner MW wyposażony jest w akumulatory pozwalające na wydajną pracę do 8 godzin, w zależności od obciążenia i ich wykorzystania. Akumulatory są umieszczone w specjalnych kasetach, umożliwiających ich szybką wymianę. Robot może być ładowany również za pomocą stacji ładującej. Opcjonalnie istnieje możliwość zastosowania automatycznej stacji ładującej.

Fot. 5. Robot z adapterem do transportu palet

MOBOT AGV FlatRunner MW przeznaczony jest do zastosowań w środowisku przemysłowym a jego konstrukcja została wyposażona w zawieszenie, które niweluje nierówności powierzchni, zapewniając stabilny transport nawet dużych obciążeń. Jego konstrukcja jest wyposażona w specjalne elementy mocujące, pozwalające na montaż dodatkowego stelaża lub haków ułatwiających transport.

Podobnie jak inne roboty z rodziny MOBOT AGV, FlatRunner MW może być doposażony w wózki, np. z automatycznymi przenośnikami rolkowymi czy z kołami skrętnymi. Nowością jest możliwość transportowania detali na sobie, w tym np. przenoszenia ramienia robotycznego. Daje to szerokie możliwości zastosowania w różnorodnych aplikacjach - np. do transportu detali pomiędzy magazynem a produkcją czy w produkcji just-in-time, just-in-sequence coraz popularniejszej np. w branży motoryzacyjnej.

OPROGRAMOWANIE I KOMUNIKACJA

Fot. 6. Robot z wózkiem transportowym z kołami skrętnymi

Do szczegółowej konfiguracji parametrów pracy robota służy standardowe środowisko programistyczne MOBOT AGV RoutePlanner. Jest ono wyposażone dodatkowo w moduł do skanowania przestrzeni i wyznaczania trajektorii ruchu robota do systemu laserowego mapowania terenu (LMS).

Komunikacja odbywa się na dwa sposoby, w zależności od potrzeb i sytuacji - przez protokół przemysłowy lub bezprzewodowo przez Wi-Fi. Za pośrednictwem połączenia Wi-Fi możliwe jest m.in. prowadzenie ciągłego monitoringu parametrów maszyny. Jest to bardzo użyteczne, zwłaszcza na etapie wdrażania robota do aplikacji. Co istotne, FlatRunner MW, podobnie jak wszystkie roboty z rodziny MOBOT AGV może być zintegrowany w większą sieć zarządzaną z poziomu systemu SCADA lub panelu HMI z punktem dostępu sieci bezprzewodowej.

Nowy robot pozwala w jeszcze łatwiejszy sposób usprawniać organizację transportu wewnętrznego poprzez oszczędności zasobów, skrócenie czasu cyklu, a także podniesienie poziomu bezpieczeństwa. Nieograniczona swoboda poruszania się oraz szybkość i elastyczność zmiany jego trasy w przypadku nowego zadania pozwalają w nieinwazyjny dla fabryki sposób zintegrować obszary produkcyjne np. poprzez połączenie odległych od siebie wysp automatyki. Takie rozwiązanie stanowi solidny filar wspierający wydajną, wysoce zindywidualizowaną masową produkcję na miarę fabryki 4.0.

P.P.H. WObit E.K.J. Ober s.c.
www.wobit.com.pl

Zobacz również