Nowy robot AGV42 firmy WObit

| Prezentacje firmowe Artykuły

Parafrazując znane powiedzenie - jeśli nie chcesz przechadzać się wśród półek po potrzebne Ci komponenty, spraw, żeby półki przyszły do Ciebie. Jak tego dokonać? Jedną z metod, popularnych zwłaszcza w przemyśle motoryzacyjnym, jest zastosowanie robotów AGV.

Nowy robot AGV42 firmy WObit

Coraz więcej firm dostrzega korzyści płynące z zastosowania tych robotów na liniach produkcyjnych oraz w magazynach. Ich implementacja pozwala producentom na utrzymanie kosztów inwestycji na optymalnym poziomie, zapewnia niezbędną elastyczność oraz łatwość wdrożenia tego urządzenia. Firma WObit, która ma już w swojej ofercie robot AGV32, przygotowała nowy model - AGV42, który realizuje śledzenie linii za pomocą systemu wizyjnego.

Nowy robot AGV42 doskonale wpisuje się w popularny trend rozwoju, jakim jest Przemysł 4.0. Dzięki oprogramowaniu oraz wyposażeniu w odpowiednie czujniki robot może identyfikować swoją lokalizację w świecie rzeczywistym, rozpoznawać obiekty znajdujące się na trasie jego ruchu, a także komunikować się z innymi robotami AGV znajdującymi się w jego otoczeniu.

Nowy model charakteryzuje się niższą zabudową (do 250 mm) i może transportować wózek o masie do 350 kg (konstrukcja może zostać dostosowana do innych obciążeń) z prędkością do 4 km/h. Wózek jest zaczepiany od spodu za pomocą dwóch wysuwanych trzpieni. Każdy z nich jest wyposażony w czujnik, monitorujący zaczepienie wózka.

W przeciwieństwie do pierwszego modelu (AGV32) wspomniany robot ma symetryczną konstrukcję, zapewniającą ruch w dwóch kierunkach bez konieczności wykonywania nawrotów, a także skręcanie pod kątem 90°. Robot ma cztery koła podporowe, niezależnie resorowane, dzięki czemu może pokonywać niewielkie nierówności terenu.

Został on wyposażony w specjalne akumulatory, które mogą być ładowane wysokim prądem, co skraca czas ładowania. Akumulatory umieszczone są w specjalnych ułożyskowanych szufladach umożliwiających ich łatwe wyjmowanie. Konstruktorzy opracowali również stację do ładowania, a także wózek transportowy do akumulatorów, co znacznie przyspiesza proces ich wymiany.

Trasa ruchu robota wyznaczana jest malowaną lub wyklejaną kolorową linią, a punkty charakterystyczne, takie jak stacje, zakręty, punkty hamowania, dodatkowo oznaczone są przez kody QR. Do śledzenia linii i rozpoznawania punktów kontrolnych wykorzystywany jest system pozycjonowania wizyjnego, który pozwala na precyzyjne prowadzenie robota i reagowanie na zdarzenia (kody QR).

To rozwiązanie zwiększa elastyczność implementacji robota, gdyż trasa ruchu może być łatwo przemalowana lub przeklejona. Dodatkowo istnieje możliwość opcjonalnego wyposażenia robota w głowicę RFID i zastosowania znaczników RFID do oznaczenia punktów charakterystycznych.

W przypadku robotów autonomicznych niezwykle istotnym aspektem ich pracy jest bezpieczeństwo. Aby je zapewnić, robot AGV42 został wyposażony w dwa laserowe skanery UAM-02LP. Są one polecane do zabezpieczania obszarów w pobliżu linii produkcyjnych oraz do monitorowania ścieżki pojazdów.

W skanerach wykorzystano metodę TOF (czasu przelotu światła) do pomiaru odległości, która pozwala obliczyć czas potrzebny do powrotu wysłanej wiązki światła, po odbiciu od jakiegokolwiek obiektu w zakresie skanowania 190°. Skanowana przestrzeń podzielona jest na kilka stref (bezpieczeństwa i ostrzegawczych). Dzięki temu robot, będący w ruchu, może reagować na trudności, zwalniając lub zatrzymując się - w zależności od strefy, w której wykryta zostanie przeszkoda.

Zastosowany skaner jest idealnym rozwiązaniem pozwalającym zmaksymalizować bezpieczeństwo, zachować kompaktowe wymiary i zapobiec wszelkim potencjalnym ryzykownym sytuacjom w przemyśle. Warto podkreślić, że skaner spełnia kryteria bezpieczeństwa na poziomie SIL 2, normę bezpieczeństwa IEC61496-1/3 typ 3 oraz ISO13849 PL d Category 3. Bezpieczeństwo gwarantują również dwa wyłączniki bezpieczeństwa (jeden z przodu, drugi z tyłu), których wciśnięcie powoduje odcięcie zasilania napędów i nagłe zatrzymanie urządzenia.

O wszelkich zdarzeniach informują również sygnały świetlne i dźwiękowe, w które wyposażony jest robot. Model AG42 ma także wbudowany system odtwarzania komunikatów głosowych i muzyki. Pozwala to na lepszą interakcję robota z otoczeniem oraz personelem, który identyfikuje zbliżający się pojazd na podstawie słyszanej muzyki i informacji przekazywanych przez robota.

AGV42 jest wyposażony w komunikację Wi-Fi i może być sterowany za pomocą sieci bezprzewodowej. Do zarządzania jego pracą został przygotowany kontroler umożliwiający zaprogramowanie różnorodnych ścieżek ruchu. Robot ma również zaimplementowany dodatkowy moduł radiowy pozwalający na bezpośrednią komunikację robotów między sobą.

Na obudowie został umieszczony panel HMI, za pomocą którego można dokonywać diagnostyki pojazdu (np. sprawdzać stany sygnałów), a także lokalnie sterować pracą robota, np. przez wybór programu ze skonfigurowaną trasą ruchu. Co istotne, AGV42 może być zintegrowany w większą sieć zarządzaną z poziomu systemu SCADA lub z panelu HMI z punktem dostępu sieci bezprzewodowej. Interesujące możliwości zarządzania siecią robotów daje np. system PcVue 11.1 opracowany przez ARC Informatique. Jego modułowa konstrukcja jest łatwo dostosowywana do wszystkich rodzajów procesów, a także do potrzeb danej aplikacji.

Zastosowanie robota typu AGV w transporcie wewnętrznym skraca czas oczekiwania na następną operację, ułatwia organizację pracy, a także upłynnia przebieg procesu i pozwala na zachowanie jego ciągłości. Dodatkowo, integracja robotów z systemem zarządzania fabryką, takim jak SCADA, pozwala na analizę danych, a w dalszej konsekwencji podniesienie produktywności i jakości usług oferowanych przez dane przedsiębiorstwo. Pozostaje odpowiedzieć sobie na pytanie - czy Twoja firma jest gotowa wkroczyć w nową epokę Przemysłu 4.0?

P.P.H. WObit E.K.J. Ober s.c.
www.wobit.com.pl