Laserowe czujniki triangulacyjne

| Technika

Zapewniając bardzo wysoką rozdzielczość oraz wysoką częstotliwość pomiarową, czujniki laserowe precyzyjnie mierzą przemieszczenie, pozycję i odległość. Firma WObit proponuje bezkontaktowe czujniki triangulacyjne firmy Micro-Epsilon, odpowiednie do różnorodnych aplikacji.

Laserowe czujniki triangulacyjne

ZASADA POMIARU

Zasada triangulacji optycznej wykorzystuje kąt odbicia światła generowanego przez diodę laserową, która oświetla punkt na powierzchni podlegającej pomiarowi. Światło odbite od tego miejsca jest kierowane na światłoczułą matrycę CCD, gdzie jest przetwarzane w czasie rzeczywistym. Grupa produktów optoNCDT składa się z dziewięciu serii czujników laserowych.

Czujniki te można podzielić na podstawowe modele do prostych zadań oraz produkty wysokiej klasy do szybkich pomiarów o dużej rozdzielczości: 49 różnych modeli czujników, z zakresem pomiarowym od 0,5 mm do 1000 mm, zaspokoi szeroki zakres aplikacji.

SERIA 1320/1420 - KLASA SAMA W SOBIE

Wśród wspomnianych dziewięciu serii warto zwrócić uwagę na nową generację czujników optycznych optoNCDT 1320 oraz 1420, w których cała elektronika służąca do przetwarzania sygnału umieszczona jest w kompaktowej obudowie czujnika. Sensory te sprawdzą się wszędzie tam, gdzie wymagany jest montaż w trudnodostępnych miejscach oraz precyzyjne pomiary.

Unikalna zasada kontroli tych modeli opiera się na wykorzystaniu przycisków funkcyjnych oraz innowacyjnego interfejsu sieciowego (w oknie przeglądarki internetowej), którego nastawy wstępne umożliwiają natychmiastową adaptację czujnika do różnych obiektów pomiarowych. Algorytm ewaluacyjny można szybko zmienić za pomocą suwaka jakości, który dostosuje dynamikę i dokładność do danego zadania pomiarowego.

Dzięki masie zaledwie 60 g czujniki są odpowiednie do dynamicznych zastosowań w osiach maszyn czy pracy na ramieniu robota - czyli do realizacji kontroli w trakcie procesu produkcyjnego. Dostępne zakresy pomiarowe to 10, 25, 50, 100, 200 oraz 500 mm. Wysokowydajne soczewki generują bardzo małą plamkę światła, która zapewnia stabilne pomiary nawet najmniejszych detali.

Seria optoNCDT 1320 jest przeznaczona do wykonywania podstawowych zadań pomiarowych. Częstotliwość pomiarowa może być dostosowywana do 2 kHz. Seria ta wyposażona jest w funkcję automatycznej kompensacji celu (ATC), która zapewnia stabilny sygnał odległości, niezależnie od barwy mierzonego detalu.

Seria 1420 to unikalna kombinacja prędkości, rozmiaru, wydajności oraz różnorodności zastosowań dla pomiarów przemieszczenia, odległości i pozycji. Czujniki gwarantują stabilny pomiar nawet przy częstotliwości do 4 kHz. Ze względu na uniwersalne ustawienia oraz możliwości ewaluacji, optoNCDT 1420 spełnia wymagania aplikacji OEM.

Informacja o odległości jest zapewniana przez wyjścia analogowe (prądowe lub napięciowe) oraz interfejs cyfrowy RS422. Wielofunkcyjny przycisk pozwala na szybkie uruchomienie czujnika w prostych zadaniach pomiarowych.

SERIA 1750 - NOWE STANDARDY WYDAJNOŚCI

Czujniki optoNCDT 1750 to wydajne sensory triangulacyjne, stosowane do szybkich i precyzyjnych pomiarów w aplikacjach przemysłowych. Nowe algorytmy oceny i wzmocnione komponenty zapewniają najwyższą dokładność i dynamikę. W zależności od modelu zakresy pomiarowe wynoszą obecnie od 2 mm do 750 mm.

Ze względu na kompaktową konstrukcję ze zintegrowanym kontrolerem czujnik ten może być stosowany w różnorodnych aplikacjach, co tym bardziej ułatwia uproszczona instalacja w ograniczonej przestrzeni. Dane są przesyłane w postaci cyfrowej lub analogowej za pomocą interfejsu RS422.

Co więcej - optoNCDT 1750 zapewnia dwa wyjścia przełącznikowe i jedno wejście do kontroli różnych funkcji. Obsługa jest prosta i intuicyjna dzięki interfejsowi sieciowemu, pozwalającemu na łatwą konfigurację. Zintegrowane teksty pomocy przyspieszają parametryzację czujnika.

Laserowo-optyczny system pomiarowy działa niemal bez względu na materiał i kolor dzięki funkcji kompensacji powierzchni w czasie rzeczywistym. Nowy interfejs sieciowy upraszcza konfigurację, nie ma potrzeby stosowania dodatkowego oprogramowania.

Użytkownik dysponuje łatwymi w obsłudze ustawieniami wstępnymi w przeglądarce internetowej, które są również zoptymalizowane pod kątem trudnych powierzchni, takich jak półprzezroczyste tworzywa sztuczne i ceramika, materiały PCB lub tworzywa sztuczne wzmocnione włóknem węglowym i szklanym. Nastawy umożliwiają szybkie uruchomienie i zapewniają bardzo precyzyjne wyniki.

Wybór punktów maksymalnych i tłumienie sygnałów interferencyjnych gwarantuje niezawodne pomiary elementów konstrukcji silników i przekładni pokrytych smarem, a także materiałów powlekanych, obiektów umieszczonych za szkłem lub komponentów uszczelnionych folią.

Wysoka szybkość pomiaru optoNCDT 1750 jest wymagana do analizy oscylacji mechanicznych. Na przykład podczas manewrowania wagonami, w przypadku których ma zostać określony wpływ zderzaków lub w przypadku pomiaru obracających się części, np. przy określaniu zużycia wałka.

W czujnikach laserowych zostały zastosowane zoptymalizowane soczewki, które poprawiły liniowość. Wraz z wyższą powtarzalnością gwarantuje to wyniki o większej stabilności i precyzji. Rozszerza to zakres zastosowań, od teraz możliwe jest wdrożenie jeszcze większej liczby rozwiązań o wysokich wymaganiach technologii pomiarowej.

OPTONCDT 2300-2DR - DOSKONAŁA KOMBINACJA SZYBKOŚCI I PRECYZJI

Czujnik laserowy optoNCDT 2300-2DR jest przeznaczony do pomiaru mocno błyszczących i odbijających światło powierzchni. Jest on stosowany np. do pomiaru grubości płaskiego szkła, pomiaru odległości w procesie wyżarzania szkła i kontroli jakości w montażu bardzo małych elementów. Dzięki częstotliwości pomiarowej do 49 kHz czujnik idealnie nadaje się do kontroli szybkich procesów przemysłowych.

Funkcja A-RTSC (zaawansowana kompensacja powierzchni w czasie rzeczywistym) umożliwia skuteczny pomiar różnorodnych powierzchni. Dane są wysyłane za pomocą Ethernetu, RS422 lub EtherCAT. Jeżeli czujnik pracuje z jednostką C-Box/2A, dostępne jest również wyjście analogowe.

System działa za pośrednictwem przeglądarki internetowej, który jest adresowany przez interfejs Ethernet. Pozwala on użytkownikowi na wprowadzanie ustawień do mierzonych wartości i sygnałów, np. wybór najwyższych wartości, funkcje filtrowania oraz maskowania dla sygnałów wideo.

Niewielki rozmiar nowego czujnika wraz z bardzo wysoką dokładnością czynią z optoNCDT 2300-2DR wyjątkowy produkt. W swojej klasie jest to jedyny czujnik laserowy mierzący bezpośrednio błyszczące powierzchnie, którego cała elektronika jest zintegrowana w kompaktowej obudowie.

Więcej informacji dotyczących systemów pomiarowych oraz ich zastosowań można znaleźć na stronie www.wobit.com.pl. Zapraszamy również do kontaktu z naszymi specjalistami, którzy pomogą dobrać optymalne rozwiązanie.

P.P.H. WObit E. K. J. Ober s.c.