wersja mobilna
Online: 522 Środa, 2018.01.17

Technika

System SmartWire-DT firmy Eaton - prawdopodobnie najbardziej innowacyjne rozwiązanie w branży automatyki

czwartek, 03 grudnia 2015 12:23

System SmartWire-DT został opracowany przez firmę Eaton jako odpowiedź na wiele obserwacji w obrębie produkcji szaf sterowniczych i układów sterowania. Dzięki silnej pozycji producenta produktów niskonapięciowych o dużej renomie, takich jak lampki i przyciski serii RMQ-Titan, wyłączniki silnikowe PKZ, styczniki DIL czy wyłączniki mocy NZM oraz doświadczeniu w zakresie klasycznych produktów automatyki - Eaton mógł opracować całkowicie nowatorskie rozwiązanie tworzenia szaf sterowniczych. SmartWire-DT jest technologią, która w pomysłowy sposób przenosi filozofię Lean polegającą na identyfikacji i eliminacji marnotrawstwa do świata automatyki. Optymalizuje dzięki temu ich budowę na każdym etapie tworzenia: począwszy od projektowania, poprzez montaż i uruchomienie aż do utrzymania ruchu.

Rys. 1. SmartWire-DT to system łączący wiele aparatów w obrębie maszyny w zakresie elektryki, automatyki i hydrauliki

Sercem każdego układu zgodnego ze standardem SmartWire-DT jest układ AISIC, którego zastosowanie pozwala przenieść poziom wejść/wyjść sterownika bezpośrednio do urządzeń - od tak prostych i wymieniających niewielkie ilości danych jak lampka czy przycisk, po przemienniki częstotliwości i wyłączniki mocy, gdzie ilość wymienianych danych jest znacznie większa.

Innowacyjny układ pozwala zamienić klasyczne wejścia/wyjścia (cyfrowe i analogowe) sterownika na informacje płynące z / do urządzeń elektrycznych bezpośrednio w postaci cyfrowej, unikając tym samym zbędnych błędów w połączeniach, zmniejszając ilość elementów i ilość potrzebnego miejsca w szafie sterowniczej. Co więcej, każde urządzenie może teraz udostępniać znacznie więcej danych diagnostycznych.

Wyłącznik silnikowy może udostępniać informacje o prądzie, nastawach, przyczynach ewentualnego wyzwolenia. Nawet prosty przycisk zyskuje zdolność samodiagnostyki - np. utrzymanie nieustalonego stanu przycisku (lekko wciśnięty, ale niedociśnięty, co może być oznaką uszkodzenia napędu przycisku) powoduje aktywowanie bitu diagnostycznego.

Użytkownik może wygodnie zlokalizować miejsce usterki dzięki sygnalizacji za pomocą diod statusowych umieszczonych na każdym elemencie tego systemu. Dzięki nowatorskiemu rozwiązaniu nie tylko optymalizujemy samą budowę szaf, ale również znacznie poszerzamy jej funkcjonalność. Transparentność danych przekłada się na krótsze czasy przestoju i szybszą reakcję na wypadek wystąpienia zaburzenia.

Rys. 2. Łatwy montaż i rozbudowa systemu

O tym, że system SmartWire-DT jest innowacyjny, świadczy stale rosnąca liczba nowych i przede wszystkim nowoczesnych elementów zdolnych do pracy w tym systemie. Warto zwrócić tutaj uwagę, że gdy jest to tylko możliwe, wykorzystywane są klasyczne komponenty stosowane szeroko na rynku. Stycznik nie jest dedykowanym systemowi układem łączeniowym, podobnie lampka, przycisk czy wyłącznik.

To dodatkowe akcesoria dołączane bezpośrednio do wymienionych elementów czynią je inteligentnymi jednostkami zdolnymi do komunikacji. Co więcej, już dzisiaj można podłączać do systemu takie elementy jak przemienniki częstotliwości, układy łagodnego rozruchu, kolumny sygnalizacyjne. Wszystkie komponenty łączą się w jedną całość nie tylko w obrębie jednej szafy sterowniczej, ale także poza nią.

Innowacyjność systemu SW-DT to także jego otwarcie na nowoczesne rozwiązania firm partnerskich. Firmy takie jak Phoenix Contact, Wöhner czy Hilscher, wykorzystując swoje kompetencje, wzbogacają SmartWire-DT o nowe możliwości i produkty. Rozwój systemu SW-DT wiąże się także z inną, mocną działalnością Eatona - już wkrótce będą dostępne elementy hydrauliki siłowej z nim współpracujące.

Rys. 3. Możliwość współpracy z szeregiem sterowników nadrzędnych dzięki bogatej ofercie modułów Gateway

Dobrze przemyślany, nowoczesny system nie może być jednocześnie skomplikowany i trudny w obsłudze. Całość została tak pomyślana, aby w możliwie prosty i szybki sposób tworzyć aplikacje. Pewność właściwych połączeń daje zielona taśma systemu oraz uniwersalne wtyczki - oba elementy odpowiednio oznaczone strzałkami kierunku.

Możliwość założenia wtyczki tylko w jeden sposób, prosta konfiguracja za pomocą przycisku automatycznej adresacji, szybki i pewny montaż oraz możliwość współpracy z praktycznie dowolnym sterownikiem PLC dostępnym na rynku to tylko część zalet systemu. Całość uzupełnia bezpłatna aplikacja SWD-Assist dostępna również w języku polskim. Pozwala ona wygodnie zaprojektować stację, zweryfikować poprawność doboru, a następnie ją uruchomić i diagnozować poszczególne elementy - również zdalnie.

Rys. 4. Dzięki najnowszym modułom T-connector można obecnie bezpośrednio podłączać do systemu czujniki i elementy wykonawcze IP67 w obrębie maszyny

Rys. 5. Możliwość podłączenia do systemu oferują m.in. urządzenia techniki napędowej

System SmartWire-DT podkreśla swoją innowacyjność na różnych płaszczyznach. Fakt ten zauważa coraz większa liczba rodzimych mediów z branży automatyki, nagradzając ten system wieloma już wyróżnieniami. Coraz częściej potencjał SW-DT wykorzystują polskie firmy - te, które nie tylko dostarczają swoim odbiorcom najnowocześniejsze rozwiązania, ale także niezwykle dynamicznie się przy tym rozwijają. Innowacyjność systemu SmartWire-DT jest bardzo często motorem ich działania.

Jacek Zarzycki
Eaton Electric

www.moeller.pl

 

Firmy w artykule

zobacz wszystkie Nowe produkty

Zaawansowane czujniki fotoelektryczne

2018-01-17   | BALLUFF Sp. z o.o.
Zaawansowane czujniki fotoelektryczne

BOS 21 ADCAP to nowy czujnik firmy Balluff, który stanowi połączenie kilku elementów w jednej obudowie: odbiciowego, odbiciowego z tłumieniem tła, refleksyjnego i bariery jednokierunkowej. Funkcja jest konfigurowana z wykorzystaniem sieci IO-Link. Czujnik został wyposażony w licznik oraz kontroler prędkości pozwalający na natychmiastowe wykrycie przepełnienia lub nieprawidłowej prędkości, która będzie prowadzić do nieoczekiwanego przestoju w aplikacji.
czytaj więcej

Laboratoryjny kontroler temperatury o stabilności lepszej niż 0,0009°C

2018-01-17   |
Laboratoryjny kontroler temperatury o stabilności lepszej niż 0,0009°C

Laboratoryjny kontroler temperatury TC15 LAB opracowany przez firmę Wavelength Electronics, współpracujący z grzałkami termoelektrycznymi i rezystancyjnymi, jest przeznaczony do zastosowań wszędzie tam, gdzie wymagana jest precyzyjna kontrola temperatury. Pobierając sygnał zwrotny z termistora, jest w stanie zapewnić stabilizację lepszą niż 0,0009°C.
czytaj więcej

Nowy numer APA