Największą ekspozycję zastosowań techniki laserowej w przemyśle zorganizowała firma Trumpf Poland. Trumpf aktywnie uczestniczył także w konferencji technologii optycznych. Wśród eksponatów targowych duże zainteresowanie budziło w pełni zautomatyzowane stanowisko o dużej prędkości znakowania TruMark Station 5000 oparte na laserze włóknowym.
Lasery i urządzenia laserowe dla przemysłu, medycyny i nauki są przedmiotem działalności polskiej firmy Centrum Techniki Laserowej. CTL oferuje dziesiątki typów i modeli urządzeń laserowych, a wśród nich znakowarki laserowe. W ofercie CTL znajdują się zarówno znakowarki własnej konstrukcji, jak i produkcji zagranicznej.
![]() |
![]() |
![]() |
U wejścia do stoiska eksponowano wycinarko-grawerkę laserową Zing CO2 Laser System o wysokiej precyzji cięcia, znakowania i grawerowania i dużej prędkości znakowania. Na stoisku krakowskiej firmy W.Kociuba, specjalizującej się w dystrybucji narzędzi, aparatury i urządzeń dla jubilerstwa, uwagę zwracała skomputeryzowana grawerka laserowa Smark 500 firmy Sisma, pisząca oraz tworząca trwałe wizerunki na powierzchni metalu.
Stanowisko wyposażono w oprogramowanie przeznaczone specjalnie do celów jubilerskich. Z kolei warszawska firma Soditronik oferuje m.in. obrabiarki elektroerozyjne, centra obróbkowe oraz urządzenia wykorzystujące technikę laserową. Podczas targów Bernard Rzany - przedstawiciel firmy Rofin Laser Micro, demonstrował działanie mikrospawarki laserowej do zastosowań narzędziowych StarWeld Select i przenośnej znakowarki laserowej Easy Mark.
![]() |
![]() |
![]() |
Na polskim rynku urządzeń laserowych aktywnie działa czeska firma Pramark Znakowanie Przemysłowe, oferując bogaty asortyment m.in. piór do znakowania, drukarek etykiet oraz takich urządzeń jak znakowarki elektrochemiczne, mikroudarowe i laserowe, a wśród nich eksponowane na targach stanowisko robocze do znakowaniua laserowego ESFLY C300 z wyposażeniem soft ware’owym i z możliwością komunikacji z serwisem przez Internet.
Olaf Tarasiuk na stoisku opolskiej firmy Multi (jeden z czołowych dostawców przemysłowych drukarek atramentowych) prezentował urządzenie znakujące E-Solarmark polskiej firmy Solaris Laser. Urządzenie o mocy 20W wykorzystuje laser włóknowy. Z kolei ekspozycję firmy Intrex zdominowały znakowarka Electrox Raptor II (zainstalowana w stacji roboczej MaxBox) z unikalną technologią EF o wyjątkowej trwałości źródła wiązki laserowej oraz urządzenie znakujące Domino Nautilus.
Andrzej Tumański