Wielka Brytania rozbuduje infrastrukturę tankowania wodoru

| Gospodarka Artykuły

Brytyjski departament transportu przyznał 8,8 mln funtów dofinansowania na rozwój sieci stacji umożliwiających tankowanie wodoru, co ma na celu spopularyzowanie zeroemisyjnych samochodów. Wodorową infrastrukturę na terenie Wielkiej Brytanii buduje konsorcjum, w skład którego wchodzą firmy ITM Power, Shell, Toyota, Honda oraz Hyundai. Blisko połowa finansowego wsparcia trafi do firmy ITM Power i będzie przeznaczona na modernizację pięciu działających punktów tankowania wodoru oraz budowę czterech nowych.

Wielka Brytania rozbuduje infrastrukturę tankowania wodoru

Nowe stacje wodorowe zlokalizowane zostaną w Southwark, Isleworth, Birmingham i Derby.

Jak informuje ITM Power, oprócz dofinansowania rządowego, projekt wodorowej infrastruktury będzie finansowany również z innych źródeł, skąd otrzyma dodatkowo 13,1 mln funtów (około 64 mln zł).

Pojazdy wykorzystujące jako paliwo wodór, to zeroemisyjne pojazdy z silnikami elektrycznymi (FCEV - Fuel Cell EV), dla których energia wytwarzana jest w ogniwach paliwowych na skutek reakcji wodoru z tlenem. Umożliwiają one pokonywanie dłuższych odległości na jednym tankowaniu niż ich odpowiedniki zasilane bateriami, przy czym tankowanie jest bardzo szybkie.

Brytyjska firma ITM Power, założona w 2001 r., otworzyła właśnie w angielskim Beaconsfield nowy punkt tankowania wodoru, który powstał dzięki współpracy z Shellem. Gaz jest wytwarzany na miejscu z wody przy użyciu elektrolizera. Obecnie Shell ma w Wielkiej Brytanii dwie stacje tankowania wodoru.

źródło: Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych

Zobacz również