Czy wodór będzie atrakcyjnym paliwem alternatywnym?
| Gospodarka ArtykułyJak informuje stowarzyszenie TÜV SÜD, w 2017 roku w Niemczech otwarto 24 publicznie dostępne stacje tankowania wodoru, a na całym świecie - 64. W ubiegłym roku nasi zachodni sąsiedzi stali się globalnym liderem pod względem tworzenia nowych punktów tankowania wodoru i rozwoju infrastruktury przeznaczonej dla pojazdów FCEV. Łączna liczba stacji wodorowych w Niemczech podwoiła się i wzrosła do 56, spośród których 45 jest dostępnych publicznie.
Pod względem łącznej liczby stacji tankowania wodoru światowym liderem jest Japonia mająca 91 takich punktów, Niemcy są na miejscu drugim, a pozycję trzecią zajmują Stany Zjednoczone z 40 stacjami. TÜV SÜD przewiduje, że do roku 2019 w Niemczech działać będzie 100 punktów tankowania wodoru.
W 2017 r. w Japonii powstało 11 nowych stacji wodorowych, w USA - 5, we Francji, Norwegii i Wielkiej Brytanii - po 3 stacje, w Austrii - 2.
Niemiecka firma konsultingowa Ludwig-Bölkow-Systemtechnik opublikowała dane, z których wynika, że w Europie funkcjonuje obecnie 139 stacji, w Azji 118, w Ameryce Północnej 68 oraz po jednej w Ameryce Południowej i w Australii. Na całym świecie działa 328 punktów tankowania wodoru, w tym 227 całkowicie publicznych oraz 24 dostępne po uzyskaniu zgody ze strony operatora. Pozostałe stacje wodorowe obsługują wyłącznie klientów flotowych i autobusy.
źródło: Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych