Ciągły rozwój dzięki motion plastics - igus zwiększa sprzedaż o 8,5%

| Gospodarka Aktualności

Konfigurowalne online, w podróży i na tablecie, jako trwała część specjalna, drukowana 3D lub wyposażona w sprytną inteligencję - motion plastics stają się coraz bardziej zaawansowanymi technologicznie komponentami. Dzięki technologii motion plastics firma igus każdego roku wkracza w nowe obszary przemysłu: drukowanie 3D części odpornych na zużycie o żywotności, którą można obliczyć online, "inteligentne" tworzywa sztuczne, e-prowadniki o przesuwie 1000 metrów lub też bezsmarowe, polimerowe łożyska kulkowe o 10 razy dłuższym czasie pracy.

Ciągły rozwój dzięki motion plastics - igus zwiększa sprzedaż o 8,5%

Dzięki temu, że wysokowydajne komponenty motion plastics cieszą się dużym zainteresowaniem na całym świecie, firma igus odnosi sukcesy. W 2018 r. igus był w stanie zwiększyć sprzedaż o 8,5%, do 748 mln euro, przy czym 53% łącznych obrotów przypada na Europę, 31% na Azję, a 16% na Amerykę i Afrykę. Liczba pracowników firmy wzrosła do 4150.

Przejście na nowe obszary z mentalnością start-upu

igus rozwija się organicznie i stale otwiera nowe rynki w takich dziedzinach, jak maszyny sceniczne i sektor energii słonecznej. W siedzibie głównej firmy w Kolonii Porz-Lind panuje optymistyczna atmosfera. - Dzięki elastycznym metodom pracy i otwartym strukturom jesteśmy w stanie bardzo szybko wdrożyć nowe pomysły dotyczące motion plastics w zespołach sprintu. Nieustannie testujemy nasze produkty oraz przerabiamy je, ulepszając do momentu, aż użytkownik nie otrzyma odpowiedniego produktu, który umożliwi mu pójście naprzód - mówi Frank Blase, prezes zarządu igus GmbH.

To dynamiczne podejście zaowocowało 120 nowymi produktami, które igus prezentuje na tegorocznych targach Hannover Messe. Elementy maszyn z tworzyw sztucznych stały się komponentami high-tech już jakiś czas temu.


Platforma robotyki i drukowanie 3D otwierają użytkownikom nowe możliwości

Wysokowydajne polimery firmy igus poszerzają możliwości ekonomicznej automatyzacji. Można uzyskać poważne oszczędności, gdy na przykład roboty konstruowane są w oparciu o skrzynie biegów i wiele innych części wykonanych z tworzyw sztucznych.

Roboty w cenie od 3 tys. euro są już rzeczywistością. We współpracy z 16 partnerami przemysłowymi, igus prezentuje na targach, jako światową premierę, internetową platformę robotyki rbtx.com, która zgromadzi dostawców i użytkowników robotów. Klient będzie mógł tam całkowicie skonfigurować roboty przemysłowe i serwisowe.

W ubiegłym roku wzrósł również obszar produkcji addytywnej. Możliwości druku 3D zostały potrojone dzięki nowym drukarkom SLS, a firma opracowała własną drukarkę wysokotemperaturową do żaroodpornego trybofilamentu iglidur J350. W przypadku często kupowanych elementów maszyn, takich jak koła zębate i rolki, firma igus oferuje teraz specjalne konfiguratory online i rozwiązania drukowane o doskonałych właściwościach w zakresie zużycia. Unikatowe w skali świata jest to, że żywotność elementów drukowanych 3D można obliczyć online.

Laboratorium testowe jako siła napędowa wzrostu

W ubiegłym roku w laboratorium testowym opracowano i przetestowano ponad 264 nowych komponentów z tworzyw sztucznych. Ponadto wykonano przeszło 11300 testów w obszarze łożysk ślizgowych na ponad 50 różnych stanowiskach testowych. W laboratorium e-prowadników i przewodów w 2018 r. przeprowadzono ponad 4100 testów zawierających ponad 10 miliardów cykli e-prowadników. Jednocześnie laboratorium testowe jest również "zbiornikiem myśli", który wykorzystuje trybopolimery do opracowywania specjalnych rozwiązań dla najbardziej zróżnicowanych sektorów przemysłowych i zastosowań praktycznych. Jednym z rezultatów jest łożysko ślizgowe iglidur Q2E, które może bezpiecznie i niezawodnie obsługiwać do 7 ton w maszynach budowlanych i rolniczych, bez żadnego smarowania. Z kolei e-prowadnik E4Q jest odpowiedni do długich przesuwów. Dzięki konstrukcji slimline ma małą masę, a dzięki poprzeczkom QuickLock jest łatwy w montażu bez użycia narzędzi.

Obecnie przygotowywany jest nowy obiekt testowy, przeznaczony do prowadzenia testów długodystansowych. Wielkość laboratorium testowego wzrośnie do ponad 3800 m².

Również w wielu innych częściach świata igus dąży do dalszego zwiększania mocy produkcyjnych, aby lokalnie móc klientom dostarczać produkty bez opóźnień. Na przykład wielkość oddziału w USA została zwiększona o kolejne 5 tys. m² do około 19 tys. m² dla biur i produkcji. W Chinach powstaje nowy budynek oferujący 22 tys. m² powierzchni - projekt zostanie ukończony w sierpniu. Oprócz rozbudowanych obiektów w Brazylii, Indiach, w Polsce i Tajlandii, kupiono ziemię pod nowy budynek lokalnego oddziału w Korei. Będzie on dysponował powierzchnią 9,5 tys. m². Budynek ma powstać do końca bieżącego roku.

źródło: igus

Zobacz również