4 mln robotów w logistyce do 2025 roku

| Gospodarka Roboty

Zrobotyzowane systemy są coraz częściej wykorzystywane w branży logistycznej. Do 2025 liczba robotów pracujących w magazynach zwiększy się do 4 mln maszyn. Pracują one często w centrach realizacji zamówień. Dużo szybciej i dokładniej od ludzi wykonują tam zadania związane z przenoszeniem lub pobieraniem towarów. Według szacunków do 2023 roku rynek robotyki w segmencie logistyki będzie wart ponad 80 mld dolarów.

4 mln robotów w logistyce do 2025 roku

Według źródeł dzięki zastąpieniu kluczowego pracownika robotem, wydajność linii produkcyjnej wzrasta o 40%. Wdrożenie robotów w magazynach sklepów internetowych sprzedających produkty spożywcze przyczyniła się do zwiększenia sprzedaży o 12%. Roboty mogą być dostosowane do zróżnicowanych warunków lub dynamicznie rosnących nakładów pracy. Wdrożenie maszyn do wykonywania prac z zakresu logistyki jest szczególnie przydatne w szczytowych porach danego sezonu.

Obecnie spedytorzy i dostawcy logistyczni mogą korzystać z takich rozwiązań technologicznych poprzez usługę, która polega na wynajmowaniu robotów. Umożliwia to zwiększenie wydajności bez ponoszenia dużych kosztów związanych z zakupem urządzeń, a ponadto prace wykonywane przez roboty zmniejszają ryzyko wypadków.

Robotyka znajduje zastosowanie również w segmencie detalicznym, gdzie daje możliwość przesyłania i gromadzenia danych w czasie rzeczywistym, co przekłada się na usprawnienie w zarządzaniu zapasami. Sprzedawcy mogą wykorzystać dane zebrane przez roboty do określenia potrzeb konsumentów. Amerykańska sieć marketów z materiałami budowlanymi Lowe's stworzyła robota, który przy pomocy kamer śledzi w czasie rzeczywistym dostępność towarów na półkach i gromadzi w tym zakresie informacje.

źródło: log24

Zobacz również