Tesla chce dostarczać komponenty i oprogramowanie innym producentom

| Gospodarka Aktualności

Tesla zamierza dostarczać akumulatory i układy napędowe oraz licencjonować oprogramowanie dla innych producentów samochodów. Amerykański koncern wcześniej dostarczał akumulatory dla Mercedesa i Toyoty w ramach odrębnych kontraktów partnerskich.

Tesla chce dostarczać komponenty i oprogramowanie innym producentom

Produkcja akumulatorów to obszar, w którym analitycy i przedstawiciele branży wskazują, że Tesla ma przewagę konkurencyjną w porównaniu z tradycyjnymi koncernami motoryzacyjnymi. Obecnie nie zostało jeszcze sprecyzowane jakie rodzaje baterii firma będzie dostarczać.

Tesla aktualnie prowadzi spółkę joint venture z firmą Panasonic, a także zaopatruje się w akumulatory wytwarzane przez chińskiego Contemporary Amperex Technology (CATL) oraz koreański LG Chem. Tesla ma w planach budowę własnego zakładu produkcyjnego akumulatorów we Fremont w Kalifornii, w ramach projektu Roadrunner.

Akumulatory to obecnie najdroższy i najważniejszy komponent pojazdów elektrycznych.

- Podaż może obniżyć próg wejścia na rynek dla początkujących producentów pojazdów elektrycznych, stwarzając potencjalne zagrożenie dla starszych koncernów motoryzacyjnych, które posiadają już własne platformy - powiedział Park Chul-wan, południowokoreański ekspert ds. baterii i profesor na uniwersytecie Seojeong.

Elon Musk powiedział podczas ostatniej telekonferencji dotyczącej wyników finansowych, że prawdziwym ograniczeniem dla rozwoju Tesli jest produkcja ogniw po przystępnej cenie. Dodał, że firma rozszerzy swoją działalność, wykorzystując zasoby Panasonica, CATL i LG Chem.

W roku 2014 właściciel Tesli zapowiedział, że umożliwi innym wykorzystanie swoich patentów w nadziei na przyspieszenie rozwoju samochodów elektrycznych,.

źródło: Reuters

Zobacz również