ABB razem z Politechniką Krakowską otwiera ośrodek badawczy

| Gospodarka Aktualności

Firma ABB we współpracy z Politechniką Krakowską otworzyła Centrum Materiałów Funkcjonalnych i Zaawansowanych Procesów Wytwarzania (CEFUMA). Nowe laboratorium posłuży do prowadzenia wspólnych projektów naukowo-badawczych i prac rozwojowych, dydaktycznych zajęć projektowych. Ośrodek ten posiada laboratorium z unikatowymi w skali kraju stanowiskami do opracowywania, przetwarzania i testowania nowoczesnych materiałów funkcjonalnych.

ABB razem z Politechniką Krakowską otwiera ośrodek badawczy

Tworzenie nowych, bardziej ekologicznych materiałów izolacyjnych, integracja elektroniki w produktach, wytwarzanie przyrostowe czy wtrysk wielokomponentowy - to niektóre z obszarów badań realizowanych w otwieranym laboratorium. Na powierzchni 180 m² wykładowcy, studenci i naukowcy ABB będą mogli wspólnie opracowywać nowe technologie. Sprzęt laboratorium już jest wykorzystywany do produkcji gogli ochronnych dla pracowników szpitali. W sumie ma ich być wyprodukowanych 10 tys. sztuk.

W nowoczesnym laboratorium studenci będą mogli odbyć staż i prowadzić badania naukowe, a także poznać praktyczną stronę stosowania technologii materiałów funkcjonalnych w przemyśle.

Laboratorium wyposażono w najnowocześniejszy sprzęt dostępny na rynku badań i rozwoju, który pozwoli m.in. na opracowywanie i wytwarzanie nowych kompozytowych materiałów termoplastycznych. To pierwsze miejsce w Polsce, w którym działa system do indukcyjnego grzania form wtryskowych. Pozwala on w bardzo krótkim czasie podnieść temperaturę narzędzia, co przekłada się na jakość produktu i daje możliwość uzyskania dodatkowych funkcjonalności.

Być może to właśnie w krakowskim centrum CEFUMA powstanie nowy materiał izolacyjny, dzięki któremu wykorzystywane powszechnie w energetyce rozdzielnice staną się jeszcze bardziej przyjazne dla środowiska. Opracowywanie nowych technologii materiałów izolacyjnych jest koniecznością na drodze zrównoważonego rozwoju. Do tej pory istotnym problemem było gromadzenie i segregacja odpadów z polimerów niepodlegających recyklingowi, jak żywice epoksydowe. Jednak w ostatnich latach stosowane materiały są stale rozwijane.

źródło: ABB

Zobacz również