ABB ma zamówienie na system HVDC od Dogger Bank Wind Farm

| Gospodarka Zasilanie, aparatura nn

Firma Hitachi ABB Power Grids ogłosiła, że pozyskała kolejne duże zamówienie od największej na świecie morskiej farmy wiatrowej Dogger Bank na utworzenie trzeciego łącza przesyłowego, na odległość przekraczającą 130 km. Nowe łącze prześle energię do Wielkiej Brytanii.

ABB ma zamówienie na system HVDC od Dogger Bank Wind Farm

Farma wiatrowa Dogger Bank na Morzu Północnym będzie dysponowała łączną mocą na poziomie 3,6 GW. Wystarczy to do zasilenia 6 mln brytyjskich gospodarstw domowych. Elektrownia Dogger Bank powstała w ramach przedsięwzięcia joint venture pomiędzy SSE Renewables i Equinor. Międzynarodowa korporacja gazowo-petrochemiczna Eni obejmie 20% udziałów w pierwszych dwóch fazach realizowanego projektu, pod warunkiem uzyskania zgody od organów regulacyjnych i kredytodawców na przystąpienie do spółki joint venture, co ma nastąpić na początku 2021 roku.

Dostarczając na rynek technologię zarządzania prądem stałym o wysokim napięciu, Hitachi ABB Power Grids kontynuuje kształtowanie sektora energetyki morskiej, umożliwiając efektywny przesył i dynamiczną integrację odległych morskich elektrowni wiatrowych z siecią lądową. Farma wiatrowa Dogger Bank w znacznym stopniu przyczyni się do realizacji celów rządu brytyjskiego, polegających na pozyskaniu do 40 GW mocy z morskiej energetyki wiatrowej i zmniejszeniu emisji CO2 o 68% do 2030 roku.

źródło: Hitachi ABB

Zobacz również