Czy do przemysłu wejdzie robotyka kognitywna?

Spółka Omron Robotics and Safety Technologies nawiązała strategiczne partnerstwo z Neura Robotics, niemieckim pionierem robotyki kognitywnej, w celu zrewolucjonizowania produkcji poprzez wprowadzenie robotów kognitywnych opartych na sztucznej inteligencji, zaprojektowanych w celu zwiększenia wydajności, elastyczności i bezpieczeństwa.

Posłuchaj
00:00

W przeciwieństwie do tradycyjnych robotów przemysłowych, roboty kognitywne mogą uczyć się na podstawie otoczenia, podejmować autonomiczne decyzje i dostosowywać się do dynamicznych środowisk produkcyjnych. Otwiera to nowe możliwości zastosowań, w tym skomplikowane zadania montażowe, szczegółowe kontrole jakości i adaptacyjne procesy transportu materiałów.

- Postrzegamy technologie kognitywne firmy Neura jako atrakcyjną szansę rozwoju dla robotyki przemysłowej. Łącząc innowacyjne rozwiązania Neury z globalnym zasięgiem i ofertą automatyzacji firmy Omron, zapewnimy klientom nowe sposoby na zwiększenie bezpieczeństwa, produktywności i elastyczności ich działań - mówi Olivier Welker, prezes i CEO firmy Omron Robotics and Safety Technologies, projektującej i produkującej roboty przemysłowe, współpracujące i mobilne.

Firma Neura Robotics została założona w południowych Niemczech w 2019 roku, a jej celem było ustanowienie ery robotów kognitywnych, które widzą, słyszą i mają zmysł dotyku. Ponadto maszyny te działają autonomicznie i uczą się na podstawie doświadczeń. Firma łączy w jedno urządzenie wszystkie komponenty i czujniki robota, a także sztuczną inteligencję, i oferuje platformę do tworzenia aplikacji dla szerokiego zakresu specjalistycznych zastosowań. Neura Robotics twierdzi, że daje to niezrównaną elastyczność i efektywność kosztową automatyzacji.

Neura planuje także wprowadzić na rynek pierwszego wielofunkcyjnego robota humanoidalnego.

Obecnie większość produkcji Neury odbywa się w Chinach, ale rozszerza ona produkcję w Niemczech, aby do końca 2024 r. przenieść ją z Chin do Metzingen. Firma tworzy również centrum inżynieryjne w Monachium, koncentrując się na na AI, w połączeniu z globalnym centrum koordynującym sprzedaż.

W ubiegłym roku Neura zabezpieczyła finansowanie w wysokości 55 mln dolarów od europejskich inwestorów, a następnie kolejne 16 mln dolarów od amerykańskiej firmy private equity InterAlpen Partners.

Na zdjęciu: Olivier Welker - prezes i CEO Omron Robotics and Safety Technologies Inc. z Davidem Regerem - CEO i założycielem NEURA Robotics GmbH.

Źródło: Neura, Drives & Controls

Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Roboty
LG przejmuje Bear Robotics
Roboty
Nowa era personalizacji: robot odręcznie pisze kartki dzięki technologii igus
Roboty
Minirobot do wirtualnych biopsji i wewnętrznych skanów 3D
Aktualności
Czy w Polsce zniknie problem z infrastrukturą dla samochodów elektrycznych?
Aktualności
AIUT zaprezentuje najnowsze rozwiązania IoT i systemy wbudowane na targach Hannover Messe 2025
Roboty
Chiny zainwestują ponad 100 miliardów dolarów w robotykę i zaawansowane technologie
Powiązane treści
Transformacja pojazdów elektrycznych - trzy wyzwania w produkcji samochodów
Arrow Electronics wspiera rozwój robotyki i AI – nowe przewodniki i webinaria
NEURA Robotics pozyskuje 120 mln euro na rozwój robotyki humanoidalnej
Nowoczesna produkcja z wykorzystaniem robotów mobilnych
W 2023 r. przybyło przeszło 500 tys. robotów
Nowe roboty współpracujące OMRON z serii TM S
Roboty przemysłowe w Polsce i na świecie - raport IFR 2023

Poradnik doboru rozwiązań drukujących - drukarki mobilne, stacjonarne i przemysłowe

Jak dobrać drukarkę do zastosowań w logistyce, przemyśle czy handlu? Na co zwrócić uwagę, jeżeli chodzi o cechy i funkcje urządzenia? Jak zapewnić wysoką niezawodność pracy oraz trwałość systemu drukującego? A co z oprogramowaniem? W artykule odpowiadamy na powyższe pytania, przedstawiając przykłady nowoczesnych urządzeń drukujących, które z powodzeniem sprawdzają się w wymienionych zastosowaniach.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów