wersja mobilna
Online: 972 Niedziela, 2017.12.17

Prezentacje firm

Nowoczesne i wytrzymałe zaciski firmy Zimmer

piątek, 12 lipca 2013 12:14

Elementy hamujące i trzymające są cichą i niezauważalną częścią różnorodnych maszyn i układów, jednak ich rola w zapewnianiu bezpieczeństwa i dokładności jest nieoceniona. Wysoka jakość materiałów oraz wykonania, a także nie mniej ważna nowoczesna technologia sprawiają, że zaciski i hamulce Zimmer zaimplementowane raz w maszynach są gwarantem bezpieczeństwa i precyzji przez długi czas.


W ofercie firmy WObit, która jest wyłącznym przedstawicielem firmy Zimmer w Polsce, dostępne są różnorodne modele zacisków i hamulców działające w technologii manualnej, pneumatycznej, hydraulicznej oraz elektrycznej. Zaciski są dopasowane do wszystkich rodzajów i typów prowadnic oraz przygotowane dla każdego rozmiaru prowadnicy liniowej oraz prętowej.

ZACISKI RĘCZNE

Fot. 1. Zaciski ręczne z serii HK

Najprostszym technologicznie rozwiązaniem są zaciski ręczne z serii HK dla prowadnic liniowych oraz HKR dla prowadnic prętowych. W tych urządzeniach obrót ręcznej dźwigni powoduje synchroniczny docisk odcinka kontaktu do wolnej przestrzeni odcinka prowadnicy. Zaciski ręczne doskonale sprawdzą się w trawersowaniu stołów i wózków czy w pozycjonowaniu przyrządów optycznych i stołów pomiarowych. Innym ciekawym zastosowaniem jest wykorzystanie ich do zabezpieczenia maszyn podczas transportu, dzięki czemu można zapobiec przesuwaniu się elementów i niepotrzebnym zniszczeniom.

Ważnym kierunkiem w rozwoju technologii już od ponad dwudziestu lat jest miniaturyzacja, co widoczne jest na przykład w sprzęcie medycznym czy w precyzyjnych robotach. W tego typu urządzeniach do realizacji przemieszczeń liniowych wykorzystywane są prowadnice miniaturowe. Z myślą o takich aplikacjach firma Zimmer przygotowała specjalną serię miniaturowych zacisków miniHK wykonanych ze stali nierdzewnej przeznaczonych do zastosowań w urządzeniach pomiarowych czy w modułach montujących.

ELEMENTY PNEUMATYCZNE

Fot. 2. Elementy pnenumatyczne z serii MK oraz TPS

Często stosowanym sposobem przekazywania energii i sterowania mechanicznego są układy wykorzystujące sprężone powietrze jako czynnik roboczy. Elementy pneumatyczne są chętnie stosowane przede wszystkim w maszynach pakujących oraz w urządzeniach przeznaczonych do obróbki. Wśród zacisków pneumatycznych firmy Zimmer dostępne są dwa typy produktów, pierwsze pasywne - przeznaczone są do zaciskania, natomiast druga grupa może być stosowana zarówno do zaciskania, jak i hamowania na prowadnicach.

Klasycznymi elementami zaciskowymi firmy Zimmer jest seria MK/MKS. Zastosowana w nich opatentowana ślizgowa przekładnia klinowa umożliwia osiąganie wysokich sił podporowych. Medium wytwarzające ciśnienie przemieszcza ślizgową przekładnię klinową w kierunku wzdłużnym. Osiągnięty w wyniku tego ruch poprzeczny dociska elementy kontaktu z wysoką siłą do prowadnicy liniowej. Tego rodzaju zaciski dobrze sprawdzą się np. w układach wieloosiowych, w których umożliwią one zablokowanie wybranej osi, niezależnie od napędu. Innym interesującym zastosowaniem jest pozycjonowanie konika w obrabiarce. W tym wypadku rolą zacisku jest precyzyjne trzymanie obrabianego elementu.

Ciekawą serią są zaciski pneumatyczne TPS przeznaczone do silników momentowych lub osi obrotowych. Pracują one z wykorzystaniem nowego systemu energii skumulowanej przez sprężynę. Przeniesienie momentu do wnętrza TPS wyklucza zużycie osi obrotowej. TPS osiąga wysoki moment trzymający przy otwierającym ciśnieniu powietrza > 4 barów. Ta seria zacisków charakteryzuje się bardzo wysoką precyzją pozycjonowania dzięki wysokiej sztywności.

HAMULCE BEZPIECZEŃSTWA

Fot. 3. Zaciski RBPS do prowadnic prętowych

Aktywne serie zacisków MBPS oraz UBPS mogą poza trzymaniem elementu pełnić również funkcję hamulca bezpieczeństwa. Mają one podwójnie skuteczną ślizgową przekładnię klinową oraz energię skumulowaną przez sprężynę, co pozwala na zaciskanie i hamowanie bez ciśnienia. Szczególną cechą tych serii jest posiadanie trzech tłoków połączonych liniowo. Taka konstrukcja pozwala na użycie mocniejszej sprężyny przy ciśnieniu 4,5 bara.

Więcej energii skumulowanej przez sprężynę pozwala na utrzymywanie sił do 4700 N w przypadku zacisków MBPS oraz 9200 N przy ciśnieniu 5,5 bara w zaciskach z serii UBPS. Dzięki możliwości hamowania te urządzenia są odpowiednie do zastosowań w aplikacjach pionowych, gdzie zapobiegają zniszczeniu maszyny oraz zapewniają bezpieczeństwo jej operatorowi. Dobrze sprawdzą się również w aplikacjach pozycjonowania w osi poziomej (X, Y), gdyż pozwalają na ograniczenie momentu tocznego oraz umożliwiają wyższą dokładność z maksymalną siłą zaciskową.

ZACISKI DO PROWADNIC PRĘTOWYCH

Poza zaciskami pneumatycznymi przeznaczonymi do prowadnic liniowych dostępne są zaciski do prowadnic prętowych charakteryzujące się krótkim czasem reakcji. Seria RBPS jest oparta na systemie klinowania przekładni i umożliwia hamowanie i zaciskanie bez ciśnienia. Hamowanie osiągane jest na krótkim odcinku drogi w czasie mniejszym niż 30 ms. Kompaktowa konstrukcja umożliwia zamontowanie na wałach o średnicy od 10 do 60, pracę z siłą do 60000 N oraz pneumatyczne otwarcie przy ciśnieniu 4 barów.

PODZESPOŁY HYDRAULICZNE

Fot. 4. Wersje hydrauliczne KBHS oraz LVE

Największym zakresem sił charakteryzują się elementy hydrauliczne. Przeznaczone są one np. do zaciskania stołu ciężkich maszyn tnących czy do zaciskania ciężkich systemów przenoszących, gdyż zapewniają wysoką sztywność i dokładność pozycjonowania. Zimmer przygotował zaciski wykonane w technologii membranowej do ciężkich zastosowań.

Olej hydrauliczny naciska na duże powierzchnie kontaktu, które wyposażone są w specjalne włókno hamulcowe, bezpośrednio na odcinek szyny, za pomocą mechanizmu tłokowego. Elementy te pracują w krótkich cyklach dzięki wstępnie napiętej sprężynie resetującej, natomiast specjalna membrana ciśnieniowa gwarantuje niezawodność elementów. Zakres sił trzymających wynosi od 1600 do 46000 N.

Podczas obróbki metali czy drewna, cięcia lub spawania konieczne jest zapewnienie dużej sztywności oraz precyzji, a także zminimalizowanie wibracji. Do takich zastosowań, zwłaszcza w przypadku ciężkich maszyn tnących czy systemów przenoszących dobrym rozwiązaniem jest implementacja zacisku hydraulicznego z serii KBHS, wyposażonego w sprężynę kumulującą energię.

Jego funkcjonalność oparta jest na zasadzie dźwigni kolankowej. Wstępnie napięte sworznie zapewniają siłę trzymającą na wypadek spadku ciśnienia. Dzięki temu duże powierzchnie kontaktu, wyposażone w specjalne włókno hamulcowe, naciskają bezpośrednio na odcinek prowadnicy liniowej. Odpowiednio dobrane materiały odcinka kontaktowego z prowadnicą liniową nie pozwalają na uszkodzenie powierzchni prowadnicy. Przy ciśnieniu otwarcia 150 barów uzyskiwana jest siła nacisku do 25 000 N.

Elektryczne zaciskanie stołów maszynowych czy proste systemy pozycjonowania to idealne zastosowania zacisków elektrycznych. Nowa seria LCE ma wbudowane złącze elektryczne, dzięki czemu jest bardzo kompaktowa i odpowiednia do aplikacji o małej przestrzeni zabudowy. Siła zaciskowa jest generowana w konwencjonalny sposób poprzez przekładnię klinową i jej zakres wynosi od 550 do 2000 N. Ten typ urządzeń sprawdzi się również w maszynach, w których istnieje potrzeba automatycznego trzymania elementu, a nie są one wyposażone w złożone układy pneumatyczne czy hydrauliczne.

PODSUMOWANIE

Zastosowanie zacisków czy innych elementów hamujących jest gwarancją bezpieczeństwa urządzeń, zwłaszcza w układach wieloosiowych czy aplikacjach pionowych. Użycie ich w pozycjonowaniu osi liniowych pozwala na osiągnięcie wysokiej dokładności a także na eliminację luzów, a kompaktowa konstrukcja ułatwia instalację, nawet w niewielkich, trudno dostępnych przestrzeniach.

P.P.H. WObit E. K. J. Ober s.c.
www.wobit.com.pl

 

Katalog firm

zobacz wszystkie Pozostałe prezentacje