Energetab 2015. Przewodnik targowy

| Energetab 2015 Artykuły

Energetab to nazwa, która jest dobrze znana większości automatyków i energetyków. Coroczne targi w Bielsku-Białej przyciągają większość firm branżowych i stanowią miejsce spotkań ze specjalistami oraz promocji urządzeń i większych rozwiązań. W tym roku wystawa rozpoczyna się 15 września i potrwa trzy dni. Zapraszamy do jej zwiedzenia wraz z publikowanym przewodnikiem targowym.

Energetab 2015. Przewodnik targowy

Pomimo że targi odbywają się głównie w namiotach i plenerze, a dojazd do Bielska-Białej bywa uciążliwy, Energetab jest wystawą odwiedzaną tłumnie przez specjalistów, zaś jej organizatorzy rokrocznie notują wzrosty liczby wystawców. Atrakcyjność imprezy wynika z kilku czynników - przede wszystkim jej zakresu tematycznego, który obejmuje energetykę oraz wiele pokrewnych, cały czas rozwijających się dziedzin.

Ponadto sama formuła targów jest zdecydowanie mniej formalna niż w przypadku dużych wystaw w Poznaniu, Kielcach czy Warszawie. Wszyscy do niej przywykli i, jak widać, sprzyja ona robieniu biznesu w tej branży. Wreszcie samo miejsce - umożliwia pokazanie tego, z czym byłby problem w typowych halach targowych. Transformatory, agregaty, ciężki sprzęt, pojazdy, zwyżki i podnośniki stanowią nieodzowną część krajobrazu Energetabu, dopełniając ofertę prezentowaną w namiotach i hali wystawienniczej.

 

Energetab dorobił się całkiem licznego i jednocześnie stałego grona wystawców. Wprawdzie co roku część firm się zmienia, jednak rotacja jest niska i większość z ponad 700 wystawców zeszłorocznych targów będzie można odwiedzić również w tym roku. Warto przy tym zauważyć, że wymieniona grupa zajmie cały dostępny teren targów, tj. 30 tys. m², dodatkowo spodziewać się można równie sporej liczby odwiedzających - zwłaszcza przez pierwsze dwa dni.

Według danych organizatorów w 2014 roku było to ponad 20 tysięcy osób, w tym wiele z zagranicy. Liczby te to również dowód, że Energetab to jedne z większych targów w Europie Wschodniej i można sądzić, że będą przypominały one udaną edycję zeszłoroczną. Niewiadomą jest pogoda, ale do tego już wszyscy przywykli.

Co będzie można zobaczyć? Ekspozycja tradycyjnie obejmowała będzie obszary tematyczne związane z wytwarzaniem, przesyłem i dystrybucją energii elektrycznej oraz produkty elektrotechniczne. Wśród wystawców spotkamy zarówno dobrze znane firmy międzynarodowe, duże przedsiębiorstwa polskie, jak też szereg mniejszy firm, dostarczających zazwyczaj specjalizowane produkty i rozwiązania - np. kontrolne czy systemy transmisji danych.

Wybrani wystawcy targów Energetab 2015

Warto zwrócić uwagę na fakt, że o ile ekologia i energooszczędność są dla branży ważnymi tematami, na bielskich targach nie widać ich aż tak mocno, jak produktów z zakresu energetyki zawodowej. Owszem, pojawiają się moduły fotowoltaiczne, ale w mniejszym natężeniu, niż choćby w przypadku poznańskich targów Greenpower.

Dominuje tu "klasyczna" energetyka, a więc przede wszystkim aparatura i systemy związane z generowaniem i przesyłaniem energii elektrycznej. Prezentowane są m.in. stacje transformatorowe, rozdzielnice, przekładniki, wyłączniki, kable i przewody, agregaty prądotwórcze i systemy UPS. Towarzyszy im wystawa systemów pomiarowych, oferty z zakresu oprogramowania, urządzeń do komunikacji przewodowej i bezprzewodowej oraz usług, bo one również odgrywają w branży istotną rolę.

Szerokość tematyczna wystawy sprawia, że dobrze odnajduje się na niej również wiele firm związanych z elektrotechniką, a także ogólnie przemysłem. Tymi ostatnimi są przykładowo dostawcy komponentów bezpieczeństwa, oferenci obudów, komputerów przemysłowych, a nawet dystrybutorzy katalogowi. W tabeli publikowanej w przewodniku znaleźć można "adresy" targowe podmiotów, które powinny być dobrze rozpoznawane przez automatyków.

W przeciwieństwie do odbywających się tydzień wcześniej targów Trako, na Energetabie praktycznie nie ma seminariów. W programie ramowym wystawy znajdują się cztery konferencje organizowane przez stowarzyszenia oraz izbę gospodarczą, do tego jest jeszcze ceremonia otwarcia i zamknięcia targów.

Jak widać, tego typu formułą spotkań z klientami zupełnie nie interesują się wystawcy Energetabu, którzy stawiają na kontakty na stoiskach, ew. też nieoficjalne spotkania po godzinach targowych. Nie dziwi to jednak, bowiem sama wystawa jest bardzo duża i w przypadku osób przyjeżdżających na nią na jeden dzień może brakować czasu do obejścia wszystkich stoisk, nie mówiąc już o spędzaniu czasu na seminariach. Warto w tym miejscu dodać, że podczas Energetabu przyznawanych jest szereg nagród i wyróżnień. Jest ich około dziesięciu rodzajów, w tym m.in. puchary, statuetki i medale targowe.

Na koniec zapraszamy do odwiedzin redakcyjnego stoiska i spotkania z nami podczas targów. W tym roku jesteśmy pod numerem 6 w plenerze L5. Stoisko znajduje się obok wejścia do hali A, stąd też nie należy nas szukać w namiocie Z, jak to było w latach poprzednich. Polecamy skorzystać z załączonej do tego wydania mapy z planem targów - powinna ona ułatwić poruszanie się po całym terenie Energetabu.

Zbigniew Piątek

Zobacz również