Technika próżniowa - nowoczesne technologie. Nowość w ofercie Pneumat System

| Energetab 2015 Artykuły

Firma Pneumat System jest dystrybutorem w Polsce produktów firmy Vmeca. Jest to firma z Korei Południowej z 25-letnim doświadczeniem w dziedzinie techniki próżniowej. Jej misją jest oferowanie klientom możliwie najlepszych rozwiązań w technice pozwalających oszczędzić energię w procesach produkcyjnych. Oferta firmy obejmuje kilka tysięcy produktów, które znajdują zastosowanie przede wszystkim w systemach automatyki przemysłowej, branży automotive oraz przy podstawowych aplikacjach takich jak przenoszenie elementów.

Technika próżniowa - nowoczesne technologie. Nowość w ofercie Pneumat System

Rys. 1. Pompa Turtle

Wśród produktów firmy mogą znaleźć Państwo unikatowe pompy próżniowe "Turtle". Wyglądem sama pompa nawiązuje do żółwia (rys. 1). Jest to urządzenie typu "wszystko w jednym", w górnej części ma filtr powietrza z systemem autooczyszczania, wewnątrz znajdują się wielostopniowe wkłady próżniowe (eżektory).

Pompa może być wyposażona w dwustopniowy tłumik ze zmiennym kierunkiem wylotu powietrza, wakuometr (elektroniczny bądź analogowy), zawory załączające, przedmuchu oraz układ oszczędzania energii. Zastosowanie wielostopniowych wymiennych wkładów umożliwia dalszą rozbudowę pompy poprzez zwiększenie jej wydajności.

Rys. 2. Wymienny wkład próżniowy (eżektor)

Sam wkład został przedstawiony na rysunku 2. Zasilanie oznaczono kolorem czerwonym (sprężone powietrze). Poprzez odpowiednio ukształtowane dysze wewnątrz wkładu (gdzie powietrze osiąga największą prędkość przepływu) i szczeliny umieszczone na obwodzie następuje spadek ciśnienia (wytworzenie próżni).

Rys. 3. Przykłady zastosowań eżektorów (wkładów próżniowych)

Największe pompy próżniowe zbudowane wg powyższej technologii (Pompy PM Premium) mają 16 sztuk trzystopniowych wkładów, co pozwala na osiągnięcie parametrów na poziomie: maksymalna wydajność 5456 l/min, zużycie sprężonego powietrza 2144 l/min, maksymalny poziom próżni -92 kPa, ciśnienie zasilania 3-6 (7) barów. Aby móc korzystać z eżektorów, klient sam może użyć do tego "kostek", w których dany wkład się znajduje. Przykłady użycia prezentuje rysunek 3.

Rys. 4.

Kolejną grupą produktów, które wykorzystują wymienne wkłady (eżektory), są chwytaki. Seria VSM oraz VSMR pozwala zwiększyć prędkość i czas pracy cyklu niezwykle istotnych przy aplikacjach typu "pick and place". Chwytaki mogą pobierać sprężone powietrze z jednego kolektora/węża. Eżektor znajduje się bezpośrednio przy mocowaniu, w którym umieszcza się ssawkę.

Chwytaki VSMR mają zintegrowane górne mocowanie (np. do profilu aluminiowego) oraz regulowane zawory przedmuchu i zawór, który nie rozszczelnia układu w momencie, gdy nie wszystkie chwytaki przysysają się do materiału. Przykłady użycia zaprezentowano na rysunku 4.

Kolejną ciekawą propozycją firmy Vmeca są konfigurowalne ssawki Magic. Swoboda wyboru spośród różnych typów mocowań, liczby mieszków, zatyczek ssących (stoperów) oraz dolnych warg daje możliwość stworzenia indywidualnej ssawki do indywidualnej aplikacji.

Fot. 1.

Sam dobór jest prosty i sprowadza się przede wszystkim do selekcji odpowiedniego stopera (zatyczki ssącej oraz dolnej wargi uszczelniającej). Na fotografii 1 zilustrowano dwie odmienne aplikacje, w których zastosowano ssawki Magic.

Zaawanasowana technologia próżniowa nie musi być droga. Firma Vmeca ma w swojej ofercie również standardowe produkty i rozwiązania obecne w technice próżniowej.

Pneumat System
www.pneumat.com.pl