Technologie i trendy

Cyfryzacja i inne nowości

 
Rys. 10. Najważniejsze dla polskich odbiorców cechy systemów wizyjnych; podane wartości liczbowe dotyczą bieżącego badania rynku

Jakie są nowoczesne urządzenia wizyjne i termowizyjne? Jakie trendy technologiczne można tu zaobserwować? Zanim odpowiemy na te pytania, przyjrzyjmy się podstawowym wymogom odbiorców systemów wizyjnych. Na rys. 10 przedstawiono wykres z danymi z trzech badań branży. Można stwierdzić, że dla odbiorców niezmiennie najważniejsze są: niskie koszty zakupu, jakość urządzeń, łatwość ich implementacji oraz wykorzystywania (w tym przeprogramowywania przez użytkowników), a także ogólne możliwości aplikacyjne. Chociaż w kolejnych latach w statystyce zachodziły zmiany, były one bez wpływu na całość zestawienia.

Na cechy systemów wizyjnych wpływa i wpływał będzie w przyszłości ich rozwój powiązany m.in. z cyfryzacją. W odpowiedziach pojawiała się wielokrotnie sztuczna inteligencja, w tym samouczące się systemy wizyjne oparte na sieciach neuronowych, które mogą być implementowane bezpośrednio w kamerach inteligentnych. Respondenci zapytani o nowości wskazywali również na: nowe algorytmy przetwarzania obrazów, kamery z automatycznym dostosowaniem parametrów do warunków otoczenia oraz możliwościami szybkiej analizy obrazów, wersje o wysokiej rozdzielczości i mogące komunikować się z wykorzystaniem szybkich interfejsów cyfrowych. Do nowości zaliczone zostały również systemy wizyjne ze skanerami 3D. Tym natomiast, co już od dłuższego czasu nie jest nowością, a standardem, są kamery inteligentne, które pozwalają na przesyłanie danych obrazowych z wykorzystaniem sieci cyfrowych i zaawansowaną komunikację. Urządzenia te praktycznie zdominowały rynek i ustępują swoim poprzednikom (tj. kamerom analogowym z framegrabberami) tylko w niektórych, wysoce wymagających aplikacjach. Respondenci nie wymienili tym razem zagadnień związanych z rozwojem platform programistycznych, aczkolwiek można sądzić, że również w tym obszarze następuje ciągła ewolucja, co pozwala na tworzenie szybszych i dokładniejszych aplikacji systemów wizyjnych.

W przypadku kamer termowizyjnych zmiany technologiczne są również w dużej części powiązane z postępami w obszarze elektroniki, algorytmiki, ze wzrostem możliwości komunikacyjnych i generalnie cyfryzacją. Rozwój przetworników podczerwieni i kamer ma charakter ewolucyjny i pozwala na zwiększanie rozdzielczości uzyskiwanych obrazów przy zmniejszaniu kosztów zakupu urządzeń. Respondenci wskazywali tu również na wzrost możliwości analizy zdjęć i nagrań wideo, miniaturyzację urządzeń, powszechność komunikacji Wi-Fi, a także wykorzystywanie coraz to lepszych algorytmów, w tym bazjących na sztucznej inteligencji. Pojawiło się też hasło IR-fusion, czyli łączenie dwóch typów obrazów, ale to akurat nie jest nowością, a raczej funkcją standardową.

Przyszłość bez większych niespodzianek

Raport kończymy przedstawieniem najbardziej perspektywicznych odbiorców omawianych urządzeń. Tutaj niespodzianek nie było, bowiem w obydwu grupach typowane były głównie te sektory, które wiodły prym w dotychczasowych zestawieniach. Jeżeli chodzi o systemy wizyjne, to statystykę (rys. 11) zdominowały branże, w przypadku których analiza obrazów wykorzystywana jest do zapewniania jakości oraz bezpieczeństwa produkcji. Do takich należą: sektor spożywczy, farmaceutyczny oraz motoryzacyjny. Na czwartym miejscu znalazł się sektor elektroniczny. W stosunku do poprzednich tego typu statystyk zmianą jest spadek, choć niewielki, w przypadku motoryzacji i pewien wzrost dla dwóch pozostałych branż.

Jeżeli chodzi o kamery termowizyjne, to respondenci wskazywali tu przede wszystkim przemysł produkcyjny i energetykę, w dalszej kolejności budownictwo oraz zastosowania specjalne/wojskowe (rys. 12). W przemyśle wykorzystanie kamer powinno dotyczyć m.in. diagnostyki maszyn i urządzeń, zastosowań w obszarze utrzymania ruchu oraz pomiarów ciągłych w procesach przetwórczych. Energetykę należy natomiast rozumieć jako całość aplikacji pomiarowych związanych z generowaniem, dystrybucją i wykorzystaniem energii, w tym dotyczących zasilania zakładów i innych obiektów. Dodatkowo, ze względu na sytuację pandemiczną, oczekuje się dalszego wzrostu zainteresowania kamerami ze strony służby zdrowia oraz innych odbiorców chcących monitorować temperaturę osób wchodzących do obiektów lub w nich przebywających.

 
Rys. 11 Najbardziej perspektywiczne branże będące odbiorcami systemów wizyjnych
 
Rys. 12 Najbardziej perspektywiczne sektory rynku będące odbiorcami kamer termowizyjnych

 

Źródłem wszystkich danych przedstawionych w tabelach oraz na wykresach są wyniki uzyskane w badaniu ankietowym przeprowadzonym wśród firm działających w Polsce w branży produkcji i dystrybucji czujników, kamer i systemów wizyjnych oraz kamer termowizyjnych na początku 2021 roku. W przypadku danych z poprzednich lat posłużono się wynikami analogicznych badań przeprowadzonych przez redakcję.

Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów
Dowiedz się więcej