Analityka i Big Data

Tematykę technologiczną rozpoczynamy od omówienia kwestii przetwarzania i analizy danych. W tym zakresie niewątpliwie ważnym pojęciem jest Big Data, z którym wiąże się przetwarzanie i analiza ogromnych, różnorodnych zbiorów danych. W przypadku przemysłu pozwala ona analizować procesy, zwiększać ich efektywność i zmniejszać koszty. Czy tak się dzieje? I tak, i nie. "Rosnące zainteresowanie tematyką Przemysłu 4.0 wiąże się z poznawaniem wartości płynącej z Big Data" – zauważa jeden z respondentów. Drugi zaś dodaje: "tematy związane z uczeniem maszynowym i AI cieszą się coraz większym zainteresowaniem np. w predictive maintenance".

Obydwa spostrzeżenia są słuszne, bowiem analiza jest bardzo często tematem integralnym z Przemysłem 4.0, a rozwiązania z tego obszaru są wdrażane w konkretnych, często specjalizowanych obszarach – jak utrzymanie ruchu. I finalnie kwestia opłacalności, racjonalności wdrożeń. "Granice Big Data są na razie na tyle mało sprecyzowane, że trudno o tym mówić klientom – łatwiej przedstawiać konkretne zagadnienia i przykłady rozwiązań, niż reklamować to hasłowo jako Big Data" – to trzecia, również słuszna opinia.

 
Rys. 9

Jak wyglądają statystyki? Zasadniczo niczego nowego z nich się nie dowiadujemy (rys. 9). Głosy dotyczące popularności Big Data rozłożone są nadal w stosunku 50:50, jednocześnie cały czas średnio 4 na 10 osób uznaje, że tymi zagadnieniami interesują się raczej wybrane branże. Również nikt, ani jeden z respondentów, nie poddał w wątpliwość sensowności zajmowania się tą tematyką w kontekście przemysłu. Podsumowując – moglibyśmy w tym miejscu pokazać analogiczny wykres z raportu z 2021 roku.

Można sądzić, że dzisiaj – pomimo postępów w metodach analizy danych i rozwoju Przemysłu 4.0, cały czas przetwarzanie i wnioskowanie na podstawie dużych (nie mówiąc o ogromnych) zbiorów danych nie jest powszechne. Do tej tematyki na pewno najbliżej branżom procesowym i dużym firmom, gdzie potencjalne korzyści np. z optymalizacji produkcji i przetwarzania mogą być największe. Jednocześnie w wielu "standardowych" narzędziach pojawiają się funkcje dające coraz lepsze możliwości analizy (choć nie Big Data). Być może, wraz z popularyzacją algorytmów uczenia maszynowego i sztucznej inteligencji, to właśnie one przyniosą kolejne istotne zmiany. Być może również technologie te staną się na tyle popularne i łatwe do wykorzystania, że w kolejnym raporcie nie będziemy już śledzili tematyki Big Data, a skupimy się na wnioskowaniu z wykorzystaniem AI. To wysoce prawdopodobne, patrząc na rozwój sztucznej inteligencji w ostatnich latach i miesiącach!

Igor Żukowicz-Szczepański


COPA-DATA Polska

  • Gdzie wykorzystywane jest oprogramowanie przemysłowe takie jak SCADA/HMI?

Systemy SCADA mają szereg zastosowań w nowoczesnym przemyśle. Są szczególnie ważne w branżach regulowanych przepisami i normami prawnymi, ale również wszędzie tam, gdzie zarząd chce udoskonalić produkcję i zoptymalizować koszty. Systemy SCADA są stosowane m.in. w branży energetycznej, farmaceutycznej, motoryzacyjnej oraz spożywczej.

  • Czego poszukują dzisiaj odbiorcy?

Klienci poszukują skalowanych systemów umożliwiających ich szybkie wdrożenie w środowisku produkcyjnym. Ważne jest, aby oprogramowanie spełniało specjalistyczne normy takie jak FDA 21 CFR część 11 czy aneks 11 do wytycznych GMP UE. Istotnym argumentem przy wyborze takiego oprogramowania są również możliwości komunikacyjne z różnymi protokołami przemysłowymi jak np.: MQTT, OPC UA, S7 TIA, Allen-Bradley ODVA, Modbus TCP, DLMS, BACnet oraz systemami jak np.: SAP ERP, Werum PAS-X. Takie możliwości zapewnia Platforma Systemowa zenon.

  • Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze dostawcy oprogramowania?

W tym przypadku warto sprawdzić, czy oferowane przez niego oprogramowanie umożliwia komunikację z posiadanym parkiem maszynowym. Najlepiej jest, gdy system SCADA ma nieograniczone możliwości komunikacyjne, co pozwala w przyszłości rozbudowywać park maszynowy w dowolny sposób – bez ograniczeń i tworzenia podziałów. Należy również zwrócić uwagę na archiwizowanie oraz bezpieczeństwo danych. Ważne jest, żeby system umożliwiał analizę zebranych danych za pomocą specjalistycznych raportów. Dostęp do danych powinien być możliwy z dowolnego autoryzowanego miejsca. Warto również sprawdzić referencję danego producenta w interesującej nas dziedzinie oraz to, jak długo działa na rynku oprogramowania. Wreszcie, przy wyborze oprogramowania, należy zwrócić uwagę na elastyczny i wysokiej jakości dział wsparcia technicznego, a także dopasowaną ofertę szkoleń.

  • Jak wdrażane jest Wasze oprogramowanie?

Jako producent oprogramowania opieramy nasz model biznesowy na współpracy z wykwalifikowanymi i zaangażowanymi organizacjami w globalnej sieci najróżniejszych specjalistów. Integratorzy systemów, producenci OEM i konstruktorzy maszyn zapewniają najlepsze możliwe wdrażanie oprogramowania zenon dla naszych klientów końcowych i tworzą fundament wspólnego sukcesu.

Chmura coraz popularniejsza, ale nie wszechobecna

Kwestia przetwarzania chmurowego wygląda nieco inaczej niż w przypadku Big Data. Z pewnością przemysł rok po roku staje się coraz bardziej otwarty na usługi chmurowe, choć podejście potencjalnych użytkowników w dużym stopniu zależy od branży, rodzaju zakładu i innych uwarunkowań. Jednak nawet w przypadku dawniej niechętnych osób postrzeganie tematu zmienia się in plus – stwierdzają respondenci. Cytując jednego z nich: "nastąpiło przejście ze stanu ‘chmura absolutnie nie’ do ‘może być’". Z kolei inni dodali, że: "obserwujemy mocną rozbudowę funkcjonalności chmury obliczeniowej w sektorze oprogramowania przemysłowego", a możliwości z nią związane są interesujące, bowiem "nie wymagają utrzymywania własnej infrastruktury oraz zarządzania nią".

Ostatnie zdanie jest bardzo ważne, bowiem do chmury można przenieść nie tylko dane, ale też obliczenia i procedury związane z analizami dużych ilości informacji. A gdy trafiają one poza serwery firmowe, odciąża się tym samym infrastrukturę IT przedsiębiorstwa. Dodatkowo chmura zapewnia coraz częściej możliwości prowadzenia zaawansowanych analiz z wykorzystaniem algorytmów sztucznej inteligencji. Jest ona również istotna w kontekście wdrożeń Internetu Rzeczy, stanowi też atrakcyjną propozycję dla dużych producentów, tj. firm z wieloma lokalizacjami jednostek produkcyjnych.

Warto zauważyć, że rozwiązania chmurowe od lat rozwijają zarówno dostawcy oprogramowania dla przemysłu, jak też tego typu ofertę mają firmy z branży IT. Te ostatnie kierują ją do odbiorców często wraz z pakietami ERP czy MES. Jednakże przemysł ma wciąż zastrzeżenia wobec chmury, co jest głównie związane z kwestiami bezpieczeństwa. Był to najczęściej wymieniany czynnik hamujący popularyzację cloud computingu. "Odbiorcy chętnie przyjmują systemy chmurowe, gdy rozwieje się ich wątpliwości – głównie co do bezpieczeństwa systemów" – stwierdza jeden z naszych respondentów. Stąd też, jeżeli firmy próbują swoich sił z technologiami chmurowymi, robią to początkowo często w ograniczonym zakresie. Jeden z przedstawicieli podsumował to stwierdzeniem: "do chmury wypuszczane są wybiórcze, mało wrażliwe dane".

 
Rys. 10

Ogólne zmiany w percepcji i wykorzystaniu chmury obliczeniowej potwierdzają nasze badania. O ile cztery lata temu co czwarty ankietowany uznawał, że chmura staje się w przemyśle czymś standardowym, zaś dwa lata temu był to już co trzeci z respondentów, o tyle dzisiaj tak stwierdza blisko połowa osób. Chociaż w omawianej kategorii wystąpiły wzrosty, to w przypadku dwóch pozostałych (na rys. 10) wskazania zmieniły się bardzo nieznacznie. Nadal wiele osób uznaje, że droga do pełnej popularyzacji chmury jest jeszcze odległa. Również użytkownicy przemysłowi w dużej części preferują tradycyjne bazy danych i systemy obliczeniowe.

Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów
Dowiedz się więcej

Prezentacje firmowe