Kim są odbiorcy produktów ATEX?
Choć w powszechnym rozumieniu atmosfera wybuchowa kojarzona jest przede wszystkim z obszarami związanymi z produkcją, przechowywaniem i dystrybucją paliw ciekłych oraz gazowych, jej występowanie jest znacznie powszechniejsze i obejmuje też różne inne sektory przemysłu. Zaprezentowano to na rysunku 1, gdzie zostały zestawione wyniki badań obecnych z uzyskanymi dwa i cztery lata temu. Dominującymi branżami są tu niezmiennie: petrochemiczna, górnicza, gazownicza oraz chemiczna. Należy przy tym zwrócić uwagę na różnorodność powiązanych aplikacji. Dla przykładu w górnictwie nie mówimy jedynie o wydobyciu kopalin – jest to także cały proces od ich transportu, przechowywania, aż do dystrybucji i wykorzystania.
Przetwarzanie i przechowywanie zbóż, produkcja cementu, wyrobów spożywczych oraz przemysł drzewny – one również zaliczają się do domeny wykorzystania rozwiązań ATEX. Atmosfera potencjalnie wybuchowa występuje też w innych, mniej oczywistych miejscach, jak fabryki korzystające z różnych gazów technicznych, a nawet tak specyficzne obiekty jak oczyszczalnie ścieków. W tych ostatnich proces fermentacji może prowadzić do generowania metanu, stwarzając potencjalne zagrożenie.
Spoglądając na rynek w kontekście typów odbiorców urządzeń i usług związanych z zapewnianiem bezpieczeństwa przeciwwybuchowego, należy wskazać przede wszystkim przemysł. To do niego kierowana jest głównie oferta prezentowanych w raporcie dostawców (rys. 2). Integratorzy systemów, którzy są odpowiedzialni za wdrożenia technologiczne, to druga ważna grupa. Producenci maszyn, czyli firmy OEM, zajmują miejsce tuż za nimi, tworząc trzeci, praktycznie równorzędny typ odbiorców.