Środa, 19 września 2018

Obudowy i szafy przemysłowe

Użycie właściwej obudowy lub szafy warunkuje długoterminową niezawodność urządzenia, zainstalowanego systemu rozdziału energii czy układu sterowania. W przypadku zastosowań profesjonalnych, a takie dotyczą przemysłu, energetyki czy też aplikacji infrastrukturalnych, mamy do czynienia z dużą liczbą zagadnień technicznych oraz wymogów klientów względem obudów i ich dostawców - np. w zakresie kompleksowości oferty czy usług personalizacji produktów. Przedstawiamy nowy raport rynkowy, w którym całościowo omawiamy branżę produkcji i dystrybucji tytułowych wyrobów, przyglądając się też zmianom w potrzebach klientów oraz trendach związanych z nowoczesnymi obudowami i szafami.

Obudowy i szafy przemysłowe

TRENDY A.D. 2018

Bieżący raport rozpoczynamy od całościowego spojrzenia na rynek i zidentyfikowania kształtujących go trendów. O te ostanie, a dokładniej o czynniki sprzyjające rozwojowi krajowej branży szaf i obudów, zapytaliśmy przedstawicieli firm produkujących oraz dystrybuujących tytułowe produkty.

Wskazywali oni przede wszystkim na dobrą koniunkturę, która jest pochodną inwestycji w sektorze produkcyjnym, energetyce, kolejnictwie oraz sektorach budowy maszyn i infrastrukturalnych. Każda z tych branż została wymieniona przynajmniej przez kilku respondentów.

Dodatkowe wskazania dotyczyły inwestycji na potrzeby modernizacji, powstawania nowych urządzeń, wchodzenia klientów (odbiorców obudów) na nowe rynki, a także ogólnego rozwoju przemysłu w kraju.

Dostawcom stawiającym na jakość i innowacyjność sprzyjają również ewoluujące wymogi klientów. W tym zakresie wymieniana była przede wszystkim indywidualizacja produktów oraz stosowanie innowacyjnej stylistyki (szczególnie w przypadku obudów z tworzyw sztucznych).

Zdaniem respondentów odbiorcy szukają trwałych konstrukcji i mają rosnące wymogi dotyczące zabezpieczenia ich urządzeń. Klienci wchodzą też na nowe rynki, zaś ekspansja biznesu w naturalny sposób skutkuje zapotrzebowaniem na wysokiej jakości wyroby.

Na rynku zachodzą również zjawiska negatywne, które psują biznes w omawianym obszarze. Cały czas, szczególnie w zakresie obudów z tworzyw sztucznych, rodzimi producenci i dostawcy narzekają na podaż tanich, niskiej jakości produktów (często dalekowschodnich), a także pojawiające się podróbki wyrobów markowych.

Respondenci, zapytani o czynniki regresywne, zwracali również uwagę na dużą konkurencję na rynku, a wraz z tym występującą presję cenową i zaniżanie rekomendowanych cen. Niestety niska cena prowadzi w przypadku obudów często do słabej jakości, która ujawnia się dopiero po pewnym czasie użytkowania - np. pod wpływem warunków atmosferycznych. Respondenci wskazywali ponadto na zagadnienia takie jak: źle tworzone przez klientów finalnych specyfikacje oraz rozwarstwienie rynku dystrybucyjnego.

KRAJOWY RYNEK DOSTAWCÓW OBUDÓW

Rys. 1. Najpopularniejsze w kraju marki obudów i szaf metalowych - zestawienie nie odzwierciedla udziałów wymienionych firm w rynku

W branżach związanych z produkcją i dystrybucją szaf oraz obudów aktywnych jest wiele podmiotów o różnym profilu działalności rynkowej. Ich typowy podział przebiega wzdłuż specjalizacji w wytwarzaniu i dystrybucji obudów metalowych oraz wyrobów z tworzyw sztucznych.

Drugim ze sposobów kategoryzacji jest wydzielenie firm produkujących obudowy (są nimi wytwórcy lokalni i przedstawicielstwa firm zagranicznych, którzy często oferują też produkcję obudów na zlecenie i modyfikacje wersji standardowych) oraz dystrybutorów o szerokim asortymencie produktów - mających w sprzedaży popularne wersje obudów z każdej z grup materiałowych.

W tabelach raportowych znaleźć można firmy należące do każdej z wymienionych kategorii. Przedstawiamy w nich ofertę tych przedsiębiorstw oraz reprezentowane przez nie marki, a te najbardziej rozpoznawalne dodatkowo prezentujemy na rysunkach chmurowych.

W przypadku obudów metalowych (rys. 1) liderem pod względem popularności jest już od lat niemiecki koncern Rittal - dostawca szerokiej gamy szaf, obudów oraz rozwiązań z obszaru rozdziału energii i innych do zastosowań w szafach elektrycznych. Firma działa na rynku przemysłowym, w branży IT/telekomunikacyjnej oraz w sektorze energetycznym i infrastrukturalnym.

Dostawcy obudów i szaf przemysłowych

Drugie miejsce zajął w zestawieniu rodzimy producent ZPAS (odnotował on wzrost rozpoznawalności w stosunku do lat ubiegłych), na kolejnych pozycjach sklasyfikowane zostały m.in. Hammond (również wzrost) oraz Schneider Electric.

Rozpatrując zmiany regresywne, można zauważyć, że mniej wskazań niż w latach ubiegłych uzyskał Pentair/Schroff. Warto tu przypomnieć, że firma Pentair dokonała w tym roku zmian struktury, wydzielając biznes związany z szafami i obudowami do nVent Electric.

Jeżeli chodzi o rynek obudów z tworzyw sztucznych, to tutaj również działa grupa producentów krajowych, przy czym zdecydowanie najpopularniejszy w statystykach publikowanych w APA jest Kradex.

Rys. 2. Najpopularniejsze w kraju marki obudów z tworzyw sztucznych – zestawienie nie odzwierciedla udziałów wymienionych firm w rynku

Firma znajduje się w Warszawie i działa na rynku od ponad 30 lat, projektując i wytwarzając szeroki asortyment wyrobów, głównie niewielkich gabarytowo. Drugi w bieżącym zestawieniu (rys. 2) jest fiński producent Fibox - przedsiębiorstwo działające globalnie, które ma w portfolio około 500 różnych typów obudów.

Liczba dostawców wyrobów z tworzyw sztucznych jest duża i obejmuje szereg innych, popularnych marek - m.in.: Maszczyk (drugi z większych polskich producentów) Bopla, Ensto, Gainta, Spelsberg, Rittal, Schneider Electric, Italtronic, OKW, Hoffman oraz Hammond Electronics.

Oferowane marki produktów

W większości są to przedsiębiorstwa specjalizujące się w obudowach i oferujące ich dużą gamę. Jeżeli zaś chodzi o zmiany w stosunku do poprzednich lat, to widać ciągły wzrost rozpoznawalności firmy Kradex oraz mniejszą popularność marek Bopla i Elektro-Plast.

W tabelach publikowanych w raporcie znalazła się również spora grupa dystrybutorów. Są to zarówno firmy specjalistyczne (np. Astat, Eltron, OEM Automatic), jak też dystrybutorzy katalogowi (Conrad Electronic, Farnell element14, TME).

Obudowy dostępne są również u dostawców systemów komputerowych i mechaniki 19" (np. w firmie CSI, która od lat prowadzi dystrybucję produktów Schroff, obecnie nVent). Do dostawców zaliczyć można również przedsiębiorstwa zajmujące się integracją systemów automatyki i zasilania, a także prefabrykatorów szaf przemysłowych.

Do listy dochodzą jeszcze hurtownie elektrotechniczne i inni dystrybutorzy. Taka struktura rynku sprzyja dużej podaży obudów, która znajduje odzwierciedlenie w postaci popytu ze strony wielu obszarów rynku.

Krzysztof Getko

Rittal

  • Jak wygląda krajowy rynek szaf i obudów z punktu widzenia dostawców tych urządzeń? Jakie są kierunki jego rozwoju?

Krajowy rynek szaf sterowniczych, tak samo jako rynki pozostałych komponentów, wchodzących w skład systemów automatyki (PLC, PAC, HMI, falowniki, itp.), ulega dynamicznym zmianom przez intensywną promocję idei Przemysłu 4.0.

Koncepcja ta stawia nowe wyzwania zarówno przed producentami, jak i użytkownikami szaf sterowniczych. Stanowi ona też odejście od tradycyjnego, "analogowego modelu" pracy oraz wymaga opracowania nowego, cyfrowego procesu projektowania i prefabrykacji szaf sterowniczych.

Podstawą takiego podejścia są cyfrowe narzędzia inżynierskie wykorzystywane do projektowania szaf sterowniczych. Istotną cechą tych programów jest dostępność gotowych, w pełni sparametryzowanych makr i bloków funkcyjnych, które szybko możemy umieścić w projekcie. Stosowanie takich obiektów, oprócz ułatwienia i skrócenia czasu projektowania, pozwoli również na wyeliminowanie potencjalnych błędów.

Cel, jaki chcemy uzyskać, to wirtualny prototyp, zwany również cyfrowym bliźniakiem szafy sterowniczej. Tak przygotowany model możemy następnie odtworzyć za pomocą dostępnych na rynku rozwiązań systemowych, szaf wraz z wyposażeniem i akcesoriami, które wcześniej mogliśmy zaprojektować dzięki gotowym blokom funkcyjnym.

Praktycznie każda szafa wymaga pewnej dodatkowej obróbki, np. otworowania drzwi lub ścian bocznych. Dodatkowo zachodzi potrzeba przygotowania elementów stanowiących wyposażenie szafy, jak docięcie wsporników szynowych czy koryt kablowych. Na tym etapie do akcji wchodzą w pełni zautomatyzowane centra obróbcze, które korzystają z danych wygenerowanych w cyfrowym bliźniaku i bez ingerencji operatora wykonują całą pracę.

Podsumowując, koncepcja Przemysłu 4.0 w przypadku szaf sterowniczych jest faktem i wywiera ogromny wpływ na pracę z tą grupą urządzeń. Zalety takiego podejścia są oczywiste: automatyzacja procesu przekładająca się na redukcję czasu pracy, eliminacja potencjalnych błędów i zwiększenie bezpieczeństwa pracy, czego efektem finalnym są niższe koszty wytwarzania kompletnych rozwiązań.

Prezentacje firmowe

Polecane

Nowe produkty

Zobacz również