Popularne rodzaje obudów

Dotychczas prezentowaliśmy w raporcie informacje o rynku oraz działających tutaj dostawcach. Zmieniamy teraz spojrzenie na przedmiotowe i omawiamy najważniejsze rodzaje produktów wraz z ich cechami i trendami technologicznymi.

Najbardziej zgrubny podział wyrobów na rynku przebiega względem stosowanych materiałów (stal/aluminium oraz tworzywa sztuczne), następnie wielkości oraz zastosowań. Mamy tu do czynienia z dużymi, pełnogabarytowymi szafami elektrycznymi (sterowniczymi), kompaktowymi, średniej wielkości szafkami sterowniczymi/elektrycznymi oraz różnorodnymi obudowami małogabarytowymi. O ile te ostatnie są typowo wykonywane z tworzyw sztucznych, o tyle szafy to w absolutnej większości produkty ze stali. Uzupełnieniem omawianego asortymentu są przemysłowe stanowiska pracy, obudowy specjalizowane, a także różnorodny osprzęt.

 
Rys. 10. Najpopularniejsze rodzaje obudów oferowanych przez dostawców przedstawionych w raporcie

Opisany powyżej sposób klasyfikacji przyjęliśmy również w bieżącym badaniu. Statystyki z podziałem na wersje z tworzyw sztucznych i szafy oraz obudowy metalowe zaprezentowano na rysunku 10. Jak widać – wolumenowo dominują obudowy małogabarytowe, przy czym proporcja tych z tworzyw sztucznych i metalowych wynosi 2:1. W przypadku kompaktowych szafek sterowniczych wersji z obydwu materiałów sprzedaje się podobnie, zaś w obrębie szaf dominują produkty metalowe. Porównując wyniki z analogicznymi zestawieniami, które publikowaliśmy w poprzednich raportach, można mówić o zachowaniu tych samych proporcji i braku większych zmian na rynku (w każdym razie w takim zestawieniu ogólnym, bo w poszczególnych branżach, jak przemysł czy energetyka, może być różnie, zależnie od koniunktury w tych sektorach).

Krótki termin dostawy wysoce oczekiwany

Na rysunku 11 przedstawiamy wykres obejmujący szerokie spektrum wymogów klientów względem dostawców obudów przemysłowych oraz samych produktów. Statystyka jest tu z jednej strony podobna do tych prezentowanych w poprzednich raportach, z drugiej zaś ma cechy, jak można sądzić, wynikające z pandemii i związanego z nią rynkowego rollercoastera.

 
Rys. 11. Kluczowe dla krajowych odbiorców cechy szaf i obudów

W przypadku obudów należących do obydwu grup na pierwszym miejscu zestawienia znalazły się parametry techniczne, lecz już na drugim miejscu wskazania dotyczące krótkich terminów dostaw. Zagadnienie to ma szerszy kontekst, gdyż jest powiązane zarówno z niedoborami komponentów i surowców na rynku, co wpływa na dostępność i koszty samych obudów, jak też dostępność urządzeń i komponentów przewidzianych do montażu w szafach. Na ten temat rozmawialiśmy z dyrektorem firmy Rittal Polska (publikacja w APA 10/2022 i na stronie www. automatykab2b.pl), który wskazywał zagadnienie jako istotny problem dla całego rynku, w tym w szczególności integratorów systemów i prefabrykatorów szaf elektrycznych.

Do kolejnych istotnych czynników zaliczają się: niska cena, dostępność wsparcia technicznego i know-how dostawcy oraz kompletność oferty (szczególnie w przypadku szaf i obudów metalowych). Liczą się także: posiadanie przez produkty odpowiednich certyfikatów (kluczowe w takich branżach jak chemiczna, górnicza czy morska) oraz dostępność wyrobów na zamówienie (co ciekawe, więcej wskazań dotyczyło tutaj produktów metalowych niż obudów z tworzyw sztucznych).

 
Rys. 12. Najważniejsze cechy obudów i trendy zmieniające rynek

W tym miejscu dokładamy jeszcze jedną statystykę, bowiem respondentom zadaliśmy pytanie o najważniejsze cechy obudów i trendy zmieniające rynek. Było to pytanie wprost powiązane z wymogami odbiorców i najwięcej odpowiedzi dotyczyło tu: parametrów technicznych, zastosowań obudowy i krótkich terminów dostaw. Zestawienie wszystkich odpowiedzi prezentujemy na chmurze na rysunku 12.

Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów
Dowiedz się więcej
Przejdź do kompendium

Prezentacje firmowe