Przemysł, energetyka, budownictwo
Podobnie jak w poprzednich badaniach, tak też w bieżącym wymienione sektory rynku zostały sklasyfikowane przez dostawców szaf i obudów jako kluczowe. Przemysł to m.in. zakłady produkcyjne, producenci maszyn oraz prefabrykatorzy szaf sterowniczych, energetyka obejmuje zarówno energetykę zawodową, zastosowania związane z rozdziałem energii w różnych zastosowaniach, jak też aplikacje w OZE, natomiast budownictwo to sektory: komercyjny, mieszkaniowy i przemysłowy. Do tego dochodzą zastosowania w obszarze transportu szynowego (infrastruktura kolejowa, tabor), oczywiście bardzo istotne są też te w branży IT/ telekomunikacyjnej, w wojsku i zastosowaniach specjalnych oraz związanych z produkcją różnorodnej elektroniki.
Rys. 4. Branże będące w kraju najczęstszymi odbiorcami szaf i obudów
Omawianą statystykę w podziale na dwie grupy obudów zestawiono na rysunku 4. Jak widać, w przypadku szaf i obudów metalowych dominują zastosowania związane z przemysłem, produkcją maszyn, energetyką. Z kolei wersje z tworzyw sztucznych są, oprócz wymienionych branż, najczęściej stosowane w elektronice konsumenckiej, systemach alarmowych i automatyce budynkowej. Należy przy tym zauważyć, że branża IT/ telekomunikacyjna stanowi w przypadku szaf i obudów rynek odmienny od przemysłu czy energetyki, stąd jej rzadsze wskazania w statystyce. W praktyce jednak dla wielu firm klienci z tego rynku są głównymi odbiorcami produktów i usług.
Rys. 5. Główni krajowi odbiorcy obudów przemysłowych
Jeżeli chodzi stricte o przemysł, to prezentujemy jeszcze jedną statystykę uwzględniającą charakter działalności firm kupujących szafy i obudowy (rys. 5). Mamy tu do czynienia z w miarę podobnym udziałem trzech grup firm – OEM, czyli producentów maszyn i urządzeń, klientów końcowych oraz integratorów systemów. Do pierwszej z grup wliczają się też prefabrykatorzy rozdzielnic (szaf elektrycznych), którzy są głównie odbiorcami produktów metalowych, a także producenci urządzeń elektrycznych i elektronicznych wykorzystujący w dużej części obudowy z tworzyw sztucznych.
Wiktor Kozioł
CSI
- Gdzie wykorzystywane są szafy i obudowy przemysłowe? Jakie są tu innowacje techniczne?
Szafy i obudowy pełnią odpowiedzialne funkcje w urządzeniach kluczowych dla bezpieczeństwa w systemach sterowania ruchem kolejowym i drogowym, sterowania pracą sieci energetycznymi czy w systemach nadzorujących linie produkcyjne. Stosowane są zarówno przez producentów urządzeń, jak i integratorów gotowych systemów pod klucz. Największe szafy mają wysokość 52 U, a dzięki obciążalność 1600 kg mogą być przystosowane do montażu w nich urządzeń bateryjnych i budowy systemów z zasilaniem awaryjnym.
Innowacją w zakresie szaf serwerowych są zintegrowane szafy z powietrzno-wodnym wymiennikiem ciepła o wydajności chłodzenia do 40 kW na szafę. Umożliwia to zwiększenie gęstości mocy na jedną szafę i oszczędność miejsca w serwerowniach. Jest to rozwiązanie także przyjazne dla administratorów centrów danych, ponieważ ze względu na brak wielkich konstrukcji wentylatorów na zewnątrz szafy nie jest emitowany nadmierny hałas w ciągach komunikacyjnych pomiędzy szafami.
- A co z obudowami w standardzie 19"? Jakie są ich cechy oraz przykłady?
Wielką zaletą kaset i obudów przemysłowych produkowanych ze standardem mechaniki 19” jest ich normalizacja i modułowość rozwiązań, ułatwiająca dobór elementów obudów do nowych i już działających urządzeń na bazie standardowych komponentów bez konieczności ich modyfikacji. W typoszeregu kaset 19” znajdują się trzy grupy produktowe: kasety do zabudowy elektroniki w formacie płytek drukowanych typu EuropacPRO, obudowy MultipacPRO do zabudowy uniwersalnej elektroniki lub w postaci płytek drukowanych PCB oraz estetyczna seria Inpac która może być stosowana jako obudowa nabiurkowa lub do zabudowy w szafie rack. EuropacPRO to modułowa konstrukcja odporna na wstrząsy, wibracje i zakłócenia EMC zgodnie z normą IEC 61587-3. Kasety spełniają wymagania kolei niemieckich, francuskich oraz przetestowane zostały pod kątem ekranowania EMC zgodnie z IEC 61587-2, IEC 61587-2.
- Jakie są wytyczne dla projektantów urządzeń odnośnie do obudów?
Przy projektowaniu nowych urządzeń należy brać pod uwagę kluczową funkcję obudów, które odpowiadają za bezawaryjną pracę urządzeń i systemów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo na co dzień. Obudowy i kasety firmy nVent Schroff wykorzystywane są głównie przez producentów zaawansowanych urządzeń, wymagających bardzo dobrego ekranowania EMC i zabezpieczenia elektroniki pracującej w ciężkich warunkach środowiskowych. Jako firma CSI, oprócz poszczególnych podzespołów, oferujemy także dobór elementów, modyfikacje i integracje. modyfikacje i integracje.
|