Coraz szersze zastosowania IPC
Rozwija się spektrum dziedzin korzystających z możliwości komputerów przemysłowych. Podczas gdy znaczenie przemysłu ciężkiego, energetyki węglowej, przemysłu petrochemicznego i innych tradycyjnych sektorów jest stopniowo redukowane, pojawiają się nowe, wschodzące rynki dla aplikacji komputerów przemysłowych, takie jak farmacja, medycyna i opieka zdrowotna czy inteligentny transport. Rozwijają się także zastosowania IPC generowane przez Internet Rzeczy, inteligentną produkcję czy inteligentne rolnictwo.
Wśród wskazanych przez naszych respondentów najbardziej perspektywicznych sektorów rynku, będących odbiorcami komputerów przemysłowych, wymieniane są w pierwszej kolejności wojsko, transport, energetyka i produkcja przemysłowa. Jak nietrudno się domyślić sektor militarny pojawił się w 2023 roku po raz pierwszy na szczycie listy, bo jeszcze dwa lata temu nie był wymieniany przez respondentów jako perspektywiczny kandydat na głównego odbiorcę komputerów przemysłowych w przyszłości.
Patrząc na sprzedaż pod kątem bieżącego profilu odbiorców, należy jednak odnotować, że w ostatnich kilku latach nie zmieniła się znacząco specyfika zastosowań komputerów IPC. Podobnie jak w latach wcześniejszych na pierwszym miejscu znajduje się przemysł (78% w 2023), następnie w kolejności popularności zastosowań wymieniana jest przez respondentów energetyka (57%), a dalej aplikacje mobilne i transport (55%). Na dole tabeli znajduje się rozrywka (29%), wojsko (35%) i sprzęt medyczny (40%). W porównaniu do zestawienia z 2021 sektor wojskowy w 2023 roku awansował o jedno "oczko", wyprzedzając swoją popularnością zastosowań rozrywkę.
Wartość rynku
Wartość polskiego rynku IPC, biorąc pod uwagę estymacje dostarczone przez ankietowanych przez nas dostawców, szacować można na około 130 mln zł. To znacząca poprawa, bo w 2021 roku średnia ze wskazań respondentów wynosiła około 75 mln zł.
Przyjrzymy się, jak wyglądają prognozy rozwoju globalnego rynku IPC. Analitycy The Business Research Company przewidywali zwiększenie wartości światowego rynku komputerów przemysłowych z 4,73 mld USD w 2021 r. do 5,07 mld USD w 2022 r. przy średnim rocznym wzroście (CAGR) na poziomie 7,3%². Prognozując dalszą przyszłość, autorzy raportu zakładają, że rynek komputerów przemysłowych osiągnie wartość 6,34 miliarda dolarów w 2026 roku przy wskaźniku CAGR na poziomie 5,7%. W opinii tworzących raport analityków rozwój rynku komputerów przemysłowych będzie w przyszłości napędzany głównie przez wzrost wykorzystania IoT, czyli m.in. pełniejsze wykorzystanie podłączonych do sieci czujników i innych urządzeń monitorujących, które pomagają usprawnić produkcję oraz jakość produktów.
Z kolei w raporcie opracowanym przez Verified Market Research "Industrial PC Market" wielkość rynku przemysłowych komputerów PC w 2021 r³ została wyceniona na 5,04 mld USD. Autorzy dokumentu przewidują, że do 2030 r. rynek IPC osiągnie 8,20 mld USD, przy wzroście CAGR w latach 2022‒2030 na poziomie 5,54%. Zdaniem analityków rozwój rynku komputerów przemysłowych wynikać będzie głównie ze wzrostu liczby wdrożeń automatyzacji i zastosowania zaawansowanych technologii, takich jak sztuczna inteligencja, robotyka i Internet Rzeczy. Jednocześnie, zdaniem analityków, komputery przemysłowe używane są obecnie coraz częściej do zbierania danych oraz przez aplikacje służące do sterowania procesami.