Pandemia przyspieszy rozwój rynku IPC
Pandemia COVID-19 przyniosła znaczący spadek koniunktury, odczuwalny w wielu branżach, co odbiło się także na rynku IPC. W dłuższej perspektywie chwilowy kryzys powinien się jednak zamienić w przyspieszenie, wynikające z konieczności zmniejszenia liczby przebywających w zakładach produkcyjnych ludzi, co skutkować będzie jeszcze większym poziomem automatyzacji i komputeryzacji fabryk.
Z danych przekazanych nam przez respondentów wynika, że podobnie jak w latach poprzednich komputery IPC najczęściej dostarczane są w różnych obszarach przemysłu. Wydaje się to oczywiste zważywszy na fakt, że właśnie takie jest ich główne przeznaczenie i cechy pozwalające na pracę w trudnym środowisku, przy zanieczyszczeniach oraz zróżnicowanych warunkach temperaturowych. Z roku na rok zwiększa się jednak udział innych zastosowań, w tym m.in. w takich gałęziach gospodarki jak rozrywka, zastosowania militarne oraz sprzęt medyczny.
Co wybierają klienci?
Zdaniem ankietowanych cechami wpływającymi na wybór klientów są niezawodność oferowanych rozwiązań oraz w drugiej kolejności – cena. Takie parametry, jak możliwość rozbudowy czy rozmiar pamięci operacyjnej odgrywają zwykle mniejszą rolę. W tym roku wyraźnie zyskały na znaczeniu możliwości podłączenia innych urządzeń poprzez oferowane w komputerze zewnętrzne interfejsy, co wynika z coraz większej różnorodności i wzrostu zakresu zastosowań IPC.
Spośród typów komputerów przemysłowych polscy odbiorcy najczęściej zainteresowani byli wersjami Box PC, Panel IPC oraz Single-Board Computer (SBC). Komputery te wyposażone były najczęściej w system Linux lub Windows 10, znacznie rzadziej Android, Windows 7 lub Windows XP.
Mniej więcej po połowie rozkładają się pozytywne i negatywne odpowiedzi na pytanie: czy IPC sprzedają się samodzielnie, czy raczej jako większe kompletacje. W przypadku 48% respondentów jest to głównie sprzedaż samodzielna IPC, natomiast 52% dokonuje sprzedaży w systemach. Uzupełnieniem wiedzy w tym obszarze jest odpowiedź na pytanie "Na czym zarabia się w branży?", i tu także nie uzyskujemy jednoznacznej odpowiedzi, gdyż 35% zarabia głównie na samych komputerach, 25% na komponentach związanych z IPC, 22% na innych produktach i 18% na usługach.
W momencie przeprowadzania badania, czyli w końcówce 2020 i na początku 2021 roku, podobnie jak w latach poprzednich głównymi odbiorcami produktów IPC są integratorzy systemów (65% wskazań), klienci końcowi (52%) i producenci OEM (55%). Przez ostatnie 3 lata sytuacja nie ulegała w tym obszarze większej zmianie. Wśród branż będących odbiorcami IPC najczęściej wymieniany był oczywiście przemysł. W górnej części listy odbiorców znalazła się także energetyka oraz branża transportowa.