Najważniejsze urządzenia sieciowe

Jakie urządzenia sieciowe są najpopularniejsze, jakich produktów sprzedaje się na rynku najwięcej? Nie będzie zaskoczeniem, że odpowiedź będzie podobna do tych, jakich udzielaliśmy w dotychczas prezentowanych badaniach rynku. Główną grupą asortymentową są switche oraz routery sieciowe (rys. 4). Stanowią one podstawowe elementy sieci ethernetowych i występują zarówno w wykonaniach niezarządzanych, jak też jako wersje zarządzane, o dużej funkcjonalności i wydajności. Wspierają one przykładowo funkcje związane z zapewnianiem jakości transmisji danych, grupowaniem portów czy pracą redundantną. Są to jednocześnie urządzenia przeznaczone do pracy w tradycyjnych sieciach miedzianych i światłowodowych.

 
Rys. 4. Najpopularniejsze, najczęściej sprzedawane w kraju komponenty przemysłowych sieci komunikacyjnych (każda z kategorii odniesiona jest do 100% odpowiedzi respondentów)

Drugą z popularnych grup produktów są moduły I/O (wejść/wyjść). Na potrzeby badania zaliczamy je do komponentów sieciowych, ale równie dobrze można by je przyporządkować do domeny sterowników, z którymi często współpracują. Produkty te występują w dużej różnorodności pod względem interfejsów, rodzajów we/wy, budowy oraz funkcjonalności. Jak widać w statystykach na rysunku 4, omawiana grupa jest coraz popularniejsza – i trend ten można również ekstrapolować na kolejne lata. Moduły pozwalają na podłączanie wielu sygnałów czy urządzeń oraz komunikację z tymi ostatnimi z wykorzystaniem jednego połączenia sieciowego. Ze względu na trend decentralizacji sterowania są one również powszechnie wykorzystywane w maszynach i na liniach technologicznych.

W tym miejscu dochodzimy do kolejnych zmian w statystykach. Dawniej na drugim miejscu rankingu popularności znajdowały się konwertery sieciowe, które zapewniają możliwość wymiany danych pomiędzy urządzeniami i sieciami w różnych standardach. O ile spopularyzowały się one m.in. ze względu na potrzeby modernizacyjne maszyn i te związane z rozbudową linii technologicznych, o tyle dzisiaj ich rola maleje – głównie ze względu na unifikację standardów komunikacyjnych w przemyśle. Do pozostałych popularnych urządzeń należą m.in.: serwery portów, modemy oraz karty – i tutaj również można wskazać pewne trendy, m.in. zmniejszanie się popularności kart sieciowych.

Mariusz Górecki


Yaskawa

  • Jakie są przyszłościowe sieci komunikacyjne? Z czego korzysta dzisiaj przemysł i jakie trendy można tu zaobserwować?

Wydaje się, że rozwiązaniem fabryk przyszłości może być SPE (Single Pair Ethernet), standard pozwalający na osiągnięcie transferu 1 Gb/s dla odległości do 40 m i 10 Mb/s do 1000 m przy zastosowaniu tylko jednej pary przewodów. Przekłada się to na mniejszy koszt okablowania czy grubość przewodu – standardowy Ethernet dla 1 Gb/s wymaga stosowania 4 par przewodów, zaś 100 Mb/s dwóch par.

Obecnie przemysłowe protokoły Ethernet jak EtherCAT, Profinet czy Ethernet/IP mają ugruntowaną pozycję i są powszechnie stosowane z uwagi na swój determinizm czasowy, szczególnie ważny w aplikacjach wykorzystujących np. serwonapędy. Może się jednak okazać, że wzrost liczby rozwiązań Industry 4.0 i IoT będzie wymagał poszukiwania nowych rozwiązań.

Z badań prowadzonych przez firmę HMS Networks wynika, że spadek popularności protokołów takich jak Profibus czy Modbus został zatrzymany. Jednakże skomplikowana topologia i trudności w wymianie danych z innymi sieciami będą w tych przypadkach sprawiać, że ich udział w rynku będzie stopniowo malał.

Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów
Dowiedz się więcej
Przejdź do kompendium

Prezentacje firmowe

Polecane

Nowe produkty

Zobacz również