Wielu odbiorców urządzeń komunikacyjnych

Omawiane w raporcie podzespoły stosowane są w instalacjach technologicznych, maszynach, systemach sterowania i kontroli, różnorodnych aplikacjach pomiarowych oraz w wielu innych, wykraczających poza typowy przemysł. Niezmiennie ważnymi sektorami są tu m.in. branża infrastrukturalna i transportowa, energetyka oraz wod-kan.

 
Rys. 5. Główni odbiorcy podzespołów sieciowych oferowanych przez firmy biorące udział w raporcie

W odniesieniu do statystyki dotyczącej głównych odbiorców podzespołów sieciowych (rys. 5), sytuacja jest analogiczna jak w latach poprzednich. Pierwsze trzy miejsca zajmowali wtedy: integratorzy systemów, producenci maszyn i odbiorcy końcowi (zakłady produkcyjne) – i tak jest też obecnie. Warto zwrócić uwagę również na czwartą pozycję na liście – sektor infrastrukturalny, który cały czas stanowi ważny rynek dla dostawców omawianych urządzeń oraz usługodawców.

Również przyszłość nie powinna przynieść znaczących zmian. W prognozie stworzonej na bazie odpowiedzi ankietowych dostawców (rys. 6) pojawiają się wymienione wcześniej sektory, a dokładniej: szeroko rozumiany przemysł, energetyka, automotive, branża infrastrukturalna wspólną i tym, co łączy wymienione zastosowania oraz obszary rynku, pozostaje konieczność zapewniania wydajnej komunikacji przy jednoczesnym zagwarantowaniu jej niezawodności – niezależnie od warunków pracy urządzeń, w szczególności środowiskowych.

 
Rys. 6. Najbardziej perspektywiczne branże będące odbiorcami przemysłowych urządzeń sieciowych

Thomas Spranzel


Turck

  • Jakie sieci przemysłowe są dzisiaj najpopularniejsze? Jakie zmiany następują w tym obszarze?

Na dzień dzisiejszy najczęściej wykorzystywanym protokołem dostępnym w urządzeniach firmy Turck jest Profinet, na drugim miejscu znajduje się Ethernet/IP. Większość naszych urządzeń jest wyposażonych w multiprotokół pozwalający na komunikowanie się w sieciach Profinet, Ethernet/IP oraz Modbus TCP.

Na rynku można zaobserwować coraz większe zainteresowanie urządzeniami komunikującymi się w EtherCAT, na co firma zareagowała rozszerzeniem oferty o kolejne moduły komunikujące się właśnie w tym protokole. EtherCAT zyskuje na popularności ze względu na wyróżniającą go prędkość transmisji danych oraz wygodę stosowania.

Popularnym protokołem jest też Profibus, który w dużej części został już wyparty przez standardy bazujące na warstwie ethernetowej. Coraz większe ilości danych pozyskiwane z maszyn wymuszają zwiększanie wydajności sieci przemysłowych.

  • Z czego wynika rozwój w omawianym obszarze? Jakie są nowości w technologiach sieciowych?

Maszyny stają się coraz bardziej zaawansowane technologicznie oraz przesyłają coraz więcej danych. Zamknięcie wszystkich komponentów w szafie sterowniczej staje się coraz bardziej problematyczne i nieoptymalne. Rozwiązaniem tych problemów jest stosowanie koncentratorów sieciowych w IP67, które mogą być montowane w najbardziej optymalnym miejscu.

Liczba urządzeń znajdujących się na maszynie i mających własny adres IP stale rośnie. Firma Turck pozwala na redukcję adresów widocznych dla sterownika dzięki zastosowaniu technologii BEEP. Dzięki niej można ukryć nawet do 33 urządzeń pod jednym adresem. Oprócz zbierania sygnałów i komunikowania koncentratorów należy pamiętać o połączeniu urządzeń ze sobą. Dostarczamy switche zarządzalne IP67, które zapewniają niezawodną komunikację i obsługę redundacji RSTP, dzięki czemu redukowana jest liczba nieplanowanych przestojów maszyn.

Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów
Dowiedz się więcej
Przejdź do kompendium

Prezentacje firmowe

Polecane

Nowe produkty

Zobacz również