Co sprzyja rozwojowi branży?

Urządzenia sieciowe, pomimo faktu ich stosowania w wymagających aplikacjach, muszą być przede wszystkim tanie (rys. 7). Jest to sprzeczność, jednak nie powinna ona dziwić, jeżeli weźmie się pod uwagę dużą podaż urządzeń do sieci przemysłowych. Produkty te dostępne są z wielu źródeł, w wielu przypadkach istnieje możliwość skorzystania z zamienników, w efekcie czego oczekiwania cenowe są również jasno wyrażane przez odbiorców. Ponadto klienci mają wysokie wymagania co do jakości produktów (czyli też ich niezawodności) oraz spełniania przez nie parametrów technicznych. Istotną cechą, która odróżnia omawiane urządzenia od ich popularnych odpowiedników, jest wytrzymałość, niezawodność oraz specyficzne funkcje – przykładowo te związane z pracą w sieciach redundantnych. Podzespoły te instalowane są w maszynach i instalacjach technologicznych, gdzie wystawiane mogą być na zmiany temperatury, wpływ wilgotności, a także narażenia mechaniczne oraz elektromagnetyczne – i tym wymogom muszą sprostać. Na czwartym miejscu znalazła się marka producenta – jest to wynik analogiczny, jak uzyskany dwa lata temu.

 
Rys. 7. Najważniejsze dla klientów cechy przemysłowych urządzeń sieciowych

Innowacje technologiczne

W badaniu zapytaliśmy respondentów o nowości technologiczne w obszarze komunikacji sieciowej w przemyśle. Do najczęściej wymienianych należały: standardy Single Pair Ethernet (SPE) oraz PoE++, rozwój Ethernetu gigabitowego, wskazywano też IO-link Safety oraz rozwiązania chmurowe. W zestawieniu kilkakrotnie pojawiły się też informacje dotyczące Internetu Rzeczy (w tym rozwój bramek sieciowych IoT) oraz innowacji w zakresie sieci bezprzewodowych (5G, rozwój sieci Wi-fioraz mesh). Do tego następuje ogólny, organiczny rozwój technologii, w efekcie którego zwiększane jest cyberbezpieczeństwo sieci, rośnie szybkość transmisji danych i możliwości zdalnej komunikacji z urządzeniami sieciowymi.

W ankiecie zadaliśmy również pytanie o to, jakie są kluczowe czynniki kształtujące rynek dystrybucji urządzeń sieciowych. W tym przypadku wymienić należy: presję cenową, dostępność urządzeń i ich komponentów (ciągłość dostaw), pojawianie się nowości w obszarze komunikacji bezprzewodowej, a także kwestie niezawodnościowe i związane z przepustowością transmisji danych. Rynek niewątpliwie napędza cyfryzacja, a więc ogół zagadnień związanych z Przemysłem 4.0 oraz Internetem Rzeczy, zaś na sprzedaż bezpośredni wpływ ma liczba inwestycji oraz modernizacji w przemyśle oraz pokrewnych branżach.

Warto zauważyć, że wpływ popularyzacji technologii bezprzewodowych na omawiany w raporcie rynek jest ograniczony. Zdaniem odbiorców – i to praktycznie niezmiennie w ciągu dekady (rys. 8), możliwość zastępowania komunikacji przewodowej technologiami bezprzewodowymi dotyczy jedynie części aplikacji przemysłowych – i tylko w tym kontekście ma lub może mieć znaczący wpływ na zastosowania sieci przewodowych. Takimi obszarami są przykładowo zastosowania komunikacji w przemyśle procesowym czy wykorzystanie sieci WLAN w halach produkcyjnych – np. do zdalnego odczytu parametrów maszyn. Jednak co do ogółu sieci przewodowe są w przemyśle rozwiązaniem pierwszego wyboru i nie powinno się to szybko zmienić.

 
Rys. 8 .Ocena wpływu rozwoju komunikacji bezprzewodowej w przemyśle na rynek sieci przewodowych
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów
Dowiedz się więcej
Przejdź do kompendium

Prezentacje firmowe

Polecane

Nowe produkty

Zobacz również