Kto dostarcza komponenty sieciowe?

Urządzenia sieciowe można znaleźć w ofertach wielu firm – będących przedstawicielstwami producentów zagranicznych, dystrybutorami, jak też innymi podmiotami. W publikowanych tabelach przedstawiamy oferty blisko 50 z nich – zarówno dostawców, dla których omawiane wyroby stanowią podstawę asortymentu, jak też firm mających o wiele szerszą ofertę produktową i usługową. Bardzo często są to oferenci automatyki, urządzeń we/wy, czujników i innych produktów. Jeżeli zaś chodzi o dystrybutorów, to mogą być to zarówno firmy specjalistyczne, dostarczające wybrane grupy wyrobów – np. produktów automatyki przemysłowej, jak też przedsiębiorstwa katalogowe, które mają w asortymencie po kilkaset tysięcy pozycji. Dodatkowo grupa dostawców jest zróżnicowana pod względem wspieranych standardów sieciowych, co ujęto w drugiej z tabel raportu.

 
Rys. 12. Odpowiedzi na pytanie: czy urządzenia sieciowe sprzedają się samodzielnie, czy raczej jako większe kompletacje?

W tym miejscu warto zauważyć pewną stałą cechę rynku, którą jest niezmienność sposobu sprzedaży omawianych produktów. O ile w sektorze automatyki przemysłowej obserwować można procesy związane z przechodzeniem od dystrybucji komponentów do sprzedaży całych systemów i zapewniania odbiorcom gotowych rozwiązań, o tyle w przypadku infrastruktury sieciowej procesy te są słabsze. Cały czas dominuje tu (choć stopniowo maleje) sprzedaż samodzielna, co widać w statystyce na rysunku 12. Można to powiązać przede wszystkim z segmentacją odbiorców tych urządzeń – kupują je m.in. integratorzy systemów oraz producenci maszyn, którzy dopiero sami składają z tych czy innych podzespołów większe systemy.

Kończąc bieżący raport, przedstawiamy spojrzenie na statystykę dotyczącą popularnych w branży producentów (rys. 13). Firmy o największej rozpoznawalności na rynku można podzielić na kilka grup, jeżeli chodzi o ich lokalizację: na obszar Dalekiego Wschodu, skąd wywodzą się m.in. Moxa, Advantech czy ICP DAS, oraz Europę Zachodnią – z liderami takimi jak Siemens, Hirschmann, Phoenix Contact oraz HARTING. Do tego dochodzą producenci amerykańscy – m.in. Cisco oraz Rockwell Automation.

 
Rys. 13. Najpopularniejsze zdaniem dystrybutorów marki przemysłowych urządzeń sieciowych sprzedawanych w Polsce – wielkość napisu jest proporcjonalna do rozpoznawalności

Warto zauważyć, że tylko część wymienionych przedsiębiorstw oferuje jako rdzeń swojego asortymentu infrastrukturę do sieci przemysłowych. Typowe jest, jak już wspomniano, że produkty te stanowią część większej oferty – np. związanej z komputerami przemysłowymi, Internetem Rzeczy czy po prostu automatyką przemysłową i urządzeniami do zastosowań profesjonalnych. Należy też dodać, że popularność firm w stosunku do poprzednich badań zasadniczo się nie zmieniła – w szczególności na topie pozostaje firma Moxa. Tajwański producent oferuje zarówno infrastrukturę do sieci ethernetowych i innych standardów, jak też serwery portów, konwertery mediów, moduły akwizycji danych i urządzenia bezprzewodowe – dla infrastruktury, przemysłu i wielu innych rynków.

 

Zbigniew Piątek

Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów
Dowiedz się więcej
Przejdź do kompendium

Prezentacje firmowe

Polecane

Nowe produkty

Zobacz również