Czynniki wpływające na decyzje zakupowe klientów
Analiza preferencji zakupowych odbiorców w ostatniej dekadzie ujawnia interesujące trendy branżowe. Przede wszystkim klienci konsekwentnie oczekują odpowiednich parametrów technicznych przetworników położenia i silników krokowych (rys. 5), co dotyczy również dostarczania wersji specjalizowanych – np. z określonymi interfejsami cyfrowymi. Jednocześnie zwracają oni baczną uwagę na cenę, szczególnie w przypadku najpopularniejszych produktów, ale też są gotowi zapłacić więcej za wyroby o lepszych parametrach technicznych (lepiej dopasowane do ich aplikacji) i wyższej jakości. Marka produktów, choć istotna dla około 40% klientów, znalazła się dopiero na czwartym miejscu.
Warto zauważyć, że różnice między poszczególnymi czynnikami (oprócz parametrów) nie są duże, co sugeruje, że klienci poszukują też optymalnego balansu pomiędzy nimi. Oznacza to również, że producenci i dystrybutorzy powinni oferować produkty funkcjonalne, jakościowe, jednocześnie utrzymując konkurencyjne ceny.
Trendy technologiczne
O ile podstawowa zasada działania przetworników położenia i silników krokowych nie zmienia się od lat, o tyle produkty te podlegają ciągłemu rozwojowi – zarówno parametrycznemu, jak też związanemu z postępującą cyfryzacją przemysłu. Szczególnie w przypadku enkoderów obserwujemy wyraźny trend cyfryzacji przejawiający się w rosnącej popularności enkoderów programowalnych, które umożliwiają dostosowanie parametrów pracy do wymagań konkretnej aplikacji. Jednocześnie coraz częściej spotykane są wersje komunikujące się w sieciach cyfrowych, takich jak IO-Link czy Ethernet przemysłowy. Dzięki temu enkodery stają się autonomicznymi elementami systemu, zdolnymi do wymiany danych, co zwiększa zarówno ich elastyczność aplikacyjną, jak też możliwości diagnostyczne.
O wskazanie dalszych trendów rozwojowych zapytaliśmy również dostawców krajowych. Ich zdaniem rośnie znaczenie enkoderów magnetycznych, które zapewniają wysoką precyzję i odporność na zaburzenia. Na popularności zyskują również wersje bezdotykowe – ze względu na swoją trwałość i niezawodność. Z kolei miniaturyzacja pozwala na stosowanie enkoderów w coraz mniejszych urządzeniach; a że jednocześnie zwiększa się ich rozdzielczość, przekłada się to na większą dokładność pomiarów. Finalnie enkodery heavy-duty, czyli te o zwiększonej wytrzymałości mechanicznej i środowiskowej, znajdują zastosowanie w kolejnych aplikacjach pracujących w wymagających warunkach przemysłowych.
W przypadku silników krokowych rozwój technologiczny skoncentrowany jest na ich integracji ze sterownikami ruchu i przetwornikami, co umożliwia pracę w pętli zamkniętej oraz zwiększa precyzję i dynamikę układów napędowych. Miniaturyzacja silników krokowych pozwala na ich stosowanie w coraz mniejszych urządzeniach, a wraz ze zwiększaniem momentu obrotowego możliwa staje się praca z większymi obciążeniami. Pojawiają się również nowe konstrukcje, takie jak silniki z drążonym wałem, które ułatwiają prowadzenie przewodów i innych elementów układu napędowego. W obszarze sterowników obserwujemy natomiast popularyzację układów zwiększających bezpieczeństwo oraz rozwój możliwości komunikacji w sieciach przemysłowych, co ułatwia integrację w systemach automatyki i elektronicznych.