Trendy: sektor obudów z tworzyw sztucznych

Krajowy rynek obudów z tworzyw sztucznych w perspektywie średnio- i długoterminowej rozwija się, a głównymi czynnikami wspierającymi te wzrosty są: popyt wewnętrzny, relatywnie dobra koniunktura w przemyśle i budownictwie, a także inwestycje finansowane ze środków unijnych. Znaczącą rolę odgrywa również rozwój branży inteligentnych budynków oraz elektroniki użytkowej, gdzie plastikowe obudowy znajdują coraz szersze zastosowanie ze względu na niski koszt produkcji, lekkość i różnorodność oraz łatwość dopasowania do aplikacji. Te cechy idealnie odpowiadają też na rosnące potrzeby sektora konsumenckiego oraz Internetu Rzeczy (IoT). Jednocześnie sprzedaż wewnątrzwspólnotowa oraz atrakcyjne ceny w porównaniu z konkurentami zachodnioeuropejskimi sprzyjają polskim producentom i dystrybutorom.

Wśród głównych problemów trapiących omawianą branżę cały czas wyróżnia się przede wszystkim import tanich wyrobów z Dalekiego Wschodu. Konkurencja ze strony azjatyckich producentów oferujących – zdaniem niektórych respondentów – produkty niższej jakości i tańsze zamienniki, znacząco wpływa na rentowność branży. Kopiowanie wyrobów markowych oraz gorszej jakości materiały używane w niektórych chińskich obudowach dodatkowo obniżają postrzeganie jakości tamtejszych produktów. W ostatnim czasie do grona potencjalnych zagrożeń dołączyły także obudowy z Turcji, które oferowane są w bardzo konkurencyjnych cenach. Do tego dochodzą wysokie koszty pracy i energii w Polsce, a także presja cenowa, która obniża marże rodzimych producentów. Wpływ na ich sytuację mają także regulacje podatkowe oraz sygnalizowana wcześniej sytuacja na rynku.

Do najnowszych trendów na rynku obudów z tworzyw sztucznych należą przede wszystkim innowacje w zakresie wzornictwa oraz kastomizacji. Zmiana koloru obudowy czy możliwość wykonywania bezpośrednich nadruków na jej powierzchni stają się coraz bardziej powszechne. Coraz częściej producenci przenoszą też procesy obróbki na swoje linie produkcyjne, oferując klientom gotowe rozwiązania, co pozwala na natychmiastowy montaż urządzeń i wdrażanie produktów. Wprowadzane są również nowe technologie umożliwiające produkcję indywidualnych obudów bez potrzeby zmian narzędzi wtryskowych.

Na rynku pojawiły się również nowe linie produktów, takie jak obudowy hermetyczne oraz obudowy na szynę dostosowane do potrzeb przemysłowych, w tym do komputerów przemysłowych. Duży nacisk kładzie się na materiały zapewniające odporność na czynniki zewnętrzne oraz wysoką ochronę, taką jak IP69 oraz IK10. Jednocześnie wzrasta znaczenie ekologii i optymalizacji kosztów produkcji. Pomimo tych innowacji, respondenci zwracają też uwagę na ogólne kurczenie się rynku, co może stanowić wyzwanie w nadchodzących latach.

Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów
Dowiedz się więcej

Prezentacje firmowe