Technologia pakowania. Nieprzerwane pasmo sukcesów

| Technika

Od ponad dziesięciu lat firmy Gasti i B&R wdrażają elastyczne urządzenia służące do napełniania i szczelnego zamykania kubków. Firmie Gasti, starającej się sprostać wymaganiom swoich międzynarodowych klientów, udało się zachować optymalną równowagę między wymogami w zakresie innowacyjności, efektywnością ekonomiczną oraz potrzebą zachowania ciągłości produkcji.

Technologia pakowania. Nieprzerwane pasmo sukcesów

Fot. 1. Ponad połowa klientów Gasti zamawia maszyny do napełniania i zamykania z technologią serwo - zamiast linii konwencjonalnych - co umożliwia stosowanie bardziej złożonych technik napełniania, takich jak napełnianie warstwami lub w formie wiru (źródło: IMA)

Przez przezroczyste ściany kubków można dostrzec wiry z czekolady i budyniu waniliowego, w samym środku słup z karmelu, widać nawet koło wozu uformowane z sosu owocowego, z wypełnionymi jogurtem "szprychami". Projektanci wyrobów branży mleczarskiej stale szukają nowych sposobów na przyciągnięcie uwagi klientów supermarketów.

Te złożone, designerskie produkty, sprzedawane w górnym segmencie cenowym, nie mogą być produkowane na tych samych liniach, co produkty ekonomiczne, jak tradycyjne jogurty naturalne i owocowe, które nadal są projektowane w oparciu o rozwiązania typowo mechaniczne.

TECHNOLOGIA SERWONAPĘDÓW NARZĘDZIEM KONSTRUOWANIA INNOWACYJNYCH PRODUKTÓW

"Wiele z tych projektów wymaga użycia wydajnych serwonapędów w celu dostosowania procesu napełniania do poziomów szybkości i precyzji wymaganych przez producenta", mówi Kurt Wolf, dyrektor ds. eksploatacji i zamówień.

Firma wcześnie rozpoznała ten trend, oferując z początkiem lat 90. swoje pierwsze, oparte na serwonapędach linie do napełniania i zamykania formowanych kubków. Mająca za sobą 100 lat historii firma - od 2015 roku członek włoskiej grupy IMA - należy do pionierów technologii stosowania bezpośredniego napędu elektrycznego w budowie maszyn. Czas pokazał, że wizjonerzy z Gasti mieli rację. Dziś rozwiązania oparte na serwonapędach stanowią 60-70% sprzedaży spółki, a szczególnie chętnie stosowane są w liniach przewidzianych do pracy ciągłej.

Kurt Wolf

Gasti Verpackungsmaschinen

Od lat polegamy na firmie B&R, jeśli chodzi o innowacje technologiczne, dzięki którym możemy zachować konkurencyjność na światowych rynkach. Ich wsparcie techniczne i krótki czas reakcji pozwalają nam szybko osiągnąć nasze cele.

PREFEROWANY DOSTAWCA NAPĘDÓW - FIRMA B&R

Od 2001 roku firma B&R jest dla Gasti dostawcą serwosilników, serwonapędów i technologii sterowania ruchem. Wszystko zaczęło się od oceny możliwości zmniejszenia gabarytów maszyny. Mając na uwadze kompaktowe siłowniki Wittensteina, firma zaczęła rozglądać się za serwonapędami i odpowiednimi do nich systemami sterowania ruchem. "W przeprowadzonych przez nas testach wydajności, obejmujących również produkty dostawców specjalizujących się w opakowaniach, firma B&R okazała się bezkonkurencyjna" wspomina Wolf.

"Jednym z decydujących czynników była charakterystyczna dla technologii B&R łatwość sterowania siłownikami". Wyniki były do tego stopnia zachęcające, że w kwietniu 2000 roku wdrożono technologię napędów B&R w projekcie będącym już w trakcie realizacji. Posunięcie to opłaciło się firmie Gasti - maszyna była gotowa do pracy w zakładzie w Finlandii na tyle wcześnie, aby zdążyć z produkcją na świąteczny szczyt zakupów.

"Ten pierwszy projekt uświadomił nam wysoki poziom wsparcia technicznego, które firma B&R była w stanie zaoferować, zarówno lokalnie, jak i we współpracy z zespołami badawczo-rozwojowymi w swojej siedzibie w Eggelsbergu", mówi z uznaniem dyrektor Gasti. "To było dla nas szczególnie ważne."

WIĘCEJ MOCY DLA HMI

Fot. 2. Silniki synchroniczne B&R serii 8LS są dostępne w szerokim zakresie typów i rozmiarów, zapewniają wysoką gęstość mocy i mają gładką, łatwą do czyszczenia powierzchnię (źródło: F. Rossmann)

Ze względu na swoje pozytywne doświadczenia z technologią B&R i uzyskane wsparcie, firma Gasti z zainteresowaniem przyjęła propozycję zastosowania również rozwiązania HMI od B&R w swoich maszynach napełniających i zamykających.

Gdy firma Gasti przystąpiła do modernizacji konstrukcji swojego HMI i integracji gromadzenia danych z produkcji, konstruktorzy z B&R pospieszyli z pomocą. Możliwości poprzedniego rozwiązania wyczerpały się i zostało ono zastąpione przez bardziej wydajną technologię B&R.

Z uwagi na trudne warunki środowiskowe panujące w zakładach mleczarskich - m.in. wysoką wilgotność i stosowanie agresywnych środków czyszczących - od komponentów automatyki wymaga się tu szczególnie dużej wytrzymałości.

SPECJALNE WYKONANIE HMI DLA BRANŻY ŻYWNOŚCI I NAPOJOWEJ

Firma B&R opracowała dla Gasti wyjątkowo wytrzymały wyświetlacz z atrakcyjną obudową ze stali nierdzewnej o stopniu ochrony IP67K, który może wytrzymać warunki panujące w obiekcie. Brak ostrych krawędzi zapobiega osadzaniu się brudu i ułatwia czyszczenie.

Aplikacja HMI i system PDA obsługiwane są przez potężny komputer przemysłowy B&R ulokowany w klimatyzowanej szafie. W obecnej generacji maszyn jest to komputer Automation PC 910, połączony z HMI za pośrednictwem technologii transmisji Smart Display Link. Gasti wykorzystuje obecnie to rozwiązanie we wszystkich swoich instalacjach.

"Dla firmy produkującej specjalistyczne maszyny tego rodzaju standaryzacja jest bardzo ważna, gdyż pozwala skupiać się na aspektach rozwiązania, które są adresowane wyłącznie do konkretnego klienta, a także ograniczyć do minimum koszty zakupu, magazynowania i utrzymania", dodaje Wolf. "W tego rodzaju pracy potrzebna jest długoterminowa dostępność komponentów, którą oferuje B&R".

DOBRZE ZAPROJEKTOWANE SYSTEMY STEROWANIA

Fot. 3. Szeroki wybór serwosilników i serwonapędów w ofercie B&R pozwala Gasti zaspokoić zapotrzebowanie na wymaganą moc w przedziale od 3 do 25 A z zastosowaniem jednolitego rozwiązania, co pozwala ograniczyć koszty projektowania i utrzymywania zapasów i zróżnicowanie części (źródło: F. Rossmann)

Firma Gasti stosuje konsekwentnie we wszystkich swoich liniach produkcyjnych rozwiązanie B&R służące do sterowania ruchem. Funkcję sterowania wykonuje miniaturowy sterownik systemu X20 firmy B&R przy bardzo niewielkich wymaganiach dotyczących zajmowanej przestrzeni. Osie serwo B&R - od 6 do 18 w każdej linii - są sterowane przez serwonapędy ACOPOSmulti.

"Jakiekolwiek zmiany do naszej architektury automatyzacji wprowadzamy tylko wtedy, gdy jesteśmy przekonani, że przyniosą one konkretne korzyści nam lub naszym klientom. Na przykład przejście w 2015 roku z systemu ACOPOS na ACOPOSmulti pozwoliło nam znacznie ograniczyć wymaganą przestrzeń", wyjaśnia Wolf.

TECHNOLOGIA Z PRZYSZŁOŚCIĄ

To było w tym samym czasie, w którym firma zaczęła stosować technologię mapp. Spośród jej wielu zalet, inżynierowie z Gasti szczególnie cenią sobie innowacyjne podejście do programowania, które umożliwia projektowanie oprogramowania w sposób modułowy - ułatwia to integrację nowych funkcji lub dostosowanie oprogramowania do nowych maszyn lub wariantów.

"Nasi programiści z entuzjazmem przyjmują wszystkie nowe możliwości, jakie przynosi technologia mapp. To kolejny przypadek, gdy zajmujemy miejsce wśród firm rozwijających technologie, które jeszcze długo będą stymulować innowacje służące ich użytkownikom", mówi Wolf.

B&R Automatyka Przemysłowa
www.br-automation.com

Zobacz również