SYSTEMY KOMPLEKSOWE

Ostatnią wyróżnioną przez nas grupą są systemy oferujące możliwość integracji z urządzeniami audio-video, monitoringiem i sprzętem AGD. Możliwości tych systemów mogą być wykorzystane na przykład w salach konferencyjnych i wykładowych, halach widowiskowych, ale także w apartamentach i domach jednorodzinnych należących do osób ceniących sobie luksus i wygodę.

Ogólnie nadają się do zastosowań wszędzie tam, gdzie oprócz standardowych korzyści płynących z „inteligentnej” instalacji konieczne jest też proste i wygodne sterowanie urządzeniami multimedialnymi. Udostępniają bogatą ofertę przycisków i paneli dotykowych. Systemy te oczywiście nadają się także do prostszych zastosowań i umożliwiają późniejszą modernizację.

Sławomir Bydoń

Multiprojekt

Scentralizowany system ESEA steruje zaawansowanymi aplikacjami, które śmiało można nazwać inteligentnymi. Od prostej kontroli temperatury, programowalnych scen świetlnych, aż po kompletne sterowanie systemami wentylacyjnymi z rekuperatorami czy logiczny wybór źródła ciepła w funkcji kosztów. Estymując wycenę systemu, ważnym kryterium jest sprzęt, czyli liczba punktów, jakie są włączane w automatykę.

Ze względu na duże możliwości logiczne, zaleca się jego wdrożenie przez doświadczonego integratora automatyki. Poza zaawansowanymi technologiami, jakie oferuje ESEA, znaleźć można paletę paneli dotykowych wykonanych w estetycznych ramkach seryjnych bądź projektowanych na indywidualne zamówienie klienta. System można kontrolować za pomocą przycisków, paneli, telefonu GSM (SMS), urządzeń iPhone oraz przez Internet.

Jednym z bardziej znanych systemów tego typu jest KNX/EIB. Nie jest to system w sensie opisywanych powyżej rozwiązań, a raczej europejski standard, na podstawie którego zgodne z nim elementy produkuje obecnie ponad 200 producentów zrzeszonych w organizacji KNX/EIBA. Dzięki temu oferuje on niewątpliwie najbogatszą ofertę modułów o bardzo szerokim zakresie funkcjonalności.

Podstawowa wersja modułów tego systemu komunikuje się za pomocą jednej pary skrętki ekranowanej. Moduły zasilane są bezpośrednio z magistrali napięciem 24VDC. Podstawową częścią sieci jest linia, do której można podłączyć do 256 elementów magistralowych. Za pomocą sprzęgieł liniowych można połączyć ze sobą do 15 linii w jeden obszar, który z kolei można połączyć z innymi obszarami w jedną linię obszarową (maksymalnie 15 obszarów), co ostatecznie daje możliwość przyłączenia do sieci ponad 60 tys. elementów.

Ze względu na wydajność zasilacza odległość do najdalszych modułów (licząc wzdłuż przewodu) nie powinna przekraczać 350m. W razie konieczności możliwe jest podłączenie większej lizby zasilaczy, jednak nie częściej niż co 200m. KNX/EIB jest systemem zdecentralizowanym.

W celu realizacji niektórych funkcji logicznych czy czasowych może okazać się konieczne zakupienie specjalizowanych modułów, takich jak bramki logiczne, zegary lub moduły funkcyjne. Dostępne są także bramki GSM, Bluetooth oraz serwery internetowe do zdalnego sterowania i monitorowania. Możliwe jest monitorowanie zużycia energii w czasie rzeczywistym.

Tym, co zapieczętowało zaliczenie KNX/EIB do grupy systemów kompleksowych, jest możliwość integracji zarówno ze sprzętem audio-wideo, jak i z nowoczesnymi urządzeniami AGD współpracującymi z tą magistralą. Sterowanie multimediami umożliwia przesłanie obrazu i dźwięku z odtwarzacza do dowolnego odbiornika podłączonego do sieci.

Sterowanie sprzętem AGD pozwala na przykład na zmianę temperatury w lodówkach z kilkoma strefami chłodzenia. Programowanie odbywa się podobnie, jak w przypadku systemów grupy drugiej: za pomocą komputera i specjalnego oprogramowania oraz modułu sprzęgającego. Możliwa jest także wizualizacja działania systemu na ekranie komputera.

Innym systemem tej klasy jest scentralizowany system Teletask. Jego najważniejszym elementem jest jednostka centralna dostępna w 2 odmianach stosowanych w zależności od wielkości instalacji. Obie umożliwiają programowanie funkcji czasowych, warunków logicznych i scen świetlnych. Rolę magistrali w tym systemie pełnią 2 pary skrętki ekranowanej: jedna zasilająca i jedna komunikacyjna.

Maksymalna długość magistrali wynosi 1000 metrów, jednak bez zastosowania dodatkowego zasilacza tylko 500 metrów. Jest to więc system przeznaczony do średniej wielkości instalacji. Za pomocą specjalnych modułów możliwa jest kontrola dostępu (czytnik kart i czujnik zbliżeniowy). Systemem Teletask można także sterować za pomocą telefonu, iPhone'a, iPoda czy palmtopa.

Dostępne w ofercie tego systemu panele dotykowe oprócz standardowego sterowania i wizualizacji mogą mieć wbudowany tuner TV i radiowy oraz mogą pełnić rolę wideodomofonów. Teletask oferuje bardzo duże możliwości integracji z systemami zewnętrznymi, np. z systemem alarmowym Galaxy lub systememami sterowania audio-wideo np. Bose Lifestyle.

 

INNE KRYTERIA

Innym kryterium podziału systemów automatyki domowej może być dostępność wszystkich elementów potrzebnych do wykonania instalacji. Chodzi o to, czy w swej ofercie dany system ma oprócz elektroniki także łączniki, przyciski, panele sterujące i dotykowe, czujniki i urządzenia wykonawcze (elektrozawory, termozawory, napędy żaluzji i rolet). Pod tym względem można wyróżnić dwie grupy: systemy nie zawierające tego typu modułów w swej ofercie, jak np. Luxor oraz systemy kompleksowe, jak np. KNX/EIB.

Istnieje jeszcze co najmniej kilkanaście innych systemów automatyki domowej. W tabeli umieszczono dla porównania kilka z nich – są to Dupline (przewodowy system o funkcjonalności zbliżonej do Xcomfort), radiowy Teleco, wykorzystujący instalację elektryczną Sienna oraz IDRA, która według producenta ma być tanią konkurencją dla KNX/EIB.

Robert Klonek,
Paweł Jendrusiewicz

W kolejnej części

Druga część artykułu, która opublikowana zostanie w lipcu, zawiera szczegółowy opis systemów Xcomfort, LCN i  KNX/EIB, w  tym wyceny przykładowych instalacji.

Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów
Dowiedz się więcej
Przejdź do kompendium

Prezentacje firmowe