SEW DIAGNOSTICS I SEW PRODUCT ID PLUS
Aplikację na urządzenia mobilne pod kątem swoich przemienników częstotliwości opracowała również firma SEW-Eurodrive. Oprogramowanie SEW Diagnostics jest dostępne do pobrania bezpłatnie w wersji na urządzenia przenośne z systemem iOS w serwisie App Store.
Aplikacja ta zapewnia wsparcie serwisantom przemienników częstotliwości marki SEW w zakresie szybkiej diagnostyki błędów tych urządzeń. Po wprowadzeniu w niej kodu błędu użytkownik otrzymuje informację zwrotną o możliwych przyczynach problemu i odpowiednie zalecenia dotyczące sposobu usunięcia awarii. Bezpośrednio z tej aplikacji można się też połączyć z działającym całodobowo działem obsługi klienta firmy SEW-Eurodrive.
Z myślą o użytkownikach swoich urządzeń producent ten przygotował również inny program - SEW Product ID plus. Dzięki temu oprogramowaniu, po zeskanowaniu za pomocą smartfona kodu QR z etykiety DriveTag lub ręcznym wprowadzeniu numeru seryjnego urządzenia zamieszczonego na jego tabliczce znamionowej, na ekranie telefonu zostaną wyświetlone jego najważniejsze dane techniczne. Za pośrednictwem tej aplikacji można też pobrać dokumentację i skontaktować się z działem obsługi klienta w celu uzyskania pomocy przy analizie błędów urządzenia.
FIT4SILENCE
Ciekawe rozwiązanie dla urządzeń przenośnych z systemem operacyjnym Android w serwisie Google Play w postaci bezpłatnej aplikacji Fit4Silence udostępniła także firma Bosch Rexroth. Oprogramowanie to służy do pomiaru hałasu emitowanego przez maszyny, zastępując w ten sposób specjalistyczne mierniki tej wielkości.
Fit4Silence umożliwia nagrywanie dźwięków w celu określenia poziomu ich natężenia w dB w danym okresie. Pozwala także na sprawdzenie natężenia hałasu w różnych warunkach, na przykład kiedy okna w pomieszczeniu są zamknięte lub otwarte. Zebrane dane mogą być zapisane w pliku w celu ich późniejszej analizy. Funkcja pomiaru hałasu za pomocą aplikacji Fit4Silence jest wstępnie skalibrowana na możliwie największą dokładność dla wybranych urządzeń.
Ze wsparciem dla pracowników działu utrzymania ruchu pośpieszyła także firma Danfoss, przygotowując aplikację TurboTool. Jest ona dostępna bezpłatnie, w wersjach na urządzenia przenośne z systemem operacyjnym Android w serwisie Google Play oraz systemem operacyjnym iOS w App Store. Oprogramowanie to ułatwia serwisowanie i naprawy sprężarek marki Danfoss Turbocor.
JAK KORZYSTAĆ Z TURBOTOOL?
Po uruchomieniu aplikacji TurboTool wyświetlone zostają dwa obrazy przedstawiające sprężarki. Jeden z nich symbolizuje problemy w działaniu tych urządzeń na poziomie systemowym, zaś drugi na poziomie komponentów. Użytkownik powinien wybrać jeden z nich, wstępnie charakteryzując typ awarii, z którą sądzi, że ma do czynienia.
Następnie przechodzi do sekcji jej symptomów, gdzie z predefiniowanej listy różnych objawów awarii może wybrać te, które najbardziej pasują do jego sytuacji. Na tej podstawie określane są różne najbardziej prawdopodobne przyczyny problemu, z których użytkownik powinien wybrać tę, która według niego jest właściwa.
Wówczas może przejść do sekcji, w której prezentowane są podpowiedzi odnośnie do tego, co w takiej sytuacji powinno się zrobić. W każdej chwili może się również cofnąć, żeby na przykład dodać nowe symptomy albo wskazać inną przyczynę awarii, co spowoduje automatyczną aktualizację wskazówek odnośnie do rozwiązania danego problemu.
Na podstawie powyższych przykładów można postawić tezę, że generalnie to właśnie pracownicy działu utrzymania ruchu są jednymi z głównych beneficjentów popularyzowania się smartfonów oraz tabletów w środowisku produkcyjnym. Mobilność w ich przypadku bowiem bezdyskusyjnie znacząco poprawia skuteczność i wydajność.
SCADA/HMI W WERSJI MOBILE
Wersji na urządzenia mobilne doczekały się jednak również systemy SCADA/HMI. Przykładem takiej aplikacji jest Proficy SCADA. Jest ona dostępna w wersjach zarówno na urządzenia mobilne z systemem operacyjnym Android, jak i iOS, do pobrania bezpłatnie w serwisach Google Play oraz App Store. Za pośrednictwem aplikacji Proficy SCADA można się połączyć z serwerem SCADA. Ma ona analogiczną funkcjonalność do standardowego klienta iFIX.
Inny przykład to opracowana przez firmę Eaton aplikacja easyRemote Display. Służy ona do sterowania przekaźnikami programowalnymi z serii easy800 tak, jak za pomocą klawiatury i wyświetlacza wbudowanych w to urządzenie - m.in. pozwala sprawdzić stan jego wejść, wyjść, schemat połączeń i zmienić tryb pracy.
Smartfon lub tablet, na którym zainstalowano easyRemote Display, komunikuje się z przekaźnikiem za pośrednictwem sieci Bluetooth zabezpieczonej kodem PIN. W związku z tym przekaźnik easy800 trzeba wyposażyć w adapter Bluetooth easy800-BLT-ADP. EasyRemote Display udostępniono (bezpłatnie) w serwisie Google Play.
APLIKACJE OD GE, SIEMENSA I ABB
Inny przykład to aplikacja GE plc Reader, którą można pobrać z serwisu Google Play odpłatnie lub w wersji Lite za darmo. Za jej pośrednictwem odczytuje się dane ze sterowników PLC firmy GE Intelligent Platforms obsługujących protokół SRTP, czyli m.in. z modeli: GE 9030, 9070, PAC Systems Rx3i i Rx7i, GE Salem Innovation Series Controllers (ISC) i UC2000 (odpowiednio skonfigurowany).
Z serwisu Google Play możemy również pobrać za darmo aplikację Simatic S7 do wizualizacji danych z następujących modeli urządzeń marki Siemens: Simatic S7-1500, S7-1200 i ET 200SP. W wersji dla urządzeń z systemem operacyjnym Android dostępna jest też aplikacja S7 PLC HMI, w wersji płatnej i bezpłatnej (Lite), kompatybilna ze sterownikami S7 1200, 300 i 400.
W serwisie Google Play znajdziemy także aplikację Drivetune udostępnioną bezpłatnie przez firmę ABB. Za jej pośrednictwem, łącząc się z napędami tej marki bezprzewodowo przez Bluetooth, można je skonfigurować i uruchomić.
NARZĘDZIA OD FIRM SCHNEIDER ELECTRIC I BALDOR
Oddzielne grupy aplikacji na urządzenia przenośne dla przemysłu stanowią różnego typu kalkulatory pozwalające na wykonanie szybkich obliczeń i przeliczeń wartości różnych wielkości oraz aplikacje, dzięki którym łatwiej można dobrać urządzenie do danego zastosowania.
Do drugiej grupy można zaliczyć m.in. aplikację Drives & Soft Starts Visual Product Configurator, którą udostępniła bezpłatnie w servisie App Store firma Schneider Electric. Ułatwia ona wybranie napędów z oferty tego producenta, a dokładnie przemienników częstotliwości Altivar, softstartów Altistart i niezbędnych akcesoriów. W tym celu użytkownik wybiera typ produktu, określa jego wymagane parametry i dobiera wyposażenie dodatkowe. Na tej podstawie tworzona jest lista z odnośnikami do podstron tych urządzeń na stronie internetowej firmy Schneider Electric, którą można przesłać e-mailem.
Innym przykładem jest aplikacja Baldor VFD Selector. Można ją bezpłatnie pobrać z serwisu Google Play. Ułatwia ona wybór napędu z serii Baldor VS1 lub ACB stosownie do wymagań aplikacji na podstawie parametrów podanych przez użytkownika (obciążenia, napięcia zasilania, typu obudowy, możliwości przeciążenia itp.). W serwisie Google Play znajdziemy także aplikację Motor Master udostępnioną nieodpłatnie przez firmę ABB, która ułatwia wybór silników NN.
APLIKACJE Z DZIEDZINY EFEKTYWNOŚCI ENERGETYCZNEJ
W miarę jak coraz większy nacisk jest kładziony na poprawę efektywności energetycznej urządzeń przemysłowych, pojawia się też coraz więcej narzędzi, które pozwalają oszacować tę wielkość. Przykład to aplikacja Pump Energy Savings Calculator udostępniona bezpłatnie przez firmę Rockwell Automation w wersjach na urządzenia przenośne z systemami operacyjnymi Android i iOS. Pozwala ona oszacować oszczędność energii dzięki wykorzystaniu napędów z serii PowerFlex tego producenta.
Podobne narzędzie za darmo udostępniła firma ABB. W serwisie Google Play możemy pobrać aplikację EnergySave, która umożliwia oszacowanie oszczędności energii w przypadku korzystania z napędów marki ABB. Więcej przykładów aplikacji mobilnych dla przemysłu przedstawiamy w ramce.
Monika Jaworowska