PRODUKCJA CIĄGŁA ALBO BLOKOWA

Oprócz opisanego ciągłego procesu produkcyjnego można również wytwarzać piankę od razu w blokach. Ten sposób sprawdza się, jeśli celem jest uzyskanie szerokiego asortymentu. Wówczas do materiałów bazowych każdej partii dodawane są składniki, dzięki którym pianka uzyskuje specjalne właściwości.

W sprzedaży są m.in.: pianki wysokoelastyczne, wyróżniające się dużą sprężystością, trudnopalne, których składnikiem są uniepalniacze oraz bardzo twarde i ciężkie, o dużej gęstości. Przykładowym zastosowaniem tych lekkich są meble ogrodowe, a standardowych, w zależności od gęstości: wyściółki obić, oparć, podłokietniki, zagłówki (poniżej 25 kg/m³), oparcia i wyściółki w meblach ze sprężynami (powyżej 25 kg/m³), siedzenia, materace (30 kg/m³ i większe).

Z pianek wysokoelastycznych z kolei wykonuje się zwykle meble i materace o podwyższonym poziomie wygody, a z trudnopalnych na przykład meble używane w miejscach publicznych (kina, szpitale).

KOLEJNE ETAPY. CIĘCIE CNC

W międzyczasie materiał obicia, tkanina albo skóra, zostaje pocięty na fragmenty, z których w szwalni zszywany jest pokrowiec. Następnie poszycie i stelaż trafiają do tapicerni, gdzie szkielet obudowany pianką zostaje obity pokrowcem. W tym dziale są również wykonywane wszystkie niezbędne prace wykończeniowe. Meble, które uzyskały ostateczny kształt, przechodzą jeszcze kontrolę jakości, a później zostają zapakowane.

Jak wynika z tego opisu, częstym działaniem na różnych etapach produkcji mebli tapicerowanych jest cięcie. Rozcinane i wycinane są różne materiały, nie tylko drewno, ale i pianka oraz materiały na obicie. Wykonywane są cięcia zarówno prostoliniowe, jak i krzywoliniowe. Do pierwszych używa się pił, natomiast w drugich zastosowanie znajdują maszyny sterowane numerycznie.

Obrabiarki CNC poza cięciem często są wykorzystywane także do jednoczesnego wiercenia w drewnianych płytach otworów montażowych i żłobienia rowków, na przykład na prowadnice szuflad. Oszczędza to czas i zapewnia większą precyzję i powtarzalność wykonania tych detali konstrukcyjnych.

CZYM JEST NESTING?

Dodatkowe korzyści ze zrealizowania wielu zadań w obrębie jednej maszyny to mniejsze wydatki na inne wyposażenie zakładu i więcej wolnego miejsca w hali produkcyjnej. Aby z kolei poza tym zapobiec marnotrawieniu materiału, na tym etapie wdraża się technikę nestingu (zagnieżdżania).

Nesting polega na takim rozmieszczeniu elementów do wycięcia na dostępnej powierzchni płyty, aby pozostało na niej jak najmniej niewykorzystanego miejsca. Podobnie postępuje się w życiu codziennym, na przykład wycinając ciastka foremkami. Nesting można również przyrównać do układania puzzli.

Dzięki temu w jednym cyklu pracy maszyny wycinane są od razu wszystkie elementy, nie trzeba zatem angażować pracowników, by zmienili ułożenie płyty do kolejnych cięć, a ilość powstałych przy tym odpadów jest minimalna. Nesting znajduje zastosowanie przy wycinaniu kształtów nieregularnych, które wymagają cięć krzywoliniowych, jak i tych regularnych, wykrawanych cięciami prostymi.

Efektywność rozplanowania elementów zależy od skuteczności algorytmów zaimplementowanych w oprogramowaniu realizującym zadanie nestingu. W przypadku większych przedsiębiorstw o uzyskaniu rzeczywistych oszczędności decyduje dodatkowo wymiana informacji między taką aplikacją a system przyjmowania i zarządzania zamówieniami.

Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów
Dowiedz się więcej
Przejdź do kompendium

Prezentacje firmowe

Zobacz również