JAK SIĘ PRODUKUJE PŁYTY WIÓROWE?

Poza surowym drewnem ważnym materiałem do budowy mebli są laminowane płyty wiórowe. Z płyt tego typu wykonuje się m.in.: korpusy, fronty oraz drzwi przesuwne. W ich produkcji można wyróżnić dwa zasadnicze etapy. Pierwszym jest produkcja surowych płyt wiórowych.

Warto od razu pokreślić, że jest to ekologiczny materiał, płyty tego typu są bowiem wytwarzane również z cząstek drewna, na które przetwarzane są odpady drzewne powstałe przy innych procesach jego przetwórstwa. W zależności od przeznaczenia produkuje się płyty wiórowe jednowarstwowe albo trójwarstwowe. Do budowy mebli częściej używa się tych drugich.

Produkcja płyt wiórowych też jest procesem wieloetapowym. Jego pierwszym krokiem jest rozdrobnienie drewna i/lub drewnianych odpadów w specjalnych maszynach. Wióry, które będą dalej przetwarzane, w zależności od technologii produkcji oraz wymagań jakościowych stawianych produktowi końcowemu dzieli się ze względu na wielkość, grubość, płaskość.

Następnie suszy się je. Wcześniej jednak dzieli się je jeszcze w zależności od warstwy płyty, która z nich powstanie. Jest to konieczne, gdyż wilgotność wewnętrznej warstwy nie powinna przekraczać określonej wartości. W związku z tym wióry na warstwę zewnętrzną mogą być szybciej ogrzewane, a potem schładzane, natomiast te na warstwę wewnętrzną są ogrzewane wolniej, przetrzymuje się je w suszarce dłużej, a potem stopniowo ochładza.

NA CZYM POLEGA LAMINOWANIE?

W kolejnym etapie wióry spryskuje się żywicą, co powoduje ich sklejenie się. Taką mieszankę umieszcza się w prasie. W maszynie tej, pod wpływem wysokiej temperatury i ciśnienia, zlepione lepikiem wióry ulegają sprasowaniu. Podobnie jak w przypadku pianki poliuretanowej, potrzebny jest czas na utwardzenie się materiału. Gdy płyty są gotowe, poddaje się je obróbce wykończeniowej (cięciu, szlifowaniu).

Drugim etapem jest laminowanie surowych płyt wiórowych. Dzięki niemu uzyskuje się materiał odporny na promieniowanie słoneczne, a dzięki strukturze trójwarstwowej także niepodlegający odkształceniom, wysuszeniu, pękaniu ani wyboczeniu z powodu różnicy temperatur i wilgotności.

Pierwszym krokiem w procesie laminowania jest zaimpregnowanie żywicą papieru, który wcześniej został zadrukowany dekoracyjnym wzorem. Następnie jest on docinany na wymiar płyty, a potem zostaje w nią obustronnie wprasowywany. Po przejściu kontroli jakości laminowane płyty wiórowe są gotowe do sprzedaży.

ROBOTY W BRANŻY DRZEWNEJ I MEBLARSKIEJ

Tematy numerów APA w przyszłości

Poza korzystaniem ze zautomatyzowanych linii produkcyjnych w przemyśle drzewnym, jak i meblowym coraz więcej zadań powierza się do wykonywania robotom przemysłowym. Można podzielić je na trzy grupy: transport, montaż i obróbkę. Najczęściej maszyny te zastępują człowieka w tym pierwszym.

Przykładem jest paletyzacja desek i ładowanie maszyn, okorowujących albo tnących. Najwięcej zadań montażu roboty realizują w przemyśle meblarskim. Przykłady to: sklejanie, skręcanie i składanie mebli.

W zakresie obróbki roboty sprawdzają się z kolei m.in. w wycinaniu kształtów, emaliowaniu blatów, szlifowaniu oraz polerowaniu drewna. W ramkach przedstawiamy przykład wykorzystania robotów przemysłowych w produkcji mebli.

Monika Jaworowska

Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów
Dowiedz się więcej
Przejdź do kompendium

Prezentacje firmowe