WAGI PLATFORMOWE
Do grupy paletowych zaliczane są również wagi platformowe (pomostowe). Ten typ wyróżnia płaska powierzchnia, zwykle dużych rozmiarów, na której umieszcza się przedmiot pomiaru. Waga opiera się zwykle na stopkach lub ma wmontowane kółka, które ułatwiają jej przenoszenie.
Może być także zagłębiana, czyli instalowana na równi z podłożem. Zaletą ostatniej konstrukcji jest łatwy wjazd i zjazd z szalki. Pozostałe rodzaje wag platformowych wymagają korzystania z pochylni, po której można wsuwać i zsuwać ważony obiekt.
Przyrządy pomiarowe tego typu służą głównie do ważenia bardzo dużych, ciężkich i nieporęcznych obiektów. Znajdują w związku z tym wiele zastosowań nie tylko w przemyśle, ale i poza nim.
Przykładowo korzystają się z nich weterynarze, pracownicy ogrodów zoologicznych oraz lekarze, którzy w ten sposób komfortowo dla pacjentów ważą osoby z różnych powodów unieruchomione, na przykład na wózku inwalidzkim albo w łóżku szpitalnym. Z kolei na lotniskach są używane w kontroli wagi bagaży.
Do tytułowej kategorii można też zaliczyć wagi samochodowe. Są one zwykle wykonywane jako konstrukcje stalowe, stalowo-betonowe albo betonowe, pomostowe, jak i zagłębieniowe, o bardzo dużym obciążeniu. Ich przykładowym zastosowaniem jest kontrola wagi pojazdów przewożących materiały, których tuż po wjeździe na teren zakładu lub magazynu nie można w inny sposób równie szybko zważyć, m.in. materiałów sypkich, jak zboże.
WYBÓR WAGI PLATFORMOWEJ
Wybierając wagę platformową należy rozważyć kilka kwestii. Na przykład nie warto przepłacać za urządzenie o obciążeniu albo dokładności za dużych w porównaniu z tym, co według przewidywań będzie wymagane. Dotyczy to także rozmiarów platformy - jeżeli w planach jest ważenie ciężkich, lecz rozmiarowo niewielkich obiektów zwykle zakup większej wagi się nie opłaca.
Wymiary tego przyrządu powinno się ponadto odnieść do dostępnej przestrzeni w miejscu, gdzie planowane jest jego używanie. Jeśli będzie konieczne przenoszenie wagi trzeba sprawdzić, czy uda się ją zmieścić w innym miejscu, a wcześniej przewieść ją przez drzwi do niego prowadzące. W przypadku, gdy waga będzie często zmywana w związku z wymogiem zachowania higieny należy wybrać przyrząd o odpowiednim stopniu ochrony, zwykle IP67/68, najlepiej wykonany ze stali nierdzewnej.
Oprócz tego, żeby ułatwić utrzymanie wagi platformowej w czystości, szczególnie takiej o dużej powierzchni albo rzadko przenoszonej w inne miejsca, warto wybrać model, w którym szalka jest podzielona na części, które się otwierają. Jeżeli ważna jest przyczepność, szalki powinny być wykonane na przykład z blachy ryflowanej.
Wagi platformowe, w związku z tym, że zwykle zajmują dużo miejsca na podłodze znoszą nie tylko duże obciążenia podczas pomiarów, lecz i na co dzień wiele niekorzystnych oddziaływań, o które w typowym zakładzie nietrudno. Na przykład chodzi się po nich, jeździ wózkami widłowymi, często spłukuje, a kiedy są rzadko używane zbierają się na nich zanieczyszczenia, jak pyły. Dlatego bywa, że nie działają prawidłowo. W ramce przedstawiamy przykłady problemów oraz podpowiedzi, jak je rozwiązać.
Wagi platformowe - rozwiązywanie problemówCo robić, gdy.......waga waży niedokładnie?Potencjalnymi przyczynami są: zabrudzenia albo nierównomierności powierzchni pod wagą. Aby rozwiązać pierwszy problem należy posprzątać dookoła, pod wagą i upewnić się, że nic się nie zaklinowało pod szalką, zaś w drugim przypadku przestawić wagę na płaską powierzchnię, sprawdzając, czy wszystkie jej rogi są równo podparte i nie przechylają się pod wpływem nacisku. ...szalka nie ugina się pod ciężarem?Prawdopodobnie ciało obce zaklinowało się pod szalką lub waga uległa uszkodzeniu. ...mimo obciążenia wynik pomiaru to 0?Prawdopodobnie kabel, który łączy szalkę z miernikiem i wyświetlaczem uległ uszkodzeniu albo się rozłączył. ...bez obciążenia wskaźnik nie wraca do 0?Możliwymi powodami są: zabrudzenia, ciała obce pod szalką, ustawienie wagi na nierównej powierzchni, uszkodzenie wagi. ...wskazania wagi nie są stabilne?Potencjalne przyczyny to: nadmierne wibracje, które można ograniczyć używając podkładek z materiału absorbującego drgania, uszkodzony bądź rozłączony kabel łączący szalki z miernikiem, uszkodzenie wagi. |