Mateusz Amroziński
FANUC Polska
Jaka jest specyfika przemysłu mleczarskiego, porównując go z innymi sektorami przemysłowym? Jakie są wymagania względem robotów w nim wykorzystywanych?
Przemysł spożywczy, a w tym mleczarski, charakteryzuje się specyficznymi wymogami, niespotykanymi w innych gałęziach produkcji. W szczególności dotyczy to różnorodnych właściwości produktów, a także warunków higienicznych, które warunkują utrzymanie świeżości, czystości i eliminowanie zagrożenia związanego z gromadzeniem się bakterii.
Roboty do pracy w tej wymagającej branży muszą spełniać restrykcyjne wymagania. Przede wszystkim muszą być przygotowane do współpracy z wieloma produktami różniącymi się kształtem, wymiarami, masą, strukturą, temperaturą, itd., a co za tym idzie wymagają specyficznych systemów rozpoznawania, chwytania i przenoszenia. Powinny również cechować się gładką powierzchnią i bardzo dokładnym uszczelnieniem, co umożliwia ich bezproblemowe mycie i spłukiwanie (stopień ochrony IP67/IP69). Robot przeznaczony do pracy w branży mleczarskiej musi być również przygotowany do stosowania certyfikowanych smarów, dopuszczonych do kontaktu z żywnością.
Dobór robota do konkretnego procesu produkcyjnego wymaga szczegółowej analizy potrzeb. Pod uwagę należy wziąć szereg czynników, poczynając od rodzaju, struktury czy gabarytu produktu, poprzez oczekiwaną wydajność i elastyczność pracy robota, aż po dostępną przestrzeń i warunki panujące w hali produkcyjnej. Robot musi wykonywać swoje zadania szybko i precyzyjnie, a w przypadku jakichkolwiek problemów – wychwytywać niezgodności ze wzorcem i je usuwać, najlepiej bez konieczności zatrzymywania całej linii. Sprawą najwyższej wagi jest zapewnienie wysokiego poziomu bezpieczeństwa oraz skuteczne ograniczenie kosztów procesu wytwórczego.
Jakie są trendy w branży i co może się tu zdarzyć w kolejnych latach?
Nieustanny rozwój technologii sprawia, że roboty mogą przejmować coraz szerszy zakres zadań. Dziś są w stanie nie tylko perfekcyjnie obsługiwać produkty w ramach tradycyjnych procesów m.in. sortowania, pakowania, dozowania, napełniania, układania poszczególnych smaków i rodzajów w opakowaniach zbiorczych, konfekcjonowania, paletyzacji, itp., ale także realizować zadania dotychczas zarezerwowane dla ludzi. Do takich należą m.in. identyfikacja, kontrola jakości, śledzenie przepływu surowca/produktu na każdym etapie produkcji, począwszy od miejsca wytwarzania i pozyskiwania surowca, poprzez przetwarzanie, a na przekazaniu gotowego wyrobu do dystrybucji kończąc.
Z uwagi na to, że branża produkcji wyrobów mlecznych wciąż się rozwija, i dzieje sie to w obliczu nieustannego wzrostu kosztów produkcji i pogłębiającego sie niedoboru pracowników, automatyzacja tego sektora z pewnością będzie postępować. Inwestycjom w roboty będą sprzyjać nowe oczekiwania rynku w zakresie wprowadzania innowacji, coraz wyższy poziom inteligencji robotów, a także obniżający się z roku na rok koszt robotyzacji.
|