DRUK 3D W BRANŻY MOTORYZACYJNEJ I BUDOWNICTWIE
Wytwarzanie addytywne dotychczas w przemyśle motoryzacyjnym ugruntowało swoją pozycją przede wszystkim w dziedzinie wytwarzania prototypów i narzędzi. Ostatnio dodatkowo coraz częściej drukowane są elementy spersonalizowane, szczególnie do luksusowych i wyścigowych aut.
Niektórzy producenci zdecydowali się poza tym na drukowanie produkowanych na masową skalę części do swoich aut, w tym części zapasowych. Wśród nich są takie firmy, jak Ford i BMW. Przewiduje się, że w przyszłości przybywać będzie części samochodowych drukowanych w 3D, również w pojazdach innych niż samochody luksusowe czy sportowe. Jeśli z kolei chodzi o typ materiałów do druku 3D, to ostatnio rośnie zwłaszcza znaczenie metali.
Jak wynika z rysunku 1 druga z tytułowych branż jest daleko w tyle za wcześniej opisanymi, mimo że wraz z popularyzacją druku 3D wiązano z nim w tej gałęzi przemysłu szczególnie duże nadzieje, podając, zwłaszcza w mediach, jako przykład zastosowania tej technologii drukowanie domów. Niestety, jak pokazała przyszłość, w rzeczywistości większość dotychczas zrealizowanych w tym zakresie projektów miała charakter wyłącznie demonstracyjny.