OPROGRAMOWANIE

Jak napisaliśmy na wstępie, trójwymiarowe obiekty metodą druku 3D wykonywane są na podstawie modelu cyfrowego opracowanego w specjalnym oprogramowaniu i skonwertowanego do postaci odpowiedniej dla sterownika drukarki. W związku z tym korzysta się generalnie z dwóch typów narzędzi.

W pierwszym kroku model cyfrowy przedmiotu jest przygotowywany w oprogramowaniu CAD. Następnie jest on eksportowany zwykle do formatu STL. W plikach tego rodzaju obiekt zostaje odwzorowany za pomocą siatki trójkątów.

W kolejnym etapie korzysta się z oprogramowania, w którym model jest „rozcinany” na poziome warstwy (plasterki), które później, jedną na drugiej, będzie nanosić drukarka. Oprócz tego narzędzia tego typu tworzą ścieżki potrzebne do wypełnienia poszczególnych warstw oraz wykonania struktur podporowych. Obliczają również wymaganą ilość materiału.

Plik wynikowy ma postać instrukcji dla sterownika drukarki. Przeważnie takie oprogramowanie jest dostarczane wraz z drukarką, chociaż dostępne są też darmowe uniwersalne narzędzia tego typu.

Stefan Ziemiński

 Pivexin Technology

  • Jakie są popularne rodzaje drukarek 3D? Co zmienia się w tym zakresie?

Jeszcze parę lat temu dostępne były drukarki drukujące głównie w technologii FDM/FFF, obecnie coraz częściej pojawiają się na rynku drukarki umożliwiające drukowanie żywicami światłoutwardzalnymi (np. SLA, DLP, PolyJet MJP, itd.), czy też proszkami (CJP, Blinder Jetting, SLS, SLM/DMLS, EBM, MJF). Drukarki 3D korzystają też z coraz lepszych podzespołów mechanicznych oraz coraz lepszych napędów i sterowników. Szczególnie widoczne jest to widoczne w drukarkach przemysłowych.

  • Jak wygląda krajowy rynek drukarek do produkcji addytywnej?

Rynek drukarek 3D możemy podzielić na trzy sektory: amatorski (głównie do zastosowań hobbystycznych), desktopowy (urządzenia charakteryzujące się kompaktowymi rozmiarami, zazwyczaj o niewielkim polu roboczym, ale umożliwiający uzyskanie bardzo dobrej jakości wydruków) oraz przemysłowy (urządzenia zazwyczaj sporych rozmiarów i zaawansowanych funkcjach, przeznaczonych do zastosowań profesjonalnych, o dużej dokładności i wydajności). O ile kiedyś sądzono, że nawet rynek amatorski może mieć poważny wolumen, że w każdym domu będzie mała drukarka, o tyle po okresie początkowego boomu, trzeba było zweryfikować ten pogląd. Realnie dużą wartość ma segment przemysłowy i desktopowy.

  • Czym przekonywać klientów do wyboru konkretnych produktów?

Na decyzję klienta o wyborze danego producenta drukarki 3D ma wpływ wiele czynników – począwszy od możliwości, wydajności, stosowanego materiału wydruku, kończąc nawet na designie drukarki – i wbrew pozorom nie jest to wcale najmniej istotny element. Software, dostępność gotowych projektów to również wartości znaczące. Ostatnim niezwykle istotnym elementem jest dostępność urządzenia.

  • Jakie są możliwe kierunki rozwoju omawianego rynku?

Z pewnością drukarki 3D będą coraz szybsze, coraz wydajniejsze, szczególnie w segmencie przemysłowym, gdzie istotnym czynnikiem jest dążenie do maksymalnej redukcji czasu prototypowania i tworzenia testowych podzespołów. O ile kiedyś bardzo duże wydruki mogły trwać nawet i całą dobę, o tyle w przyszłości dzięki zastosowaniu coraz lepszych podzespołów i materiałów czas ten ulegnie znacznemu skróceniu. Będzie to zatem coraz bardziej zaawansowany i kosztowny sprzęt, ale też potrafiący coraz więcej.

Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów
Dowiedz się więcej

Prezentacje firmowe