Stefan Ziemiński
Pivexin Technology
- Jakie są popularne rodzaje drukarek 3D? Co zmienia się w tym zakresie?
Jeszcze parę lat temu dostępne były drukarki drukujące głównie w technologii FDM/FFF, obecnie coraz częściej pojawiają się na rynku drukarki umożliwiające drukowanie żywicami światłoutwardzalnymi (np. SLA, DLP, PolyJet MJP, itd.), czy też proszkami (CJP, Blinder Jetting, SLS, SLM/DMLS, EBM, MJF). Drukarki 3D korzystają też z coraz lepszych podzespołów mechanicznych oraz coraz lepszych napędów i sterowników. Szczególnie widoczne jest to widoczne w drukarkach przemysłowych.
- Jak wygląda krajowy rynek drukarek do produkcji addytywnej?
Rynek drukarek 3D możemy podzielić na trzy sektory: amatorski (głównie do zastosowań hobbystycznych), desktopowy (urządzenia charakteryzujące się kompaktowymi rozmiarami, zazwyczaj o niewielkim polu roboczym, ale umożliwiający uzyskanie bardzo dobrej jakości wydruków) oraz przemysłowy (urządzenia zazwyczaj sporych rozmiarów i zaawansowanych funkcjach, przeznaczonych do zastosowań profesjonalnych, o dużej dokładności i wydajności). O ile kiedyś sądzono, że nawet rynek amatorski może mieć poważny wolumen, że w każdym domu będzie mała drukarka, o tyle po okresie początkowego boomu, trzeba było zweryfikować ten pogląd. Realnie dużą wartość ma segment przemysłowy i desktopowy.
- Czym przekonywać klientów do wyboru konkretnych produktów?
Na decyzję klienta o wyborze danego producenta drukarki 3D ma wpływ wiele czynników – począwszy od możliwości, wydajności, stosowanego materiału wydruku, kończąc nawet na designie drukarki – i wbrew pozorom nie jest to wcale najmniej istotny element. Software, dostępność gotowych projektów to również wartości znaczące. Ostatnim niezwykle istotnym elementem jest dostępność urządzenia.
- Jakie są możliwe kierunki rozwoju omawianego rynku?
Z pewnością drukarki 3D będą coraz szybsze, coraz wydajniejsze, szczególnie w segmencie przemysłowym, gdzie istotnym czynnikiem jest dążenie do maksymalnej redukcji czasu prototypowania i tworzenia testowych podzespołów. O ile kiedyś bardzo duże wydruki mogły trwać nawet i całą dobę, o tyle w przyszłości dzięki zastosowaniu coraz lepszych podzespołów i materiałów czas ten ulegnie znacznemu skróceniu. Będzie to zatem coraz bardziej zaawansowany i kosztowny sprzęt, ale też potrafiący coraz więcej.
|