AI W DRUKU 3D ORAZ NARZĘDZIA WORKFLOW
Oprogramowanie do projektowania i konwersji od początku było nieodzownym uzupełnieniem drukarek 3D, ze znaczącym udziałem w całym rynku druku przestrzennego. Wraz z postępem industrializacji wytwarzania addytywnego jeszcze zyskuje na znaczeniu. Równocześnie rosną wymagania wobec niego, gdyż musi zapewniać rozwiązania ułatwiające projektowanie części do profesjonalnego użytku, w przypadku których zwykle lekkość jest ważnym wymogiem.
W rezultacie zwiększa się stopień jego komplikacji, gdyż wykorzystuje się w nim najnowsze rozwiązania, m.in. z zakresu optymalizacji topologii i generative design, czyli programowego tworzenia modeli 3D obiektów na podstawie wprowadzonych przez projektanta parametrów. To drugie wykorzystuje algorytmy sztucznej inteligencji.
Poza oprogramowaniem do projektowania i symulacji na znaczeniu w ostatnich latach zyskują też narzędzia z kategorii zarządzania procesami produkcyjnymi (workflow). Są one coraz częściej wymagane do optymalizacji i automatyzacji pracy powiększających się flot przemysłowych drukarek 3D.