DRUK 3D W PRZEMYŚLE

Chociaż jako podstawowe zastosowanie wytwarzania addytywnego w przemyśle z reguły wciąż jest wymieniane wykonywanie prototypów, zaraz za nim przedstawiane są jego ogromne zalety w razie wykorzystania go w produkcji (patrz ramka). Mimo że ich świadomość jest coraz większa, nadal jednak wiele przedsiębiorstw nie zdecydowało się jeszcze na wdrożenie druku przestrzennego na większą skalę.

W konsekwencji stopień upowszechnienia się tej metody produkcji znacznie różni się w zależności od branży. Jego analizy, jeżeli chodzi o stan na 2019 rok, podjęła się brytyjska firma AMFG, która dostarcza oprogramowanie na potrzeby wytwarzania addytywnego. Dalej przedstawiamy główne wnioski płynące z jej opracowania.

Na potrzeby tej analizy AMFG wyróżniło kilka poziomów wdrożenia druku 3D. Na najniższym są branże, w których potencjał wytwarzania addytywnego jest dopiero analizowany. Oznacza to, że zainicjowano dotychczas wiele projektów badawczo-rozwojowych i pilotażowych / pokazowych, ale brak jest realizacji praktycznych albo są one nieliczne.

Do kolejnej kategorii zaliczane są przedsiębiorstwa, które korzystają z druku przestrzennego w tworzeniu prototypów, a realizacji praktycznych tej technologii jest w ich przypadku więcej. Następny poziom obejmuje firmy, w których poza drukowaniem przestrzennym prototypów metodą tą wykonywane są narzędzia i niektóre z wyrobów końcowych. Znajdują się one na etapie, w którym zaczynają już opracowywać najlepsze praktyki, dopasowujące druk 3D do specyfiki swoich branż.

Na najwyższym poziomie, którego jak wynika z rysunku 1 nie osiągnięto jeszcze w żadnej gałęzi przemysłu, wytwarzanie addytywne uznawane będzie za technologię produkcji o ugruntowanej pozycji. Zostaną nawet dla niej opracowane standardy zapewniające powtarzalną jakość na dużą skalę.

Przykłady przemysłowych drukarek 3D

 
Drukarka MfgPro230 xS

Technologia druku: SLS, materiały druku: PA, TPU, PMMA, laser: 30 W CO2, minimalna grubość warstwy: 0,1 mm, szybkość druku: do 1 l/godz., pole robocze: 230 × 230 × 230 mm, oprogramowanie: SLS Build (do sterowania drukowaniem), SLS Ware (do planowania drukowania i sprawdzania plików drukowania), format plików: stl, 3mf.

http://aemca.pl
 
Drukarka Factory 2.0

Technologia druku: FFF (Fused Filament Fabrication), min. wysokość warstwy: 50 μm, maks. szybkość druku: 86 cm³/h, przestrzeń robocza: 500 × 500 × 500 mm, liczba głowic drukujących: 2, napęd: śrubowy we wszystkich osiach, średnica dysz: 0,4 mm (opcjonalnie 0,6 / 0,8 mm), średnica filamentu: 1,75 mm, precyzja wymiarowa: ±0,2%, sterowanie: dotykowy panel LCD, oprogramowanie: Simplify3D, format plików: .stl, .obj, .3mf, .gcode, .factory.

https://omni3d.pl/
 
Drukarka Fortus 380mc

Technologia druku 3D: przemysłowy FDM, obszar roboczy: 355 × 305 × 305 mm, wysokość warstwy: 330, 254, 178, 127 μm, dokładność: od ±0,05 do ±0,3 mm, materiały wydruków: ABS-ESD7, ABS-M30, ABS-M30i, ASA, nylon 12, nylon 12 CF, PC, PC-ABS, PC-ISO, oprogramowanie: Insight, Control Center, GrabCAD Print.

http://cadxpert.pl/
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów
Dowiedz się więcej
Przejdź do kompendium

Prezentacje firmowe

Zobacz również