JAK PROJEKTOWAĆ GWINTY?

Zalecane grubości ścianek to z kolei powyżej 0,5 mm w przypadku mettali oraz powyżej 1 mm w przypadku tworzyw sztucznych – im większy jest ten wymiar, tym większa jest możliwa do osiągnięcia dokładność ich wykonania. Jeżeli natomiast chodzi o wystające elementy, zalecany jest maksymalny stosunek ich wysokości do szerokości nieprzekraczający 4 (rys. 2c).

 
Rys. 2c

W zakresie średnic otworów warto jest odnosić się do standardowych rozmiarów wierteł. Zalecana głębokość to natomiast czterokrotność średnicy nominalnej. Jeżeli chodzi o napisy, grawerowanie tekstu wymaga usunięcia mniejszej ilości materiału niż jego tłoczenie. Warto również używać standardowych czcionek, pod kątem których wiele obrabiarek jest wstępnie zaprogramowanych.

Zawsze warto wybierać możliwie największy rozmiar gwintu dopuszczalny w danym projekcie, ponieważ ułatwia to proces jego wykonywania. Nie powinien być też głębszy niż to konieczne. Najlepiej wybierać standaryzowane rozmiary gwintów. Z kolei maksymalny rozmiar przedmiotu i wymagane tolerancje jego wykonania należy dostosować do możliwości danej obrabiarki CNC.

Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów
Dowiedz się więcej
Przejdź do kompendium

Prezentacje firmowe

Polecane

Nowe produkty