OGRANICZENIA OBRÓBKI CNC

Ponieważ obrabiarki CNC działają na zasadzie usuwania kolejnych warstw materiału z pełnego bloku, narzędzie tnące powinno mieć dostęp do wszystkich niezbędnych powierzchni. Narzuca to nie tylko liczne ograniczenia projektowe, ale liczyć się należy też z brakiem możliwości wykonania pewnych geometrii.

Nawet jednak w przypadku, gdy bardziej skomplikowane kształty są wykonalne, mogą wymagać niestandardowego osprzętu albo specjalnych rozwiązań, na przykład obróbki wieloosiowej czy ręcznego obracania albo wyrównywania przedmiotu. Dwa ostatnie utrudnienia zmniejszają dokładność wymiarową. Im większy jest stopień złożoności projektu, tym zwykle większy jest także koszt jego realizacji.

Obróbka CNC czy druk 3D?

 Ciąg dalszy

Duża dokładność wymiarowa, wysoka jakość wykończenia i powtarzalność to najważniejsze zalety obróbki CNC, zarówno przedmiotów o małych, jak i dużych rozmiarach. Należy jednak pamiętać, że ze względu na kształt narzędzia tnącego wewnętrzne rogi są zaokrąglane. Z drugiej strony kanty zewnętrzne mają ostre krawędzie. Również wykonanie cienkich ścianek nie jest problemem.

Dokładność wymiarowa druku 3D zależy od jego konkretnej technologii. Jeżeli chodzi o minimalną grubość ścianek drukowanych części, jest ona ograniczona rozmiarem elementu roboczego, na przykład średnicą dyszy w technologii FDM lub rozmiarem plamki laserowej w technologii SLS.

Ze względu na specyfikę wytwarzania addytywnego linie kolejnych warstw materiału mogą być widoczne, zwłaszcza na zakrzywionych powierzchniach. Ograniczony jest również maksymalny rozmiar drukowanego przedmiotu.

Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów
Dowiedz się więcej
Przejdź do kompendium

Prezentacje firmowe

Polecane

Nowe produkty

Zobacz również