OBRABIARKI CNC – PRZEGLĄD TYPÓW

Jeśli jednak zdecydujemy się na zakup obrabiarki CNC, przed jego dokonaniem powinniśmy się zapoznać z zaletami i ograniczeniami ich podstawowych typów. Klasyfikuje się je ze względu na różne kryteria. Najważniejszymi z nich są: sposób pozycjonowania / przemieszczania narzędzia roboczego, sposób regulacji parametrów jego ruchu oraz liczba osi.

Do pierwszej kategorii zaliczane są obrabiarki ze sterowaniem punktowym (pozycjonowaniem). W ich przypadku celem sterowania jest ustawienie narzędzia w określonym miejscu względem obiektu poddawanego obróbce. Na efekt końcowy nie ma natomiast wpływu to, po jakim torze osiągnie ono pozycję docelową, ani to, z jaką prędkością do niej dotrze.

Sterowanie punktowe jest w porównaniu z innymi najprostsze. Jest ono wykorzystywane przede wszystkim w operacjach na otworach, w których najważniejsze jest precyzyjne wypozycjonowanie narzędzia nad otworem albo miejscem jego wykonania. Punktowo są zatem sterowane obrabiarki, w których narzędziem roboczym jest na przykład wiertło, wybijak albo gwintownica.

Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów
Dowiedz się więcej
Przejdź do kompendium

Prezentacje firmowe