Czym jest XR?

W tytułowym pytaniu został użyty skrót stosowany dla terminu eXtended Reality. Jest to ogólne pojęcie, które oznacza zbiór technologii łączących środowisko cyfrowe z rzeczywistym oraz umożliwiające w tym wirtualnym interakcję człowiek-maszyna. Jest ono szerokie, ponieważ obejmuje trzy różniące się, choć zarazem wzajemnie zazębiające się technologie. Chodzi o: rzeczywistość wirtualną (VR), rozszerzoną (AR) oraz mieszaną (Mixed Reality, MR).

W pierwszej użytkownicy mają dostęp do całkowicie sztucznego, cyfrowo wygenerowanego środowiska, będąc jednocześnie odciętymi od prawdziwego otoczenia. Wgląd w wirtualną rzeczywistość zapewnia im kask z wbudowanym wyświetlaczem, z kolei interakcję z nią umożliwiają różnego typu kontrolery.

Druga z wymienionych technologii umożliwia "nałożenie" treści generowanych cyfrowo na rzeczywisty obraz. Jest to realizowane w różny sposób, w zależności od tego, z jakiego sprzętu korzystają użytkownicy. Na przykład mobilne aplikacje rzeczywistości rozszerzonej rejestrują obrazy świata rzeczywistego za pomocą aparatu w smartfonie. Następnie nanoszą na nie wirtualne obiekty. Użytkownik może ich połączenie oglądać na ekranie smartfona. Technologia AR jest też dostępna za pośrednictwem okularów i kasków podobnych do tych VR. Zamiast jednak w pełni wirtualnego środowiska wyświetlają one przed oczami użytkownika dane cyfrowe nałożone na widok rzeczywisty. Wraz z upowszechnianiem się smartfonów to rozwiązanie traci jednak na popularności, natomiast sama technologia AR staje się najbardziej dostępną formą XR.

Rzeczywistość mieszana natomiast zapewnia podgląd oraz interakcję ze środowiskiem wirtualnym, nałożonałożonym jednak na świat rzeczywisty. MR jest więc bliższa VR niż rzeczywistości rozszerzonej, z drugiej strony jednak inaczej niż rzeczywistość wirtualna nie odcina użytkowników całkowicie od realnego otoczenia.

Z wymienionych technologii najbardziej zaawansowanych rozwiązań sprzętowo-programowych wymaga wirtualna rzeczywistość. Dalej przedstawiamy różne aspekty procesu projektowania sprzętu VR.

Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów
Dowiedz się więcej
Przejdź do kompendium

Prezentacje firmowe

Zobacz również